sobhe-no.ir
972
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
15
تاکنون سه قسمت از سریال آقازاده در شبکه نمایش خانگی پخش شده است در این گزارش سریال را مرور کردیم

یک آقازاده بی‌سابقه

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / اولین سریال موسسه اوج در شبکه نمایش خانگی «آقازاده» توسط حامد عنقا تهیه و توسط بهرنگ توفیقی کاگردانی شده است. این سریال ماجرای برخورد با آقازاده خلافکار و پشت صحنه مفاسد اقتصادی و برخی فعالیت‌های هنری‌اش را نشان می‌دهد.

صبح نو

تاکنون سه قسمت از سریال آقازاده در شبکه نمایش خانگی پخش شده است در این گزارش سریال را مرور کردیم

یک آقازاده بی‌سابقه

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / اولین سریال موسسه اوج در شبکه نمایش خانگی «آقازاده» توسط حامد عنقا تهیه و توسط بهرنگ توفیقی کاگردانی شده است. این سریال ماجرای برخورد با آقازاده خلافکار و پشت صحنه مفاسد اقتصادی و برخی فعالیت‌های هنری‌اش را نشان می‌دهد.

تابوشکنی‌های سریال!
طعمه قراردادن برای نیروهای امنیتی شاید در دنیای واقعی اتفاقی معمول باشد و حتی در فیلم‌ها و سریال‌ها آن را ببینیم اما اینکه شخصیت مثبت داستان که وظیفه امنیتی هم دارد را در این ماجرا گرفتار کنیم از جمله عجایب آقازاده بود که در نهایت ختم به ازدواج شد هر چند افشای این مسأله توسط طعمه باعث تصمیم عجیب‌تر حامد در ادامه دادن با وی همراه شد. مسأله عجیب‌تر این است که ما در ادامه این قسمت دیدیم؛ آنجایی که فردای عروسی پدر و مادر حامد به هوای صبحانه وارد خانه فرزندشان شدند و اتاق خواب و حوله پسر را چک کردند. امری که شاید در دوران دور رسم بوده اما امروز کسی دیگر سراغ این مسائل نمی‌رود آن‌هم خانواده‌ای که وجه مثبت ماجرا را قرار است نشان بدهند را با این شیوه بیشتر تخریب کردند.

مقصد بعدی آقازاده کجاست؟
از نکات قابل توجه سریال «آقازاده» رعایت قابل توجه حجاب در این سریال برخلاف سایر سریال‌های شبکه نمایش خانگی است . استاندارد رعایت حجاب در این سریال به حدی بالاست که برخی پیش‌بینی کردند که بعد از اتمام این سریال از شبکه‌های سیما پخش شود و رعایت این مورد هم در همین راستاست اما نکته دیگر ماجرا اینجاست که به نظر می‌رسید ساخت این سریال با این محتوا احتمالاً در صداوسیما کمی دور از ذهن است ولی بعد از پخش سریال، سنجش واکنش‌ها و تبعات بعدی آن با مقداری ممیزی قابل پخش خواهد بود.

طبری سریال کیست؟
در سریال، نیما که آقازاده ماجراست و پدرش هم شخصیتی است که حامی مالی پشت پرده سیاست تلقی می‌شود و دنبال پست وزارت است، در وقت گرفتاری نیما با صاحب منصبی پرنفوذ تماس می‌گیرد و خواستار آزادی فرزندش می‌شود. آن صاحب منصب که جمشید هاشم‌پور نقش آن را بازی می‌کند (‌بی‌شباهت به دادگاه طبری که این روزها برگزار می‌شود نیست) وعده می‌دهد پرونده دست یک بازپرس خودی برسد و در نهایت هم نیما با وثیقه آزاد می‌شود. بازپرس داستان هم شخصیتی اخمو است که در مقابل کنایه حامد مبنی بر قدرت و ثروت نیما تهدید به بازداشت او می‌کند. اینچنین صریح نشان دادن پشت صحنه سیاست و البته نشان دادن روابط ناسالم در میان نیروهای قضایی احتمالاً در قسمت‌های آینده جبران خواهد شد اما همین مقدار هم قابل توجه است. یکی از کاربران مجازی با انتشار این صحنه‌ها نوشته بود: «شاید این بخش در زمان ریاست سابق قوه‌ دچار مشکل پخش می‌شد.»

