sobhe-no.ir
939
چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با باقری‌بنابی، منتخب مجلس یازدهم و ایمانی، تحلیلگر سیاسی ویژگی های رییس مجلس آینده را مورد بررسی قرار داده است

رییس جدید باید جایگاه مجلس را تقویت کند

حرف و حدیث‌ها درباره اینکه رییس مجلس آینده چه کسی خواهد بود، این روزها افواه تحلیلگران و ناظران را به خود مشغول کرده است. پیش از پاسخ به این سوال، البته جواب سوال دیگری رخ‌نمایی می‌کند و آن، خصال و خصایص مرد اول بهارستان است. با کسب تجارب از ادوار قبلی، به نظر می‌رسد رییس مجلس پیش رو باید از توانایی قابل توجهی برای اداره فضای مجلس برخوردار است. شفافیت و صراحت در انجام وظایف قانونی، دارابودن تجربه سیاسی کلان، اشراف بر مسائل اقتصادی با توجه به شرایط بغرنج اقتصادی کشور، داشتن قدرت و نفوذ برای اجماع‌‌‌سازی میان نمایندگان و توانایی در مدیریت جلسات مجلس، از جمله دیگر خصوصیت‌هایی است که خلف علی‌لاریجانی باید از آنها برخوردار باشد. از سویی، رییس مجلس باید بتواند از اتلاف وقت در تصویب قوانین لازم جلوگیری کرده و در مواردی از خودگذشتگی نشان دهد تا فرایند اجماع‌سازی با بیشترین میزان موفقیت، به پیش برود. قابلیت این چهره برای بازگرداندن نهاد تقنینی کشور به جایگاه راس امور، دیگر ظرفیتی است که رییس مجلس باید از آن برخوردار باشد؛ بنابراین سوابق مدیریتی او در سازمان‌های دیگر حائز اهمیت خواهد بود. نهاد مجلس به دلیل درگیری و ارتباط گسترده‌اش با بدنه جامعه، ایجاب می‌‌کند که کسی که می‌‌خواهد در راس آن قرار بگیرد، از ظرفیت لازم برای ارتباط‌گیری با مردم و توده‌‌‌های جامعه برخوردار باشد. برای بسط و بررسی بیشتر این مساله، به سراغ محمد باقری‌بنابی، منتخب مجلس یازدهم و ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی رفتیم و این سوال مهم را از ایشان پرسیدیم که رییس مجلس آینده باید چه ویژگی‌‌هایی داشته باشد.

ادعای وزیر خارجه آلمان مبنی بر اعمال محدودیت و فشار دولت ایران بر رسانه‌ها در دوره کرونا بی‌پایه است،خبرنگار رسانه آلمانی: ما اصلا تهیه خبر نداریم. مواردی هم که بود، خود آلمان اجازه نداد

فشارهای سیاسی در پوشش آزادی رسانه

گزارش فاطمه ترکاشوند / فشار‌های بی‌اساس برخی دولت‌های اروپایی در رابطه با آزادی فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران داخلی و خارجی مقیم ایران از علم کردن عناصر فرصت‌طلب برای فشار بر رسانه‌ها و دولت ایران عبور کرده و حالا به ادعاهای بی‌پایه و بدون شاهد و مدرک رسیده است.

محمدباقر قالیباف:

نیازمند الگویی جدید برای حکمرانی هستیم

محتکران باید پارکینگ‌ها را از ماشین های دپو شده خالی کنند

حکم اعدام برای سلاطین خودرو

بازار خودرو دیروز دو زلزله خبری را پشت سر گذاشت. صبح دیروز سخنگوی قوه‌قضاییه از سلطان خودرو گفت که از کارخانه سایپا 6700‌دستگاه خودرو خریده بود. ظهر دیروز هم بالاخره جدول قیمت‌های جدید خودروهای وطنی اعلام شد که البته درباره برخی قیمت‌های اعلام شده باید بررسی‌های کارشناسی بیشتری صورت بگیرد. اما خبر دستگیری و اعلام حکم اعدام برای سلطان خودرو موجب ایجاد سوال در افکارعمومی شد.

