sobhe-no.ir
969
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
1
پاسخ عباس سلیمی نمین به ادعای حجاریان در گفت‌وگو با «صبح نو» :

چپ‌ها باعث کناره‌گیری خوئینی‌ها از بیت‌رهبری شدند

گفت‌وگو حسام رضایی / از خرداد سال 68 تا همین الان، چپ‌ها یک خط تبلیغاتی جدی با این محوریت که پس از پیر جماران، اراده عالی حاکمیتی معطوف به حذف و طرد یسارِ جبهه سیاسی ایران شد را مدام بازگو کرده‌اند. این درحالی است که چپ‌ها بعد از شکست مطلق در انتخابات مجلس چهارم، به بهانه تحدید میدان کنش‌ورزی‌شان توسط شورای نگهبان، به مدت چندین سال[تا خرداد 76] و به طور کاملا خودجوش، از حضور در صحنه سیاسی ایران کناره ‌گرفتند.

مرقومه رهبر انقلاب خطاب به مجاهدان شجاع حماس

از استیفای حقوق فلسطین دریغ نمی کنیم

ولیعهد عربستان با پرونده‌سازی مالی به دنبال حذف رقبایش در عرصه سیاست شد

مرگ تدریجی شاهزاده‌های سعودی

گزارش روح الله فرقانی

حسین صادقی، آخرین سفیر کشورمان در عربستان در گفت‌وگو با صبح نو از فراز و نشیب‌های روابط تهران و ریاض و دورنمای آن گفت

به سعودی ها گفتم نگرانی شما از ایران بیجاست

گفت‌وگو حسام رضایی / جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که با هدف ایفای نقش مصلحانه و سازنده خود در منطقه، در پی جلب مودت کشورهای همسایه است. مهرماه سال گذشته و پس از بروز سلسله حوادث ضدامنیتی در خلیج‌فارس؛ حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان در سخنرانی خود در صحن سازمان ملل، از طرح «ابتکار صلح هرمز» که هدفش تأمین امنیت خلیج‌فارس با مشارکت همه کشورهای مستقر در منطقه و بدون دخالت قدرت‌های بیگانه بود، رونمایی کرد. طرحی که با وجود اشتیاق ایران برای اجرایی شدن، از طرف کشورهایی نظیر عربستان، با سردی رد شد. پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، ریاض از سر اجبار و به‌دلیل تحت فشاربودن از دو جبهه یعنی جنگ علیه یمن از یک‌سو و کاهش شدید درآمدهای نفتی از سوی دیگر، به ارسال پالس‌های مثبت دیپلماتیک به ایران روی آورد. با وجود تمایل ایران به ازسرگیری گفت‌وگوهای دوجانبه و رفع مناقشات سیاسی، چندی بعد؛ عربستان دوباره همان مسیر قبلی را پیمود و دست‌در‌دست قدرت‌های فرامنطقه‌ای، اعمال فشار علیه تهران را از سر گرفت. فشار سنگین ریاض به شخص گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای انتشار گزارش جهت‌دار درباره حملات آرامکو که صراحتاً موشک‌های اصابتی را «با منشأ ایرانی» عنوان کرد، از جمله آخرین موارد سوءنیت عربستان در قبال کشورمان بوده است. در گفت‌وگویی با حسین صادقی ، آخرین سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان، به دورنمای روابط تهران و ریاض پرداختیم. در ادامه گفت‌وگوی مشروح «صبح‌نو» با مشاور پیشین دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان را از نظر خواهید گذراند.

«صبح‌نو» از تقاضای بازار ارز گزارش می‌دهد

به دنبال دلار در خیابان

میدان فردوسی باز هم با شکلی از تقاضای بازار مواجه شد که البته پیش از این بارها شاهد آن بودیم؛ تقاضای مردم برای خرید از از نوع «غیرمصرفی» که انگیزه اصلی سرمایه‌گذاری در این بازار است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با استاد صبرعلی لوایی سازنده سردیس سردار سلیمانی

مقتدرِ مهربان

گزارش فاطمه ترکاشوند / روز یکشنبه از سردیس سردار قاسم سلیمانی در تالار رودکی و در حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ آیت‌الله سیدمحمدعلی موسوی‌جزایری، خانواده گرانقدر شهید سلیمانی؛ مهدی افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی و چندنفر دیگر از مسوولان رونمایی شد. سردیسی که در عین اقتدار و استواری به تماشاگرش لبخند می‌زند. به سراغ «صبرعلی لوایی» هنرمند پیشکسوت و سازنده این سردیس رفتیم تا درباره کم و کیف خلق این اثر بیشتر بدانیم.