آقازاده خوب؛ آقازاده بد
در سریال «آقازاده» دو چهره اصلی داریم که هر دو آقازاده هستند، اما یکی منفی و دیگری مثبت. «نیما» با بازی امیر آقایی که شخصیت منفی داستان است و ظاهراً در کار خلاف است و دیگری «حامد» سینا مهراد که در قطب مثبت ماجراست و در نقش یک مأمور امنیتی ایفای نقش می‌کند. خط اصلی داستان تقابل بین حامد و نیماست در سه قسمت گذشته  و در همین ابتدای کار هم ناکامی حامد محوریت داشته است و البته حضور پرقدرت نیما. ماجرای زن گرفتن حامد که زیرسر نیماست و توسط او برنامه‌ریزی شده است. با این حال در مقام مخاطب سمپاتی به سمت نیما وجود دارد و حامد با‌توجه به شباهت نقش‌اش در سریال پدر کوتاه‌قدتر از نقش مقابلش به نظر می‌رسد. مدل بازی قدرتمند امیر آقایی در نقش خودش در مقابل انفعالی که به نقش حامد تحمیل شده است بیانگر این مسأله است. هر چند در نهایت باز هم اطلاق عنوان آقازاده برای امیر آقایی کمی توی ذوق می زند.

افشاگری علیه زدوبندهای 
جریان هنری یا ...؟
داستان آقازاده از علاقه ویژه نیما به خرید آثار هنری شروع می‌شود. شرکت وی در حراج بزرگ خاورمیانه که مخصوص خرید آثار هنری است به تصویر کشیده می‌شود. حتی در بخشی هم به خرید وی از حراج کریستیز دبی هم گفته می‌شود. نکته جالب اما جعل آثار هنری توسط وی و برخی همراهان و البته قصد نهایی وی همان پاک کردن رد پول‌های آلوده است. جالب اینجاست که بعد از نشان دادن این بخش‌ها برخی از علاقه تهیه‌کننده سریال به خرید از همین حراج‌های هنری اشاره کرده و از رفتار دوگانه وی انتقاد کردند. نیکی کریمی در این سریال در نقش یک نوازنده موسیقی است که در کنار نیماست و کارهای وی را انجام می‌دهد. در قسمت سوم سریال وقتی با حامد کل‌کل می‌کند درباره پول‌های خرج شده برای شهرت وی و انتشار تصاویر در مجلات پاسخ می‌شنود؛ اتفاقی که به اخبار منتشرشده درباره یکی از خوانندگان موسیقی و پول‌های خرج شده برای وی شباهت داشت. این مدل مباحث درباره پشت صحنه جریان‌های هنری و آلوده شدن آن‌ها به مسائل اقتصادی ناپاک و طعمه پیدا کردن برای آقازاده‌های فاسد از جمله انتحارهای این سریال است.

بازیگری یخ یک کارگردان!
محمدحسین لطیفی، کارگردان سینمای ایران در آقازاده از نقاط عجیب این سریال است چون در همین قسمت‌های پخش شده واجد هیچ نکته خاصی نیست. بازی سرد و یخ در نقش یک مأمور امنیتی در آقازاده که دائم نیروهای زیردستش را به صبر دعوت می‌کند. فعلاً که بازی لطیفی هیچ اتفاق خاصی برای وی و سریال محسوب نمی‌شود اما سومین تجریه بازیگری وی را رقم زده است. این دومین تجربه بازیگری لطیفی در سریال‌های حامد عنقاست. او پیش از این و برای اولین‌بار یکی از نقش‌های اصلی سریال «پیکسل» را بازی کرده بود. وی چندی قبل هم در فیلم کوتاه «ودا» به نویسندگی و کارگردانی داریوش جعفری ایفای نقش کرده بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین