sobhe-no.ir
954
دوشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۹
1
هاشمی، ظریف، نوبخت و معین عدم تمایلشان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کردند

انصرافی‌های خرداد 1400

گزارش حسام رضایی / در سیاست به فردی که «های و هو» دارد باید مشکوک شد اما به کسی که «سر به تو» دارد؛ البته مشکوک‌تر. این روزها کم نیستند مظنونان به نامزدی انتخابات ریاست‌‌جمهوری که ساکتند و در گوشه‌ای مشغول برنامه‌ریزی و البته کمتر نیستند کسانی که علنا نامزدی‌شان را نفی‌کرده‌اند. ما در این گزارش، به این دو قسم از سیاسیون پرداخته‌ایم؛ مشخصا آنهایی که اصلاح‌‌طلبان، سودای حمایت‌شان را دارند.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی روز گذشته برای بررسی اوضاع فرهنگی در مجلس حضور پیدا کردند

گره‌گشایی مسائل کشور با فرهنگ

دو مسوول فرهنگی کشور روز گذشته در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند تا درباره مسأله فرهنگ اظهارنظر کنند. سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ به ارائه گزارشی از فعالیت‌های وزارت ارشاد پرداخت و درباره کمبود اعتبارات درخواست کمک کرد بر‌عکس وی حجت‌الاسلام قمی، رییس سازمان تبلیغات با انتقاد از فضای فرهنگی کشور درباره مسائل و مشکلات این حوزه‌ها سخن گفت و از برگزار نشدن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی انتقاد کرد.

کتاب «روزنامه‌نگاری، بدون درد و خون‌ریزی» اثر محمد دلاوری رونمایی شد

تازه خبرنگار شدم

مراسم رونمایی کتاب «روزنامه‌نگاری، بدون درد و خون‌ریزی» اثر محمد دلاوری روز گذشته با حضور برخی چهره‌های رسانه‌ای در خبرگزاری فارس برگزار شد. محمدحسین صفارهرندی، عباس عبدی و پیام تیرانداز در این مراسم حضور داشتند.

رییس مجلس تلاش کرده تا نمایندگان را از حاشیه سازی دور و به پرداختن به اصل وظایف‌شان ترغیب کند

دغدغه های آقای رییس

اظهارات روز گذشته رییس مجلس در صحن علنی، یادآور سخنان رهبر انقلاب در جمع کارگزاران نظام در خردادماه سال‌96 خطاب به رییس‌جمهوری بود. قالیباف با انتقاد از برخی حواشی در مجلس، نمایندگان مردم را نسبت به انجام مسوولیت‌شان، آگاه ساخت.

قتل یک سیاه پوست دیگر توسط پلیس آمریکا آتش اعتراضات در این کشور را شعله ورتر کرده است

خون تازه در آمریکا

تظاهرات گسترده مردم در اعتراض به نژادپرستی و نابرابری اجتماعی پایان ندارد و حالا قتل یک سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا، آتش قتل جورج فلوید را شعله‌ور‌تر کرده است؛ شعله‌ای که هر روز دامنه آن افزوده‌تر می‌شود.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت نرخ لوازم خانگی گزارش می‌دهد

عملیات پلیسی در بازار لوازم خانگی

گزارش عارف چراغی / در هفته‌های گذشته افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و مشاهدات میدانی از بازار لوازم‌خانگی نشان می‌دهد که در سال جاری لوازم‌خانگی ایرانی تا 55‌درصد و کالاهای خارجی که عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود تا 100‌درصد افزایش قیمت داشته است. در نهایت ابتدای هفته جاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که در قیمت‌های لوازم خانگی بازنگری شده و حداکثر ۲۵‌درصد مجاز به افزایش قیمت نسبت به بهمن سال گذشته هستند. در عین حال آقای قاسم نوده‌فراهانی، رییس اتاق اصناف تهران از تشدید بازرسی‌ها در بازار لوازم خانگی به «صبح‌نو» خبر داده است و پلیس امنیت پایتخت هم آمادگی خود را برای برخورد قانونی با گرانفروشان اعلام کرده است.

نگاهی به اظهارنظرهای معیشتی دولتمردان در چند روز گذشته

این گزارش طنز نیست

برخی حرف‌های جدی خنده دارند؛ یعنی یك نفر خیلی جدی حرفی می‌زند اما دیگران به حرف جدی او قاه قاه می‌خندند. چرا؟ برای آنکه گوینده و شنونده هركدام در دنیای متفاوتی زندگی می‌كنند. حكایت امروز مردم و دولتمردان همین‌جور است. مسوولان محترم با آب و تاب حرف‌های جدی می‌زنند اما مردمی كه می‌شنوند تلخندی می‌زنند و سر تكان می‌دهند؛ حالا ما كاری به اظهارنظر بی پروای برخی نداریم. فقط برای نمونه چند اظهارنظر جدید دولتی‌ها را با هم مرور می‌كنیم. جایی هم كه نیاز به توضیح بیشتر بوده، پرانتزی باز كرده‌ایم.

سرمقاله

مخاطب بایدها

استاد محمد‌علی کشاورز، پیشکسوت سینماوتلویزیون ایران در 90‌سالگی درگذشت

سکانس آخر پدرسالار

گزارش زهرا السادات مصطفوی / زمانی که نام استاد محمدعلی کشاورز به میان می‌آید، کمتر کسی است که از نقش‌آفرینی‌های او در آثار گوناگون خاطره نداشته باشد. از شعبون استخونی «هزار دستان» و خواجه قشیری «سربداران» گرفته تا محمد ابراهیم «مادر» و اسدالله سریال «پدر سالار». با فیلم‌های او بزرگ شدیم و پای سریال‌هایش اشک ریختیم. استاد کشاورز که بیش از ۵۰‌سال در عرصه‌های مختلف نمایشی، تصویری سابقه کار دارد روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان آتیه تهران دار فانی را وداع گفت.

شماره‌های پیشین