«صبح‌نو» از شرایط سلیقه‌ای اعطای وام قرض‌الحسنه از سوی بانک‌ها گزارش می‌دهد

دردسرهای دریافت یک وام چند میلیونی

وام ازدواج؛ وامی که افزایش ۶۰‌درصدی‌اش هم دردی را از زوجین دوا نکرده است. مبلغ این وام در لایحه بودجه‌99 برای هر‌کدام از زوجین ۳۰‌میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، اما با رایزنی‌های نمایندگان مجلس، این میزان به ۵۰‌میلیون تومان افزایش یافت و برابر بودجه امسال، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از سال‌96 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. با این حال گرفتن تسهیلات آن‌هم ‌از نوع قرض‌الحسنه برای شهروندان عادی از جمله مواردی است که سختی‌های خاص خود را دارد؛ حالا اگر از نوع وام ازدواج باشد، مشکلات آن با شروط متنوع و متفاوت هر بانک، دوچندان می‌شود.

سرمقاله

لزوم پاسخ به یاغی

تصاویری از حضور استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی در حرم امام‌رضا(ع)منتشر شده است

لحظه‌های قُدسی

عکس‌هایی از حضور محمدرضا شفیعی کدکنی در حرم امام رضا(ع) منتشر شد. منتشرکننده عکس‌ها مصطفی شفیعی‌کدکنی، نقاش و تصویرگر است که این عکس ‌ها را منتشر کرده و گفته که استاد همیشه در سفر به مشهد و حضور در حرم اجازه همراهی کسی را نمی‌دهد.

صبح نو

سرمقاله

لزوم پاسخ به یاغی

ایران سال‌هاست که با مشکلات و معضلات زیادی از جانب دولت‌های خارجی روبه‌رو است. این مساله تازگی ندارد و از دوران مشروطه تا به امروز همواره ایران مورد توطئه و یغماگری استعمارگران بوده است. آمریکا در دهه‌‌‌های اخیر تبدیل به استعمارگر اصلی در عرصه جهانی و در مقابل ایران شده است و دیگر فردی درباره عداوت و دشمنی‌اش با ایران تردیدی ندارد. ترامپ، سرکرده کنونی رژیم آمریکا نشان داده است که در یاغیگری و مقابله با جمهوری اسلامی به هیچ ضابطه و قانونی وفادار نیست و حتی اگر آخرین جلسه شورای امنیت را که با شکست آمریکا مواجه بود، بازخوانی کنیم، درمی‌یابیم آنچه آمریکا در این جلسه به‌عنوان نزاع حقوقی مطرح کرده و دولت‌های اروپایی آن را می‌‌پذیرفتند، یک بطلان کامل بر حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل بود. با این دولت یاغیگر و تهاجمی، آیا باید با سازش برخورد کرد؟ اینکه مقامات دیپلماسی ما اعلام کنند در شرایطی که کشور مورد آماج حملات اقتصادی، امنیتی و سیاسی دشمن خارجی است، ایران نباید هیچ‌گونه واکنشی نشان دهد را می‌‌توان از سر عزت دانست؟اگر اکنون ایران در برابر تهاجمات مختلف و توطئه آمریکا دست به یک پاسخ مناسب نزند، در جهان پیرامونش، یعنی همسایگان، محور مقاومت و جهان عرب با دوگانگی و تردیدهای بسیاری مواجه خواهد شد. اینکه ممکن است آمریکا ما را به‌عنوان تهدید در جهان معرفی کند، آیا نیازی به واکنش‌‌‌های ما دارد؟ آیا آمریکا بدون درنظر‌گرفتن واکنش‌‌‌های ما چنین کاری را در 30، 40 سال گذشته انجام 
نداده است؟ اینکه مردان دیپلماسی ما توصیه کنند در اینجا سکوت یا تعلل کنیم و پاسخی ندهیم، آیا به صلاح منافع ملی بلندمدت و کوتاه‌مدت جمهوری اسلامی است؟ پاسخ به این سوالات تا حدودی روشن بوده و عملکرد کنونی کشور نیز نشان می‌‌دهد که هرجا دربرابر این یاغیگری‌ها و تهاجمات ایستاده‌ایم دشمن را به عقب رانده‌ایم.

captcha
شماره‌های پیشین