sobhe-no.ir
969
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
1
پاسخ عباس سلیمی نمین به ادعای حجاریان در گفت‌وگو با «صبح نو» :

چپ‌ها باعث کناره‌گیری خوئینی‌ها از بیت‌رهبری شدند

گفت‌وگو حسام رضایی / از خرداد سال 68 تا همین الان، چپ‌ها یک خط تبلیغاتی جدی با این محوریت که پس از پیر جماران، اراده عالی حاکمیتی معطوف به حذف و طرد یسارِ جبهه سیاسی ایران شد را مدام بازگو کرده‌اند. این درحالی است که چپ‌ها بعد از شکست مطلق در انتخابات مجلس چهارم، به بهانه تحدید میدان کنش‌ورزی‌شان توسط شورای نگهبان، به مدت چندین سال[تا خرداد 76] و به طور کاملا خودجوش، از حضور در صحنه سیاسی ایران کناره ‌گرفتند.

مرقومه رهبر انقلاب خطاب به مجاهدان شجاع حماس

از استیفای حقوق فلسطین دریغ نمی کنیم

ولیعهد عربستان با پرونده‌سازی مالی به دنبال حذف رقبایش در عرصه سیاست شد

مرگ تدریجی شاهزاده‌های سعودی

گزارش روح الله فرقانی

حسین صادقی، آخرین سفیر کشورمان در عربستان در گفت‌وگو با صبح نو از فراز و نشیب‌های روابط تهران و ریاض و دورنمای آن گفت

به سعودی ها گفتم نگرانی شما از ایران بیجاست

گفت‌وگو حسام رضایی / جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که با هدف ایفای نقش مصلحانه و سازنده خود در منطقه، در پی جلب مودت کشورهای همسایه است. مهرماه سال گذشته و پس از بروز سلسله حوادث ضدامنیتی در خلیج‌فارس؛ حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان در سخنرانی خود در صحن سازمان ملل، از طرح «ابتکار صلح هرمز» که هدفش تأمین امنیت خلیج‌فارس با مشارکت همه کشورهای مستقر در منطقه و بدون دخالت قدرت‌های بیگانه بود، رونمایی کرد. طرحی که با وجود اشتیاق ایران برای اجرایی شدن، از طرف کشورهایی نظیر عربستان، با سردی رد شد. پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، ریاض از سر اجبار و به‌دلیل تحت فشاربودن از دو جبهه یعنی جنگ علیه یمن از یک‌سو و کاهش شدید درآمدهای نفتی از سوی دیگر، به ارسال پالس‌های مثبت دیپلماتیک به ایران روی آورد. با وجود تمایل ایران به ازسرگیری گفت‌وگوهای دوجانبه و رفع مناقشات سیاسی، چندی بعد؛ عربستان دوباره همان مسیر قبلی را پیمود و دست‌در‌دست قدرت‌های فرامنطقه‌ای، اعمال فشار علیه تهران را از سر گرفت. فشار سنگین ریاض به شخص گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای انتشار گزارش جهت‌دار درباره حملات آرامکو که صراحتاً موشک‌های اصابتی را «با منشأ ایرانی» عنوان کرد، از جمله آخرین موارد سوءنیت عربستان در قبال کشورمان بوده است. در گفت‌وگویی با حسین صادقی ، آخرین سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان، به دورنمای روابط تهران و ریاض پرداختیم. در ادامه گفت‌وگوی مشروح «صبح‌نو» با مشاور پیشین دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان را از نظر خواهید گذراند.

«صبح‌نو» از تقاضای بازار ارز گزارش می‌دهد

به دنبال دلار در خیابان

میدان فردوسی باز هم با شکلی از تقاضای بازار مواجه شد که البته پیش از این بارها شاهد آن بودیم؛ تقاضای مردم برای خرید از از نوع «غیرمصرفی» که انگیزه اصلی سرمایه‌گذاری در این بازار است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با استاد صبرعلی لوایی سازنده سردیس سردار سلیمانی

مقتدرِ مهربان

گزارش فاطمه ترکاشوند / روز یکشنبه از سردیس سردار قاسم سلیمانی در تالار رودکی و در حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ آیت‌الله سیدمحمدعلی موسوی‌جزایری، خانواده گرانقدر شهید سلیمانی؛ مهدی افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی و چندنفر دیگر از مسوولان رونمایی شد. سردیسی که در عین اقتدار و استواری به تماشاگرش لبخند می‌زند. به سراغ «صبرعلی لوایی» هنرمند پیشکسوت و سازنده این سردیس رفتیم تا درباره کم و کیف خلق این اثر بیشتر بدانیم.

«صبح‌نو» از شرایط سلیقه‌ای اعطای وام قرض‌الحسنه از سوی بانک‌ها گزارش می‌دهد

دردسرهای دریافت یک وام چند میلیونی

وام ازدواج؛ وامی که افزایش ۶۰‌درصدی‌اش هم دردی را از زوجین دوا نکرده است. مبلغ این وام در لایحه بودجه‌99 برای هر‌کدام از زوجین ۳۰‌میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، اما با رایزنی‌های نمایندگان مجلس، این میزان به ۵۰‌میلیون تومان افزایش یافت و برابر بودجه امسال، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از سال‌96 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. با این حال گرفتن تسهیلات آن‌هم ‌از نوع قرض‌الحسنه برای شهروندان عادی از جمله مواردی است که سختی‌های خاص خود را دارد؛ حالا اگر از نوع وام ازدواج باشد، مشکلات آن با شروط متنوع و متفاوت هر بانک، دوچندان می‌شود.

سرمقاله

لزوم پاسخ به یاغی

تصاویری از حضور استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی در حرم امام‌رضا(ع)منتشر شده است

لحظه‌های قُدسی

عکس‌هایی از حضور محمدرضا شفیعی کدکنی در حرم امام رضا(ع) منتشر شد. منتشرکننده عکس‌ها مصطفی شفیعی‌کدکنی، نقاش و تصویرگر است که این عکس ‌ها را منتشر کرده و گفته که استاد همیشه در سفر به مشهد و حضور در حرم اجازه همراهی کسی را نمی‌دهد.

شماره‌های پیشین