sobhe-no.ir
935
شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
3
یادداشت

عدالت‌خواهانی که علی (ع) را کشتند

حجت‌الاسلام علی مهدیان استاد حوزه علمیه قم

خبر

دستورکار آخرین هفته کاری مجلس دهم

پایبندی به سازوکار وحدت فراکسیون اکثریت، مهم‌ترین اقدام برای ارتقای کارآمدی مجلس یازدهم باشد

وفادار به وحدت

مدتی است که اعمال ایذایی و وحدت‌شکن تعدادی از نیروهای درون و برون پارلمانی برای تعیین رییس و هیأت رییسه مجلس آینده، خوراک خوبی را برای رسانه‌های اصلاح‌طلب که این روزها کاری جز رصد این مقولات ندارند، ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد سازوکار اجماعی فراکسیون اکثریت، پادزهر سم‌پاشی برخی خودی‌ها و سوءاستفاده رقیب از تکثر به‌وجود آمده باشد.

صبح نو

پایبندی به سازوکار وحدت فراکسیون اکثریت، مهم‌ترین اقدام برای ارتقای کارآمدی مجلس یازدهم باشد

وفادار به وحدت

مدتی است که اعمال ایذایی و وحدت‌شکن تعدادی از نیروهای درون و برون پارلمانی برای تعیین رییس و هیأت رییسه مجلس آینده، خوراک خوبی را برای رسانه‌های اصلاح‌طلب که این روزها کاری جز رصد این مقولات ندارند، ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد سازوکار اجماعی فراکسیون اکثریت، پادزهر سم‌پاشی برخی خودی‌ها و سوءاستفاده رقیب از تکثر به‌وجود آمده باشد.

زدن زیر میز وحدت
چندی پیش نیروهای انقلابی راه یافته به مجلس یازدهم که از سوی شورای ائتلاف سراسر کشور معرفی شده بودند، جلسه‌ای را برای تعیین سازوکارهای «فراکسیون اکثریت» برگزار کردند. در این باره؛ سیدسلمان ذاکر، منتخب مردم ارومیه روز 15‌اردیبهشت در گفت‌وگویی که با روزنامه «فرهیختگان» داشت، با بیان اینکه «این جلسه با حضور افرادی همچون آقایان قالیباف، حاجی‌بابایی، آقاتهرانی، نیکزاد، میرتاج‌الدینی و زاکانی برگزار شد»، با اشاره به هدف از برگزاری آن، گفت: «تصمیم بر این است که در مجلس آتی از چالش‌های فرسایشی و اقداماتی که در عرض یکدیگر است و باعث ایجاد ناامیدی برای انقلابیون و مردم خواهد شد، پرهیز شود.» نشست وحدت میان نیروهای انقلابی راه یافته به مجلس یازدهم، در روز 17‌اردیبهشت نیز برگزار شد. علی نادری، منتخب مردم تهران درباره جزئیات این نشست به «تسنیم»، گفت: «فراکسیونی که امروز تشکیل شده موقت بوده و هدف آن صرفاً آماده‌سازی تمهیدات لازم برای تشکیل فراکسیون دائمی است. نگارش شرایط عضویت نمایندگان مجلس یازدهم در فراکسیون نیروهای انقلاب، از مهم‌ترین دستورکارهای نشست امروز است.» 
یک روز پس از این نشست، شورای موقت مرکزی فراکسیون انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با اشاره به لزوم حفظ وحدت میان نیروهای انقلابی، تاکید کرد: «اینک که مردم قهرمان در اقدامی آگاهانه مقدمه حضور نیروهای انقلابی را در عرصه تصمیم‌گیری‌های کلان کشور با فراهم کردن فرصت خدمتگزاری در مجلس یازدهم رقم زدند، ضرورت وحدت و همدلی حداکثری اقتضاء می‌کند که زمینه‌های حداکثری تعامل نمایندگان منتخب مردم فراهم آید.»
با وجود این وحدت‌آفرینی و اجماع هماهنگ‌کننده، برخی افراد حاضر در این نشست در روزهای بعد، گعده و گروه موازی خود را برای از ریل خارج کردن فرایند وحدت آغاز کردند. هدف آن‌ها مشخصاً این بود که رییس و 
هیأت رییسه متبوع و موردنظر خود را بدون در نظرگرفتن الزامات وحدت، به کرسی بنشانند. تلاش جریان وحدت‌شکن برای انتخاب رییس و هیأت رییسه مجلس آینده، خارج از قاعده اجماعی فراکسیون اکثریت، در حالی است که پیش از انتخابات دوم اسفند و در جریان بستن لیست وحدت[موسم به لیست ایران سربلند]، تا دقایق پایانی تن به وحدت نمی‌دادند و در نهایت با رایزنی‌های فراوان، راضی به این کار شدند. 
در این باره، الیاس نادران، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم، روز 24‌اردیبهشت در توییتی با زیر سؤال بردن وحدت‌شکنی برخی منتخبین مجلس یازدهم، نوشت: «در جلسه اول به دوستانی که توسط جناب پژمانفر دعوت و توسط آقای محصولی اداره می‌شدند عرض کردم که راه‌اندازی یک جمع فقط با هدف «نه به قالیباف» عملی ضدوحدت است.» نادران با اشاره به فصل‌الخطاب بودن سازوکار فراکسیون اکثریت، تاکید کرد: «آن‌ها که در مقابل شورای مرکزی فراکسیون و سازوکارهای روشن فرایند وحدت در آن پرچم جدایی بلند می‌کنند، چگونه خود را منادی وحدت و انقلابی می‌دانند.»

