sobhe-no.ir
969
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
10
ویروس منحوس 160‌ایرانی را در یک روز قربانی کرد

کرونا مسری‌تر از گذشته شده است

گزارش «صبح‌نو» درباره ممنوعیت صادرات ماسک و اهمیت استفاده از آن برای حضور در جامعه را بخوانید

ابزار محافظت در برابر کرونا را فراموش نکنید

اگر در گذشته مردم با کلاه وارد خیابان‌ها و مکان‌های عمومی می‌شدند و به احترام هم کلاه از سر بر می‌داشتند حالا در زمانه مدرنیته به‌دلیل بلای ویروس منحوس همه با ماسک از منزل خارج می‌شوند. پوشیدن ماسک حالا یک اقدام اجباری و الزامی برای تمام زمینی‌ها شده و حتی در کشور و شهرهای خودمان هم مردم باید با ماسک در مکان‌های عمومی حاضر شوند. اما در همین دو روز گذشته که پوشیدن ماسک الزامی شده خبرهایی نیز درباره کمبود یا افزایش قیمت ماسک شنیده می‌شود.

صبح نو

ویروس منحوس 160‌ایرانی را در یک روز قربانی کرد

کرونا مسری‌تر از گذشته شده است

کرونا یکبار دیگر در سراسر جهان شروع به تاخت و تاز 
کرده است. دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز دیروز در مطلبی که در توییتر منتشر کرد اینطور نوشت: «در مطالعه جدیدی که در مجله‌cell منتشر  شده است، نوع غالب ویروس جدید کرونا که در جهان شیوع پیدا کرده، احتمالاً مسری‌تر از ویروس اولیه‌ای است که در چین کشف شده بود اما این جهش در وخامت بیماری کووید19 تفاوتی را نشان نمی‌دهد.»
رشد تعداد مبتلایان در کشورهای مختلف جهان نیز نشان می‌دهد که کرونا به جنگ تمام عیار انسان‌ها آمده‌است و در این میان کادر درمانی در خط مقدم این جبهه آماج حملات این بیماری قرار دارند. گزارش‌های رسیده از بیمارستان‌های مختلف تهران حاکی از آن است که تخت‌ها در بخش‌های عادی و مراقبت ویژه پر هستند و حتی در برخی موارد بیماران در محوطه بیمارستان کپسول اکسیژن و دارو دریافت کرده‌اند تا نوبت به بستری شدن در بیمارستان برسد. خانم سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز ظهر دیروز از شناسایی 2613‌مبتلای جدید کرونا در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه خبر داد. به گفته وی در همین مدت نیز 160بیمار بد حال جان باخته‌اند که شرایط نگران‌کننده‌ای را به تصویر می‌کشد. با توجه به آمارهای روز گذشته نیز تعداد کلی بیماران کرونا در کشور به 243‌هزار و 51‌نفر رسید و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور هم چراغ 11‌هزار و 731‌نفر را روشن کرد. البته در سوی مقابل باید این مساله هم اشاره کرد که تاکنون 204‌هزار و 83‌نفر از بیماران کووید19 در کشور بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم رعایت بهداشت فردی و جمعی و توجه جدی به پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم گفته است. لاری درباره وضعیت استان‌های کشور نیز گفته: استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های‌غربی و شرقی و خراسان‌رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. البته آمار فوت و بستری در خوزستان کاهش نسبتاً چشمگیری داشته است. این در حالی است که استان‌های گلستان، البرز، کرمان، یزد، همدان و سیستان‌و‌بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارند.
دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر نیز درباره شیوع کرونا در این استان با بیان اینکه در یک کلام مردم باید این بیماری را جدی بگیرند از بستری بودن 344‌بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان خبر داده است. به گفته آقای سعید کشمیری در 24‌ساعت گذشته 8‌نفر در این استان جان باخته‌اند و تعداد کلی فوتی‌ها در این استان به 119‌نفر رسیده است.

  کرونا  در جهان
وضعیت شیوع کرونا در جهان هم رو به گسترش است. بر اساس آخرین خبرها هند در کرونا از روسیه پیشی گرفته است. بر‌اساس داده‌های وزارت بهداشت هند، این کشور با ثبت مجموع ۶۹۸هزار و ۸۱۷‌مبتلا به بیماری کووید۱۹ در حال حاضر از روسیه سبقت گرفته و در رتبه سوم کشورهای درگیر کرونا در جهان قرار دارد. تیمی از دانشمندان در دانشگاه میشیگان پیش‌بینی کرده‌اند شمار مبتلایان کرونا در هند که اکنون پس از آمریکا و برزیل قرار گرفته است طی ماه جاری از ۸۰۰‌هزار نفر عبور کند. البته تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید در جهان به ۵۳۶هزار و ۸۳۷‌نفر رسیده و تاکنون ابتلای ۱۱‌میلیون و ۵۶۲‌هزار و ۵۵۹‌نفر به این بیماری نیز تأیید شده است. پس از ایران که هم‌اکنون یازدهمین کشور درگیر با کرونا در جهان است، کشورهای پاکستان با ۲۳۱‌هزار و ۸۱۸‌مبتلا، عربستان سعودی با ۲۰۹‌هزار و ۵۰۹‌مبتلا، ترکیه با ۲۰۵‌هزار و ۷۵۸‌مبتلا،  آفریقای‌جنوبی با ۱۳۱‌هزار و ۸۰۰‌مبتلا، آلمان با ۱۹۷‌هزار و ۵۵۸‌مبتلا، آفریقای‌جنوبی با ۱۹۶‌هزار و ۷۵۰‌مبتلا، فرانسه با ۱۶۶‌هزار و ۹۶۰‌مبتلا، بنگلادش با ۱۶۲‌هزار و ۴۱۷‌هزار مبتلا، کلمبیا با ۱۱۷‌هزار و ۱۱۰‌مبتلا و کانادا با ۱۰۵‌هزار و ۵۳۶‌مبتلا تاکنون بیش از ۱۰۰‌هزار مبتلا به کرونا را گزارش داده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین