sobhe-no.ir
976
شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۹
1
چرا حامیان دولت و اصلاح طلبان بسته اقتصاد مردمی قالیباف را تخریب می كنند؟

نگرانی از تحول به نفع مردم

فقط با گذشت یک روز از رونمایی «بسته اقتصاد مردمی» مجلس برای «تحول اقتصادی به نفع مردم» توسط دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در ارتباط تصویری با رهبر معظم انقلاب، دولتی‌ها و رسانه‌های وابسته به دولت، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از واکنش ترش و تند رییس‌جمهوری به این بسته خبر دادند؛ موضوعی که البته توسط برخی دیگر از مقامات نهاد ریاست‌‌جمهوری، از اساس رد شد. این فضا‌‌سازی‌های دوگانه از سوی پاستور و ارگان‌های تبلیغاتی آنها، چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟

نگاه و نقد «صبح‌نو» به «ام شو»، اولین برنامه زنده اینترنتی

برنامه‌سازی با پول، رفاقت و دیگر هیچ

گزارش زهراسادات مصطفوی / «ام‌شو» به کارگردانی مجید صالحی به تازگی به صورت اولین برنامه زنده اینترنتی در فضای مجازی درحال پخش است. این برنامه شنبه‌ها ساعت‌21 از طریق پخش زنده در اینستاگرام و سه‌شنبه‌ها در سرویس‌های وی‌اودی پخش و منتشر می‌شود. صالحی در سال گذشته تجربه اولین کارگردانی فیلم سینمایی خود یعنی «زیرنظر» را پشت سر گذاشت؛اثری که با انتقادات تند و جنجال‌برانگیز بسیاری همراه بود.

محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از مراودات جناحین سیاسی، در سال پایانی دهه 60 در بیت‌رهبری سخن گفت

رازهای هیأت مشاوران 9 نفره رهبری

گفت‌وگو حسام رضایی / با اینکه مدت‌هاست از گود بهارستان دور است و بنا بر صحبت خودش، صرفاً از طریق رادیو مباحثات صحن مجلس را پیگیری می‌کند، اما مصاحبت با او نمی‌تواند، بی‌بهانه و بی‌نکته باشد. پیش از اینکه رودررویش بنشینم، بنا بر توصیه یک مطلع، پرسشی از سال‌های فعالیت او در دفتر رهبری و نوع تعاملات جریان چپ با بیت را در پس ذهنم آماده کرده بودم تا در اثنای گفت‌وگو، بتوانم بپرسم. پیش از آنکه سراغ سوالم بروم، خودش حین گفت‌وگو، زبان به واگویه خاطره‌ای از فعالیت یک شورای 9 نفره که وظیفه اصلی‌اش، ارائه مشاورت به رهبری بود، باز کرد؛ شورایی جذاب با ترکیبی از سرشاخه‌های دو جناح راست و چپ در آن سال‌ها. همین خاطره باعث شد تا نخ ادامه مصاحبه را بهتر دست بگیرم و از ادعای اخیر حجاریان درباره سرنوشت خوئینی‌ها در بیت بپرسم. گفت‌وگوی من با باهنر، به همین‌جا ختم نشد. از او درباره فضای انتخابات سال آینده هم پرسیدم و اینکه چه کسانی احتمال آمدن‌شان می‌رود. پرسشم که به آمدن یا نیامدن علی لاریجانی گره خورد، گفت: «آقای لاریجانی ویژگی‌های مثبت زیادی دارند که یکی از آنها، محاسبه‌گری است.» در ادامه، گفت‌وگوی من با محمدرضا باهنر، مرد سیاست‌پیشه کرمانی که هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری است را از نظر خواهید گذراند.

سرمقاله

علیه سندروم سال آخر

انفجار در کارخانه‌ای بزرگ در ایندیانای آمریکا باعث بروز خسارت‌های زیادی شد

آتش‌سوزی در کارخانه فولاد آمریکا

گزارش ويژه صبح نو از پشت پرده ترند شدن #اعدام نکنید

کارزار 70هزار کاربر نامعتبر

از عصر روز سه‌شنبه که خبر حکم اعدام سه مجرم امنیتی در جریان اغتشاشات آبان‌ سال گذشته اعلام شد، در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «اعدام نکنید»، موجی به راه افتاد؛ اما تحلیل‌های آماری و داده‌کاوی‌ها نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از توییت‌ها توسط حساب‌هایی ارسال شده است که در مدت کوتاهی پیش از راه افتادن این موج در توییتر عضو شده‌اند و برخی هم ربات هستند.گرچه در این میان بخشی از مردم هم با این تحلیل كه این افراد جرمی در حد اعدام انجام نداده اند به این كمپین پیوستند.

گزارش «صبح‌نو» به بهانه استقبال گسترده از بازپخش «خندوانه» را بخوانید

خندوانه ، تکراری اما دیدنی

گزارش زهرا سادات مصطفوی / تازه‌ترین نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما نشان می‌دهد ۷۸٫۴‌درصد بیننده برنامه‌های رسانه ملی، اعم از مجموعه‌های تلویزیونی، فیلم سینمایی، مسابقه، سخنرانی، گفت‌وگومحور، ورزشی و اخبار بوده‌اند. این نظرسنجی که بازه زمانی خرداد‌ماه را پوشش می‌دهد، مشخص کرده که فصل دوم «عصر جدید» با جذب ۵۲٫۳‌درصد بیننده پرمخاطب‌ترین برنامه رسانه ملی بوده است. شبکه نسیم با میانگین مخاطب ۳۲٫۵‌درصدی سه برنامه «دورهمی»، تکرار «خنداونه» و «کودک‌شو» توانست عنوان شبکه برتر خرداد را از آن خود کند.

نگاهی به وضعیت بازار كار در بهار‌99

نفت كرونا بر آتش بیكاری

هفته گذشته مركز آمار ایران گزارشی از وضعیت بازار كار در كشور در سه ماهه نخست امسال منتشر كرد. بررسی نتایج نشان می‌دهد کووید‌١٩ تاثیر منفی زیادی بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل گذاشته است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر‌فعال کشور افزایش و جمعیت فعال شامل شاغلان و بیکاران کشور با کاهش ملموسی مواجه شده است. نرخ فعالیت جمعیت ١٥‌ساله و بیش‌تر در بهار‌١٣٩٩ نشان می‌دهد كه صرفا 41‌درصد جمعیت در سن کار (١٥‌ساله و بیش‌تر) از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند. همچنین نتایج نشان می‌دهد كه نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم‌تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی كل كشور نشان می‌دهد كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار١٣٩٨)، 7‌/3درصد كاهش داشته است. به عبارت دیگر در فصل بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ٢‌میلیون نفر از بازار كار خارج شده‌اند كه بیش از ١‌میلیون و ٢٠‌هزار نفر آن را زنان و ٩٧٠‌هزار نفر آن را مردان تشكیل می‌دهند.

آمار وزارت بهداشت همچنان ارقام بالایی از مبتلایان جدید و تلفات کرونا را نشان می‌دهد

کرونا روی موج سرعت

حلقه محاصره کرونا برای تمام دنیا تنگ‌تر از قبل شده است و در این میان ساده‌ترین و بهترین ابزار رعایت اصول و توصیه‌های بهداشتی سه‌گانه‌ای است که کادر درمان و مبارزان خط مقدم با کرونا سفارش می‌کنند. کرونا دیروز در کشور ما جان‌183‌نفر دیگر را گرفت. بالا ماندن آمار روزانه جان باختگان ناشی از بیماری کرونا نشان می‌دهد که با جدیت و دقت همچنان باید به توصیه‌های بهداشتی توجه کرد. در فاصله ظهر روز چهارشنبه تا ظهر روز پنج‌شنبه نیز 198‌ایرانی جان خود را به‌دلیل ابتلا به کرونا از دست دادند.

شماره‌های پیشین