منتخب مردم ارومیه: می‌خواهند میدان را برای خود بی‌رقیب کنند
وحید جلال‌زاده، منتخب مردم ارومیه در مجلس آینده در توییتی که توسط علی نیکزاد[وزیر راه دولت دوم محمود احمدی‌نژاد] منتخب مردم اردبیل نیز بازنشر[ریتوییت] شد، با انتقاد از تکروی جریان وحدت‌شکن، نوشت: «جریانی که با تکیه بر شعار وحدت در تلاش است بخشی از اراده حاکمیت را موافق ریاست و سیادت خود بر مجلس یازدهم معرفی کند ، تاب سلایق دیگر را ندارد و استفاده از شعار وحدت فقط برای بی‌رقیب ساختن میدان برای خود است.»

منتخب مردم خلخال: آسیب‌زدن به وحدت
 خیانت است
سیدغنی نظری، منتخب مردم خلخال در مجلس یازدهم نیز در نقد برگزاری جلسه موازی جریان وحدت‌شکن برای انتخاب هیات رییسه گفت: «از دوستان خواهش داریم که در مجلس یک فراکسیون قوی داشته باشیم و هر‌کسی به وحدت آسیب می‌زند، خیانت می‌کند. به همه دوستان گفتیم که تمام کارها و تصمیمات و رقابت‌ها را در داخل فراکسیون انجام دهیم.» او افزود: «برگزاری هر جلسه موازی به وحدت آسیب می‌زند و به جامعه تصویری تشتت‌آمیز از مجلس منعکس کند بنابراین خیانت است. باید اجازه داد نمایندگان خودشان تصمیم بگیرند، هر‌گونه هدایت از بیرون اقدام مذمومی است.»
منتخب مردم بابل: دولت دنبال ایجاد دودستگی میان منتخبان نیروهای انقلاب است
علی کریمی‌فیروزجایی، منتخب مردم بابل نیز در گفت‌وگو با «مثلث» با اشاره به محوربودن فراکسیون اکثریت در تصمیم‌گیری نمایندگان مجلس آینده، گفت: «230‌نفر از منتخبان دوره یازدهم برآمده از شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هستند؛ بنابراین 15‌الی 20‌منتخب حامی دولت حتی اگر یک نظر و هدف را دنبال کنند، نمی‌توانند بر تصمیم فراکسیون اکثریت اثر بگذارند.» وی با اشاره به دخالت‌های دولت در سازوکارهای تعیین هیأت رییسه مجلس آینده و تلاش برای ایجاد چنددستگی میان منتخبان نیروهای انقلاب، تصریح کرد: «اگر دولت بخواهد انتخابات هیأت رییسه مجلس آینده را مهندسی کند، راه به جایی نمی‌برد، چون چنین قدرت و بدنه رأیی را میان منتخبان ندارد. بنابراین نباید این مسأله را جدی گرفت. البته بیشتر به نظر می‌رسد دولت دنبال ایجاد دودستگی میان منتخبان نیروهای انقلاب باشد، این تلاش نیز وجهی 
ندارد.»
اشاره منتخب مردم بابل به دخالت دولت در تعیین رییس و هیأت رییسه مجلس آینده، موضوعی است که چندی پیش در رسانه‌ها پیچید. هر چند خود دولت و مشخصاً علی ربیعی، سخنگو این شائبه‌ها را رد کرد. با این حال، «صبح‌نو» در گزارشی به نقل از یک منبع موثق، اعلام کرد که یکی از معاونت‌های رییس‌جمهوری با همکاری و همراهی جریان وحدت‌شکن، تلاش دارد تا حمیدرضا حاجی‌بابایی را به صندلی ریاست بگمارد.

حسین حاتمی: اساس کار در داخل فراکسیون نیروهای انقلاب پیش می‌رود
حسین حاتمی، عضو شورای موقت فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم نیز در گفت‌وگویی دیگر، درباره برگزاری جلسات موازی خارج از مکانیزم تعریف شده برای انتخاب هیات رییسه گفت: «دوستان می‌توانند در جمع‌های دوستانه محفلی-سیاسی، رایزنی‌هایی داشته باشند اما اساس کار در داخل فراکسیون نیروهای انقلاب پیش می‌رود و همه کلیت حضور در این فراکسیون را پذیرفتند.»
به نظر می‌رسد مهم‌ترین اقدام عاجل از سوی جریان وحدت‌شکن، بازگشت به ریل وحدت و الزام به مکانیسم فراکسیون اکثریت باشد. این الزام، از یک طرف باعث می‌شود تا مجلس منتخب، کارآمد باشد و به آرمان همیشگی نیروهای انقلابی مبنی بر شکل‌گیری مجلس قوی، جامه عمل بپوشاند و از طرف دیگر، جلوی سوءاستفاده جریان رقیب را بگیرد. جریانی که این روزها و پس از شکست مطلق در آوردگاه دوم اسفند، منزوی‌تر به نظر می‌رسد.

captcha
شماره‌های پیشین