sobhe-no.ir
972
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
4
اولین جلسه دادگاه برخی مدیران سابق بانک مرکزی از جرائم متعدد در این بانک حکایت داشت

افشای پشت پرده رشوه‌های ارزی

اولین جلسه دادگاه برخی مدیران سابق بانک مرکزی در مجتمع قضایی امام خمینی ؟ره؟ تهران روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد که دو مدیر ارشد بانک مرکزی از متهمان آن هستند. انتشار پشت پرده و حامی این دو متهم می‌تواند گره‌گشای بسیاری از اتفاقات اخیر ارزی کشور باشد. در ابتدای این دادگاه نماینده دادستان تاکید کرد که «اقدامات مجرمانه و تخلفات پرونده دادگاه امروز مربوط به دوره قبل بانک مرکزی است و بانک مرکزی در حال حاضر (مدیریت فعلی) حمایت و همکاری خوبی را در فرایند رسیدگی و کشف حقیقت داشته است.»

صبح نو

اولین جلسه دادگاه برخی مدیران سابق بانک مرکزی از جرائم متعدد در این بانک حکایت داشت

افشای پشت پرده رشوه‌های ارزی

اولین جلسه دادگاه برخی مدیران سابق بانک مرکزی در مجتمع قضایی امام خمینی ؟ره؟ تهران روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد که دو مدیر ارشد بانک مرکزی از متهمان آن هستند. انتشار پشت پرده و حامی این دو متهم می‌تواند گره‌گشای بسیاری از اتفاقات اخیر ارزی کشور باشد. در ابتدای این دادگاه نماینده دادستان تاکید کرد که «اقدامات مجرمانه و تخلفات پرونده دادگاه امروز مربوط به دوره قبل بانک مرکزی است و بانک مرکزی در حال حاضر (مدیریت فعلی) حمایت و همکاری خوبی را در فرایند رسیدگی و کشف حقیقت داشته است.»

نقش بانک مرکزی در به‌هم‌ریختگی بازار ارز
از ابتدای سال 97، نوسانات بی‌سابقه در بازار ارز موجب آشفتگی در این بازار شد تا اینکه در 21 فروردین‌، دولت بسته ارزی خود را رونمایی کرد. دولت در تصمیمی شبانه، نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و وعده داد که برای تمامی تقاضاهای ارزی کشور دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص خواهد داد و این تصمیم آغازی بود بر فساد ارزی عظیم در کشور. بسیاری از نورچشمی‌ها برای دریافت دلار جهانگیری هجوم ‌‌آوردند، عده‌ای دلار دولتی گرفته اما وارداتی نداشتند و برخی دیگر هم با اسم واردات کالاهای اساسی، اقدام به واردات ماشین، گوشی موبایل و... کرده و بازار ارز را مختل ‌کردند، برخی سودجویان نیز کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد ‌کردند اما با محاسبه ارز آزاد فروختند و از این راه سود زیادی به جیب زدند. کار تا جایی پیش رفت که رهبر ‌معظم انقلاب به دولت دستور دادند تا با اخلالگران بازار اقتصادی برخوردی جدی بشود. با باز‌شدن راه‌های جولان رانت‌خواران، رشته امور از دست بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت خارج شد اما قوه‌قضاییه برای کنترل امور ورود کرد. مسوولان قضایی با اعلام خبرهایی درباره دستگیری متخلفان و اخلالگران اقتصادی وعده‌های خود برای برخورد با مفسدان اقتصادی را محقق ‌کردند.
در این میان اما قوه قضاییه از نقش برخی مدیران بانک مرکزی در به‌هم‌ریختگی بازار ارز رونمایی ‌کرد. به‌طور مثال در همان مقطع حجت‌الاسلام اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا گفته بود: بانک مرکزی در یک مقطع زمانی 159 میلیون و 800 هزار دلار به‌علاوه 51 میلیون یورو را به فردی خارج از سیستم بانکی و صرافی داده‌ تا در بازار توزیع کند اما وی بخشی را بالاتر از نرخ بازار توزیع کرده است. بر این اساس برخی اخلالگران بازار ارز با بانک مرکزی و مسوولان آن در ارتباط بودند و قوه‌قضاییه قول بررسی این ارتباط را داد تا آنکه خبر دستگیری آقای احمد عراقچی، معاون ارزی سیف منتشر شد. افشاگری‌ها در رابطه با نقش برخی مدیران بانک مرکزی در ایجاد اخلال ارزی کشور به جایی رسید که ولی‌الله سیف، رییس پیشین بانک مرکزی گفت: «بانک مرکزی با دستور مستقیم نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، قیمت دلار را در بازار تا هشت هزار تومان افزایش داده بود.»
حالا در ادامه رسیدگی به اقدامات مجرمانه و تخلفات مدیران دوره قبل بانک مرکزی روز گذشته نیز جلسه دادگاهی برای بررسی پرونده‌ای با 22 متهم برگزار شد. امید اسدبیگی، مهرداد رستمی‌چگنی، مجتبی کحال‌زاده، جواد بصیرانی، اکبر لارجانی، فرشاد طالبی، مهدی توسلی، سیدرسول سجاد، محسن صالحی، سیدمحمدرضا حسینی، فرزاد محمدی، اسدالله سیفی، شهریار دربانی، سیدمحمدرضا آل‌علی، موسی حسین‌زاده، محمدرضا قاعدی، میثم فرجام، محمد نوری، محمد بیرانوند، سیدوحید حسینی، حمیدرضا مخبر و رضا انصاری متهمان این پرونده بودند.
 
رد و بدل شدن رشوه در دل بانک مرکزی
امید اسدبیگی فرزند احسان‌الله متهم ردیف اول پرونده است. وی متهم به پرداخت رشوه‌های متعدد به مدیران بانک مرکزی، بانک کشاورزی و وزارت صمت شامل یک‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد، ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی و ۱۲ هزار دلار آمریکا به متهم محسن صالحی و ۸۰۰سکه تمام بهار آزادی به متهم سیدرسول سجاد است. همچنین وی متهم به پرداخت رشوه به متهم فرشاد طالبی به میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد و ۵۰ هزار دلار آمریکاست. وی ۵۰ هزار دلار آمریکا نیز به متهم مهدی توسلی رشوه داده است. جعل اسناد رسمی و اسناد عادی، جعل مهر‌های شرکت خارجی فروشنده کالا، استفاده اسناد مجعول در اسناد رسمی و عادی و استفاده از مهر‌های جعلی خارجی برای ثبت سفارشات کالا‌های اساسی و تخصیص ارز‌های دولتی و رفع تعهدات ارزی با همکاری متهمان مهرداد رستمی، مجتبی کحال‌زاده و جواد بصیرانی و مرتضی منزوی از دیگر اتهامات امید اسدبیگی است.
گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان تهران نشان‌دهنده ارتباطات غیرمتعارف متهم امید اسدبیگی با سیدرسول سجاد است، به نحوی که در زمان تعطیلی بانک مرکزی امید اسدبیگی یکی از افرادی بوده است که به دفتر متهم سید رسول سجاد رفت و آمد می‌کرد. این مساله بیان‌کننده آن است که متهم امید اسدبیگی برای کارگزاری بانک مرکزی و تخصیص نوع ارز‌های دولتی برای واردات خط تولید شرکت رشوه‌هایی را به متهم رسول سجاد پرداخت کرده است.
نماینده دادستان در این زمینه در دادگاه گفت: «متهم مجتبی کحال‌زاده به صراحت اظهار کرده شرکت معتمد پارسه و امید اسدبیگی در موارد متعدد مبالغی را به صورت سکه و ارز به مدیران سابق بانک مرکزی از جمله رسول سجاد و محسن صالحی پرداخت کرده‌اند، به طوری که یک مرتبه تعداد ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به دستور امید اسدبیگی توسط یکی از مدیران سابقش به نام سیدوحید حسینی تهیه و در بانک مرکزی تحویل رسول سجاد شده است. متهم کحال‌زاده در اقاریرش از پرداخت ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی برای دو ماه قبل از دستگیری و ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی از سال ۹۱ تا ۹۶ و همچنین اینکه امید اسدبیگی بابت قرارداد کارگزاری تعداد ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به متهم محسن صالحی داده، سخن گفته است.» مجتبی کحال‌زاده متهم ردیف سوم این پرونده است که به جعل اسناد عادی و مهر‌های شرکت خارجی فروشنده کالا و استفاده از اسناد مجعول برای ثبت سفارش‌ها را در وزارت صمت و تخصیص ارز‌های دولتی در شبکه بانکی کشور با همکاری متهم امید اسد بیگی و مهرداد رستمی متهم است. وی همچنین به پرداخت رشوه شامل ۶۰۰ میلیون تومان به مهدی توسلی 