سرمقاله

ایران قوی

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با احمد نادری، منتخب مردم تهران به جزئیات و محورهای جلسه روز پنج‌شنبه مجمع عمومی فراکسیون اکثریت پرداخت،اول خرداد نامزدها برنامه خود را به فراکسیون ارائه می‌دهند

7 خرداد، رأی‌گیری در فراکسیون اکثریت

فراکسیون اکثریت متشکل از نمایندگانی است که شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، آن‌ها را برای نامزدی در انتخابات مجلس یازدهم معرفی کرد که بالغ بر 207‌نفر از نمایندگان این فراکسیون، عضو ائتلاف هستند. از سویی، افرادی که جبهه پایداری آن‌ها را معرفی کرده نیز در این جمع اصلی حضور دارند. با توجه به اقبالی که مستقلین هم برای حضور در این جمع دارند، به نظر می‌رسد شمار اعضای این فراکسیون، در نهایت به 240‌نفر برسد.

نگاهی به عملكرد رضا رحمانی در مدت كوتاه مسوولیتش در وزارت صمت

دولت مستعجل

هفته گذشته رییس‌جمهور در حکمی غیرمنتظره رضا رحمانی را از سمت وزیری در وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برکنار کرد. خبر عزل رحمانی در حالی منتشر شد که وی در جلسه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور با عنوان فعال ‌کردن فعالیت‌های اقتصادی در کشورهای همسایه حضور داشت و جالب‌تر اینکه در این جلسه حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام او که از قضا حالا سرپرست این وزارتخانه شده نیز در این جلسه همراهی‌اش می‌‌کرد. این نوع برکناری رحمانی شباهت زیادی با رفتار احمدی‌نژاد با متکی داشت؛ درحالی كه وزیر امورخارجه در سنگال درحال دیدارهای دیپلماتیك بود، رییس‌جمهور در ایران او را بركنار كرد. عزل سنگالی رحمانی حرف و حدیث‌های زیادی برانگیخت و موافقان و مخالفان زیادی داشت؛ علاوه بر اظهارنظرها، این ماجرا كلی نامه‌نگاری هم در پی داشت؛ از نامه‌ای كه رحمانی به رییس‌جمهور نوشت، پاسخی كه دفتر رییس‌جمهور به رحمانی داد و تقدیرنامه‌ای كه دیروز 206 نماینده به‌خاطر تلاش و عملکرد رحمانی در وزارت صمت صادر كردند. در این بین خیلی‌ها افسارگسیختگی قیمت پراید در روزهای ابتدایی امسال را مقصر اصلی این عزل سنگالی خواندند و برخی دیگر ماجراهای تفکیک وزارتخانه صنعت و بازرگانی از یكدیگر و اختلاف نظر رحمانی و روحانی در این‌باره را شاه‌كلید قصه قلمداد كردند. برخی دیگر هم معتقدند رییس‌جمهور مدت‌هاست تمایلی به همکاری با رحمانی نداشته و موضوعات اخیر فرصت مناسبی در اختیارش قرار داده است، كما اینكه چند ماهی می‌شد كه برخی روزنامه‌ها و رسانه‌های نزدیک به دولت خود به صف منتقدان وزارت صمت پیوسته بودند. رحمانی مجال زیادی برای وزارت نیافت؛ او مهر 97 و پس از استعفای ناگهانی محمد شریعتمداری و درحالی كه قائم‌مقام این وزارتخانه بود، به عنوان سرپرست وزارت انتخاب شد و یك ماه بعد از مجلس رای اعتماد گرفت و پس از حدود 18 ماه از این سمت كنار گذاشته شد. بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس پس از این عزل در توییتی نوشت: «پس از اینکه تلاش چهارساله ما در تهیه و قرائت گزارش بخشی از تخلفات خودروسازان در مجلس با وجود مقاومت‌های زیاد به ثمر نشست، خبر رسید وزیر همسو با خودروسازان، برکنار شده است. قطعا این برکناری علاج کامل دردهای چندین‌ساله و اجحاف‌های خودروسازان در حق مردم نیست اما آن را به فال نیک می‌گیریم.» در ادامه عملكرد وزارت صمت در دوره وزارت رضا رحمانی مورد بررسی قرار گرفته است.

مدیر سامانه پاسخگویی 4030 در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: 120 میلیون و 700 هزار نفر تا به حال با سامانه تماس گرفته‌اند

تماس‌های کمتر با سوال‌های تخصصی‌تر

گزارش زهرا اردشیری / چند ماهی از خبر شیوع ویروس کرونا در کشور ما می‌‌گذرد. مردم دیگر تب و تاب و نگرانی روزهای اول را ندارند. بعضی‌ها حتی از ماسک و دستکش هم خسته شده‌اند و بدون هیچ حفاظتی راهی فضای عمومی می‌‌شوند. عده‌‌ای هم با باز ‌شدن مغازه‌ها و اصناف خیال‌شان راحت شد که ویروس کرونا هم رفته است. تماس با سامانه 4030 هم که عد 800 هزارتماس در روزهای اول اسفند را ثبت کرده بود، حالا به زیر هزار تماس رسیده است و این نشان می‌‌دهد مردم دیگر نگرانی‌‌‌های سابق را ندارند یا اینکه آنقدر اطلاعات‌شان بالا رفته که نیازی به تماس با سامانه 4030 ندارند. در هر صورت آمار مبتلایان به کرونا نه‌تنها نزولی نیست بلکه عدد قابل توجهی را نشان می‌‌دهد.

تأکید رهبری بر دولت جوان حزب اللهی به عنوان دولتی شاداب ، با نشاط و پر انگیزه باید توسط نیروهای سیاسی جریان انقلاب یک فرصت برای پیشرفت و عدالت و دولت سازی برای رسیدن به تمدن اسلامی شود

عبور از گفتمان اعتدال

دو روز پیش و در جریان دیدار مانیتورینگ نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌‌‌های دانشجویی با رهبر انقلاب، ایشان بار دیگر روی کلیدواژه «دولت جوان حزب‌اللهی» تاکید ‌کردند و در تبیین آن فرمودند: «مکرر گفته‌ام که به چنین دولتی معتقد و امیدوارم و می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور دهد.» ایشان پیش از این یک‌بار دیگر و در دیدار دانشجویی سال 98[به تاریخ یکم خرداد] از عبارت «دولت جوان حزب‌اللهی» استفاده کرده و درباره لزوم بستر‌‌سازی تحقق آن، فرموده بودند: «اگر شما جوانان زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید، غصه‌های شما تمام می‌شود.» در گزارش پیش رو قصد داریم نگاه و نگرش حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای درباره جوانی و حزب‌اللهی بودن را با توجه به مجموعه سخنرانی‌‌‌های ایشان طی سال‌های زعامت معظم‌له، مورد واکاوی قرار دهیم؛ اینکه جوانی واجد چه چارچوب‌هایی باید باشد و اساسا صفت حزب‌اللهی، به چه فرد یا افرادی اطلاق می‌شود.

یادداشت

شاخص‌های دولت جوان

دکتر محمدرضا مقدم‌فر

روزنامه «صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارشناسان مسائل فلسطین به بررسی چرایی عادی‌سازی روابط امارات و عربستان با رژیم صهیونیستی پرداخت

پروژه صهیونیست‌ها برای اعراب؛ ایران هراسی

گزارش روح الله فرقانی / عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی مرتجع منطقه با رژیم صهیونیستی موجب شده است تا رژیم اسرائیل با عادی‌سازی این روابط به‌دنبال گرفتن هویتی باشد که هفتاد سال به‌دنبال آن است. هویتی که آن را در قالب طرح‌ها و توطئه‌های جدید همچون پروژه عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه دنبال می‌کند. از این رو است که به گفته کارشناسان مسائل فلسطین که در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» عنوان کردند؛ دام «ایران هراسی» صهیونیست‌ها برای امارات و عربستان از سوی غرب به‌گونه‌ای چیده شده است تا با هراسی که از ایران و یا ترکیه برای آن‌ها ایجاد می‌شود، با گروه‌های مقاومت فلسطین همچون حماس دشمنی ورزند و آن‌ها را در ریاض زندانی کنند.

شماره‌های پیشین