sobhe-no.ir
978
دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۹
1
گزارش

در محله جماران چه خبر است؟ تلاش برای کسب مجوز ساخت در قطعه شماره 93

دومین ناو جنگی آمریکا در یک هفته گذشته آتش گرفت

انفجارهای سریالی

رییس شورای اسلامی شهر تهران به «صبح‌نو»: می‌خواستم تلنگری به شهرداری بزنم،کارخانه واگن‌سازی تهران که روزگاری دو شیفت کار می‌کرد حالا در آستانه توقف تولید است

سوت تعطیلی

گزارش زهرا اردشیری / این روزها که مردم برای یک متر جای اضافی در مترو روی سر و کول هم می‌روند و شیوع ویروس کرونا نیاز به واگن‌های بیشتر در خطوط مترو را بیشتر کرده است حرف و حدیث‌ها درباره کارخانه واگن‌سازی تهران نیز فراوان است. رییس شورای شهر در جلسه دیروز صبح این نهاد گفت که کارخانه واگن‌سازی رو به تعطیلی است. این مطلب تیتر بسیاری از رسانه‌ها شد اما عصر روز گذشته آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» گفت که تعطیلی در کار نیست، من می‌خواستم تلنگری به شهرداری تهران بزنم. این در حالی است که روز شنبه هم شهردار تهران خبر از خرید 630‌واگن چینی داده بود. در چنین شرایطی این سوال پیش می‌آید که چرا یک کارخانه داخلی که در زمان شهردار جهادی تهران تا آستانه فعالیت سه شیفت هم رفت حالا در سال جهش تولید ملی در آستانه تعطیلیقرار می‌گیرد.

سرمقاله

گردنه آخر

به بهانه تقدیر دریادار سیاری از «ترکه‌های درخت آلبالو» با «اکبر خلیلی» نویسنده خوش‌مشرب کتاب گفت‌وگو کردیم،درجست‌وجوی یک مرد، از زندان انقلاب تا شهادت در کردستان

قهرمان کتابم را ندیدم

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / این کتاب درست 40 سال است که در سفر است؛ از سال 59 که کنجکاوی نویسنده‌اش را برانگیخته تا سال 68 که برای اولین بار چاپ شده و تا همین حالا که چاپ چهارمش باز در میان خوانندگان و البته ارتشی‌ها خبرساز شده است. کتابی که از بندر خرمشهر تا اتاق جلسات در دفتر حزب جمهوری اسلامی را پیاده طی کرده و از انتشارات امیرکبیر تا نشر اسم دویده است. به عمر یک ارتشی قدیمی، 10سال اضافه کرده و قامت استوار دریادار سیاری را به کرنش واداشته است. «ترکه‌های درخت آلبالو» بعد از این سفر طولانی حالا پیش ماست تا بهانه‌ای باشد برای گپ زدن با تاجر کاغذی که روزنامه‌نگار شد؛ جنگ و انقلاب، قلمش را روان کرد و از او نویسنده‌ای پرشور ساخت. متولد 1325 در تهران؛ دانشجویی که وسط امتحانات برای مصاحبه، مزاحمش شده‌ایم اما با آغوش باز، ما را می‌پذیرد. برایمان از جنگ می‌گوید و شوخ‌طبعانه و صمیمانه، سن کم جنگ‌ندیده‌ها را به طعنه می‌گیرد. گفت‌وگوی ما با «اکبر خلیلی» را می‌خوانید.

با وجود ارزیابی مثبت برخی اصلاح‌طلبان از سند راهبردی تهران-پکن جو کلی حاکم بر این اردوگاه، ضدیت با این سند است

اصلاحات روی پاشنه غرض‌ورزی

از زمانی که موضوع تصویب پیش‌نویس سند راهبردی همکاری‌‌‌های جامع 25 ساله ایران و چین توسط سخنگوی هیات دولت مطرح شد، اصلاح‌طلبان در رسانه‌‌‌های خود علیه این سند، شمشیر را از رو بستند و تلاش ‌کردند اینگونه جا بیندازند كه این سند به‌هیچ‌وجه در جهت منافع ملی ایران نیست و می‌تواند مخاطرات خاص خود را داشته باشد. در این میان البته برخی اصلاح‌طلبان صاحبنظر، معتقدند که این قرارداد می‌تواند منافع ملی ایران را تامین کند.

صادرکنندگان خاطی به جای واردات ارز ، در پی تامین تعهدات خود از ارزهای موجود در بازار هستند

دلار همچنان رکورد می‌زند

افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر موجب شده است بار دیگر رکوردهای بالایی برای دلار و یورو در تابلوی صرافی‌ها ثبت شود؛ بر همین اساس در بازار آزاد هم‌اکنون قیمت دلار 24 هزار و 500 تومان و یورو 29 هزار تومان اعلام شده است.

امیر سیاح در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از دلایل نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهوری گفت

سفارتخانه‌ها باید دفتر کار صادرکننده ایرانی باشند

شماره‌های پیشین