sobhe-no.ir
969
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
8
ماجرای ملک دولتی در محله جماران به کجا رسید؟

پیگیری برای لغو محدودیت ساخت‌و‌ساز

به گزارش «صبح‌نو»، نزدیک به 65 درصد دانش‌آموزان در شاخه نظری و مابقی در رشته‌های هنرستان و کاردانش تحصیل می‌کنند

هنرستان؛ کانون جهش تولید

گزارش زهرا اردشیری / همه ما یادمان می‌آید که قدیم‌ها تعداد افراد آچار به دست چقدر زیادتر بود. مکانیک‌ها، تاسیساتی‌ها و مشاغل شبیه به آن در هر کوچه پسکوچه دیده می‌شدند و البته درآمد خوبی هم داشتند اما حالا علاقه به مدرک‌گرایی از تب و تاب کارهای مهارتی کم کرده است. به قول معروف انگار جامعه فقط دکتر و مهندس می‌خواهد؛ البته بد نیست که عده‌ای در شاخه‌های نظری درس بخوانند اما هنرستان‌ها و کاردانش‌ها مهجور مانده‌اند. شاید این دورافتادن به‌خاطر طرز فکر اشتباه خانواده‌ها باشد که می‌گفتند بچه‌های درس نخوان راهی هنرستان می‌شوند اما بد نیست بدانید 70 درصد دانش‌آموختگان هنرستان و کاردانش بلافاصله بعد از اتمام دوران تحصیل‌شان شغل پیدا می‌کنند، در حالی که این درصد در میان دانش‌آموختگان شاخه‌های نظری به مراتب کمتر است.

صبح نو

ماجرای ملک دولتی در محله جماران به کجا رسید؟

پیگیری برای لغو محدودیت ساخت‌و‌ساز


ماجرای ملک جماران که گفته می‌شود نهاد ریاست جمهوری در آن مشغول ساخت‌و‌ساز است با اظهارات رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران وارد فاز جدید شده است. اوایل تیرماه بود که آقای محمدسالاری درباره ساخت‌و‌ساز در جماران مواردی را مطرح کرد. آقای محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم در توییتر به این مساله که از سوی یکی از فعالان رسانه‌ای مطرح شده بود، واکنش 
نشان داد. 
بعد از بازدیدهای برخی از اعضای شورای شهر تهران از محل گفته شد که طبقه اضافه‌ای که در این بنا در دست ساخت بود از سوی شهرداری تهران تخریب شده و ستون‌های بتونی برداشته شدند. اما آقای سالاری در جلسه اخیر شورای شهر تهران یکبار دیگر به این موضوع پرداخت و از شنیده‌هایی گفت که بر‌اساس آن‌ها رییس‌جمهوری به برخی از وزرا و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور دستور داده تا برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران اقدامی انجام دهند. 
وی این موضوع را در تذکر پیش از دستور خود در جلسه روز یکشنبه شورای شهر اعلام کرد و افزود: اینکه با وجود این حجم از مشکلات و چالش‌ها در کشور و مشکلات معیشتی که مردم با آن مواجه‌اند و هر روز شاهد افزایش قیمت دلار، خودرو، کالاهای اساسی و ... هستیم، نهاد ریاست جمهوری تصمیم می‌گیرد بعد از ورود اعضای شورای شهر به موضوع تخلفات طبقه سوم ساختمان متعلق به نهاد ریاست جمهوری، اینگونه پیگیر حل مشکل مردم این محله شود، گویای این است که ریاست جمهوری و نهاد توانایی حل فوری مشکلات مردم را دارند. سالاری اضافه کرد: ما از دولت انتظار داریم مشکل هزاران محدوده‌ای که در کشور و تهران دارای چنین محدودیت‌هایی هستند و همچنین مشکل افزایش قیمت دلار، کالاهای اساسی و... را با همین سرعت حل کنند و با ایفای تعهدات خود به شهرداری‌ها برای مشکلات آلودگی هوا، بافت فرسوده و ایمن‌سازی ساختمان‌ها اقدام کنند. رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: چنانچه خبر دستور ریاست جمهوری برای لغو محدودیت ارتفاع صرفاً در محله جماران صحت داشته باشد و ورودی به رفع این محدودیت در سایر محدوده‌ها نشود به‌عنوان نماینده مردم از قوه‌قضاییه و سایر مراجع ذی‌ربط و دیوان عدالت اداری تقاضای ورود به این موضوع را خواهیم داشت.
مساله پیگیری ساخت‌و‌ساز در ملک جماران که دوباره مورد توجه 
قرار گرفته با حاشیه‌هایی نیز مواجه بوده است. یکی از این حواشی مربوط به غیبت شهردار تهران در جلسات هفتگی هیات دولت بود. حناچی درباره شائبه غیبت وی در جلسه هیات دولت گفته است: این موضوع مطرح نیست. من دعوت‌نامه‌های حضور در جلسات هیات دولت را دریافت کرده‌ام و از طریق پیامک مطلع شدم و مشکلی وجود ندارد. البته شهردار تهران به موضوع جالبی هم اشاره کرده و گفته بود: «شاید در اجرای برخی از موضوعات، مشکلات و اختلاف‌نظرهایی باشد اما تلاش ما و دولت این است که قانون اجرا شود.»

  اما ملک جماران که در شمالی‌ترین نقطه تهران و در یکی از محله‌های قدیمی شهر قرار گرفته چه ویژگی‌هایی دارد؟
سالاری در این باره نیز گفته بود: مساحت ملک مذکور مطابق اسناد، معادل ۱۰۵۶‌مترمربع و در پهنه  R122مسکونی واقع شده و دارای اصلاحی از شمال و غرب ملک است و مالک آن به موجب مفاد سند، نهاد ریاست جمهوری است. این ملک به‌دلیل قرارگیری در محدوده طرح تفصیلی ویژه بافت پیرامونی حسینیه و بیت حضرت امام خمینی؟ره؟ و نیز با هدف حفظ هویت تاریخی، فرهنگی و معنوی محله جماران و همچنین به موجب مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور صرفاً مجاز به ساخت دو طبقه از گذر فوقانی بوده که به‌دلیل شیب‌دار بودن زمین و اختلاف ارتفاع گذر بالا و پایین دو طبقه تحت عنوان زیرزمین نیز در آن ایجاد شده است که با یک طبقه زیرزمین دفنی زیر گذر پایین مجموعاً پنج طبقه می‌شود. رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در خصوص کاربری باغ و غیرباغ بودن این ملک هم گفته بود: بررسی‌ها حکایت از آن دارد که علی‌رغم اینکه در سند مالکیت قدیمی قید باغ عمارت آمده است اما در سال‌۹۳ در کمیسیون ماده‌۷ منطقه با داشتن تعدادی درخت رأی غیر باغ گرفته است و در خرداد‌۹۹ نیز مجدداً در کمیسیون ماده‌۷ منطقه، دو نفر از اعضای کمیسیون رأی غیر باغ و یک نفر رأی باغ داده‌اند که بنابر رأی اکثریت، رأی غیر باغ گرفته است. به گفته سالاری این ملک از سال‌93 که تخریب شد تا اواخر سال‌98 به صورت گودبرداری شده رها شده بود که با اخطارهای شهرداری منطقه دوباره پروانه ساخت گرفته است. پروانه ساخت جدید هم در تاریخ 29‌خرداد‌99 مطابق ضوابط طرح تفصیلی یعنی دو طبقه روی گذر فوقانی و سه طبقه زیر زمین صادر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین