sobhe-no.ir
969
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
12
خبر

تصاویری از حضور استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی در حرم امام‌رضا(ع)منتشر شده است

لحظه‌های قُدسی

عکس‌هایی از حضور محمدرضا شفیعی کدکنی در حرم امام رضا(ع) منتشر شد. منتشرکننده عکس‌ها مصطفی شفیعی‌کدکنی، نقاش و تصویرگر است که این عکس ‌ها را منتشر کرده و گفته که استاد همیشه در سفر به مشهد و حضور در حرم اجازه همراهی کسی را نمی‌دهد.

صبح نو

تصاویری از حضور استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی در حرم امام‌رضا(ع)منتشر شده است

لحظه‌های قُدسی

عکس‌هایی از حضور محمدرضا شفیعی کدکنی در حرم امام رضا(ع) منتشر شد. منتشرکننده عکس‌ها مصطفی شفیعی‌کدکنی، نقاش و تصویرگر است که این عکس ‌ها را منتشر کرده و گفته که استاد همیشه در سفر به مشهد و حضور در حرم اجازه همراهی کسی را نمی‌دهد.

سال 1392 بود که تصاویر حضور استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی در حرم امام‌حسین(ع) در کربلا منتشر شد؛ اتفاقی که در ایام عید غدیر افتاده بود و این تصاویر دست به دست بین اهالی ادبیات و شاگردان استاد شفیعی می‌چرخید. همزمان با انتشار این عکس‌ها، شعر قدیمی ایشان هم برای امام‌حسین(ع) هم دوباره سر زبان‌ها افتاد و خب ما هم دوباره آن را مرور می‌‌کنیم:
باز در خاطره‌ها، یاد تو ‌ای رهرو عشق
شعله سرکش آزادگی افروخته است  
یک جهان، بر تو و بر همت و مردانگی‌ات      
از سر شوق و طلب، دیده جان دوخته است    
نقش پیکار تو، در صفحه تاریخ جهان 
می‌درخشد، چو فروغ سحر از ساحل شب     
پرتواش بر همه‌کس تابد و می‌آموزد 
پایداری و وفاداری، در راه طلب   
چهر رنگین شفق، می‌دهد از خون تو یاد       
که ز جان، بر سر پیمان ازل ریخته شد
راست، چون منظره‎ تابلوی آزادی‌ست       
که فروزنده به تالار شب آویخته شد  
رسم آزادی و پیکار حقیقت‌جویی  
همه جا، صفحه تابنده آیین تو بود   
آنچه بر ملّت اسلام، حیاتی بخشید   
جنبش عاطفه و نهضت خونین تو بود 
جان به قربان تو ‌ای رهبر آزادی و عشق       
که روانت سر تسلیم نیاورد فرود   
زان فداکاریِ مردانه و جانبازی پاک
جاودان بر تو و بر عشق و وفای تو درود
حالا بعد از چند سالی که سفرهای استاد به مشهد و خراسان بدون انتشار عکس و تصویری انجام می‌‌شد، انتشار این عکس‌ها نشانگر عشق و علاقه این استاد بلامنازع ادبیات به ساحت امام هشتم؟ع؟ است؛ آنچنانکه مصطفی شفیعی‌کدکنی هم گفته است: «طبیعی است که زیارت حضرت رضا(؟ع؟) جزء ثابت سفرهای استاد شفیعی‌کدکنی باشد. نکته اینجاست که این زیارت‌ها عمدتا تنها انجام می‌شود و استاد نمی‌پسندند که در طول حضور در حرم مطهر، کسی همراه‌شان باشد.» این نقاش و تصویرگر در ادامه به تجربه همراهی با استاد در حرم امام رضا؟ع؟ اشاره کرده و می‌‌گوید: «بارها در طول سفر مشهد افتخار همراهی‌شان را داشته‌ام تا اینکه سال گذشته توفیق همراهی ایشان در حرم مطهر هم نصیبم شد. این همراهی نیز با دیگر تجربیات همراهی‌شان از آن جهت متفاوت بود چرا که همیشه دوست داشتم نوع و شکل وجنس زیارت استاد را ببینم و بدانم. دقایقی حضور ایشان و همراهان‌شان و گفت‌وگوهای تخصصی را در کتابخانه حرم مطهر به خاطر دیر رسیدن نتوانستم درک کنم ولی پس از آن با وجود نازنین ایشان همراه بودم. استاد در ورودی صحن انقلاب اسلامی از همراهان‌شان خواستند تا تنهایشان بگذارند و دیگر سکوت... راستش را بخواهید هر کاری کردم نتوانستم خودم را قانع کنم. این بود که دورادور استاد را همراهی کردم... چون می‌دانم استاد هرگز دوست ندارند بازگوکننده این خلوت زیارت‌شان باشم، از آنچه دیدم به غیر از چند عکس، چیزی نمی‌گویم اما آن روز یافتم نگاهی ژرف باید داشت به دعای جامعه کبیره.» استاد شفیعی‌کدکنی در تقدیم‌نامه ابتدایی کتاب «در هرگز و همیشه انسان» اولین تجربیات کودکی‌شان در ارتباط با حرم مطهر که در کوچه کربلا نزدیک به حرم، بخشی از محله عیدگاه قدیم بود را اینگونه ‌‌آورده‌اند: «با یادِ مادرم و لحظه‌های قُدسی سحرگاهان ماهِ رمضانِ روزگارِ خُردسالی، از گلدسته‌های مسجدِ گوهرشاد با صدای مناجاتگران، زلالیِ تجربه دینی را در پرتوِ زیبایی و هنر، می‌چشیدم.» و حالا استاد شفیعی‌کدکنی بعد از هشت دهه زندگی و درک تجربه‌‌‌های عرفانی، بسیار دقیق‌تر به مساله زیارت می‌‌نگرد. کاش این تجربه‌ها روزی ثبت شود؛ هر چند او سال‌ها قبل در شعری که برای دعوت از استاد مهدوی‌دامغانی به ایران خطاب به وی سروده، اینچنین گفته است:
وانگه ز ری به سوی خراسان شویم و تو/ گردی شفیعِ من ز چنین تیره جانیا
بر در گهی که خیل ملائک به روز و شب / صف بسته‌اند جمله پیِ پاسبانیا

captcha
شماره‌های پیشین