و ۲۰۰ میلیون تومان به فرزاد محمدی متهم است.
 رشوه‌گیر اعظم
محسن صالحی، فرزند غلامرضا که اکنون با تودیع وثیقه آزاد است، متهم ردیف چهارم این پرونده است. وی به دریافت رشوه شامل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد، ۱۰۰ سکه بهار آزادی و ۱۲ هزار دلار آمریکا از متهم امید اسدبیگی، متهم است. وی همچنین ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد از اسدبیگی، یک میلیارد تومان وجه نقد 
و ۲۰۰ هزار دلار آمریکا از متهم شهریار دربانی و همینطور ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد و ۳۲۴ هزار دلار آمریکا از متهم موسی حسین‌زاده دریافت کرده است. وی همچنین یک‌دستگاه BMW و ۱۲۰ هزار دلار آمریکا به همراه ۳۰ هزار دلار سرمایه در بازار فارکس و سکه تمام بهار آزادی از متهم محمدرضا آل‌علی دریافت کرده است.
متهم محسن صالحی با به خدمت ‌گرفتن افراد و ایجاد دفتر پوششی تحت عنوان کارگزاری بورس، با کارگزاران بانک مرکزی در این خصوص جلساتی داشته است. محسن صالحی یک ماه قبل از بازداشت یکی از کارگزاران بانک مرکزی یک دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد
و ۶۰۰ میلیون تومان دریافت کرده که سند خودروی خود به نام شوهرخواهرش یعنی محمدرضا حسینی است که این خودرو شناسایی و توقیف شد. طبق تحقیقات صورت‌گرفته مشخص شد محسن صالحی به‌عنوان یکی از مدیران سابق بانک مرکزی از زمانی که سرپرستی یکی از اتاق‌های بانک مرکزی را برعهده گرفت، با افرادی که به نامبرده مراجعه داشتند ارتباطات ناسالمی، برقرار و مبالغ نامشروعی را به صورت وجه نقد و وجوه ارزی و دلاری و سکه‌های تمام بهار آزادی، املاک متعدد و ماشین‌های مدل بالا برای خود تحصیل و از ضعف نظارت سیستم بانکی استفاده می‌کرده است. محسن صالحی در بازار فارکس فعالیت داشته است و یک حساب ۳۰ هزار دلاری در اختیار ما قرار گرفت که او می‌خواسته در ایران سرمایه‌گذاری فارکس را با این مطلع انجام دهد. طبق گزارش سازمان اطلاعات سپاه، متهم محسن صالحی با توجه به ارتباطات نزدیکی که با کارگزاران بانک مرکزی داشته است نرخ تبدیل ارز برای این افراد را خودش تعیین می‌کرد.
 
کیف اعجاب‌‌انگیز
در ادامه جلسه دادگاه نوبت به بررسی متهم سیدرسول سجاد رسید. قاضی با قرائت اتهامات این متهم مبنی بر دریافت رشوه ۸۰۰ سکه تمام بهار آزادی از متهم امید اسدبیگی، دو قطعه شمش طلای ۱۰۰ گرمی از متهم سیفی، دریافت سکه تمام بهار آزادی از متهمان آل‌علی، فرجام، حسین‌زاده و عامری و همچنین یک دستگاه آپارتمان به ارزش ۷۰۰ هزار دلار از متهم محمدرضا قائدی و همچنین دریافت ۳۰ هزاردلار در قالب مسترکارت و ویزا کارت از محمدرضا قاعدی گفت: آیا اتهامات را قبول دارید؟ این متهم گفت: خیر، چون زمان کم بود. من نتوانستم مدارک را بیاورم. اینجانب مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی بودم و مدیرکل نبودم و برای اثبات نگرفتن رشوه باید یکسری مسائل محرمانه بانک مرکزی را بیان کنم.
در ادامه این جلسه دادگاه با نشان دادن کیف رشوه‌هایی که پر از سکه بود، اظهار کرد: مقداری از این سکه‌ها برای شما و مقداری از آن برای متهم صالحی است؛ خود شما گفته‌اید ۸۰۰ سکه گرفته‌ام، شما مسوول مستقیم تفاهمنامه بوده‌اید. شما مدیر بین‌الملل بانک مرکزی بوده‌ و در فضای مجازی با متهم اسدبیگی چت‌هایی داشته‌اید؛ اسدبیگی به شما می‌گوید من اگر شما را نداشتم من را دراز می‌‌کردند. چطور می‌گویید کاری نکردم، در حالی که ۸۰۰ سکه دریافت کرده‌اید، با اینکه ضمانت‌نامه منقضی شده بود. شما باید آن را به اجرا می‌گذاشتید، چرا برای شما لوکیشن محل کار خود را فرستاده؟ چه نیازی بوده است که یک مدیر ارشد بانک مرکزی، لوکیشن بگیرد.
قاضی در ادامه خطاب به این متهم گفت: سکه‌ها از کجا کشف شده است؟ متهم سجاد پاسخ داد: سکه‌ها را خانمم داده است، اما مقداری از آن برای پسرم است. قاضی خطاب به متهم گفت: پسر شما کجا بوده است؟ این متهم گفت: پسر من کارمند بانک مرکزی بوده است. نماینده دادستان گفت: عمده این سکه‌ها وکیوم شده است. قاضی خطاب به متهم سجاد گفت: ۴۰ سکه برای فرزندتان بوده است، مابقی از کجا آمده است؟ این متهم گفت: از بانک مرکزی هدیه گرفته‌ام؛ در پایان سال به ما هدیه می‌دادند. قاضی گفت: این تعداد سکه خیلی زیاد است؛ بانک مرکزی سالانه چند سکه می‌داده است؟ متهم سجاد گفت: یک سکه در پایان سال هدیه می‌داده است. قاضی خطاب به متهم سجاد بیان کرد: یعنی شما 80 سال در بانک مرکزی کار می‌کرده‌اید؟ درآمد شما ماهانه چقدر است؟ متهم با طفره‌رفتن از پاسخگویی صریح گفت: سالانه ۳۰۰ میلیون حقوق 
می‌گرفتم.
در ادامه این جلسه دادگاه، یک کلیپ از اقاریر متهم سجاد پخش شد؛ در این اقاریر متهم سجاد می‌گوید که 
در عید ۹۶، اسدبیگی تقویمی به او داده است که متوجه می‌شود تعدادی سکه در آن بوده است. متهم سجاد در این کلیپ اقرار می‌کند که یک بسته دیگری اسدبیگی به او می‌دهد که ۱۵۰ سکه در آن قرار داشته است؛ متهم سجاد می‌گوید این مساله چندبار اتفاق افتاده اما اعلام می‌کند که در مجموع ۷۰۰ تا ۸۰۰ سکه به او داده شده است. در این کلیپ مشخص می‌شود ۲۴۰ سکه وکیوم صرافی اسدبیگی 
بوده است.

captcha
شماره‌های پیشین