sobhe-no.ir
935
شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
12
به بهانه چهاردهمین سالروز تأسیس شبکه رادیویی گفت‌وگو

14سال میکروفن باز!

مروری بر کتاب‌هایی که در شب قدر توسط علما نوشته شده‌اند

کتاب‌های قدر

یادداشت علی‌اکبرسبزیانمدیرکل نهاد کتابخانه‌‌های عمومی استان خراسان رضوی / «قدر» معانی متعددی همچون قدرت، تقدیر و اندازه‌گیرى، تنگ‌‌گرفتن، مساوی‌بودن یک چیز با چیز دیگر بدون کم و زیاد دارد اما در اینکه چه شبی از شب‌های ماه رمضان، شب قدر است اختلاف دیدگاه وجود دارد. آنچه موافق با سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) و روایات امامان معصوم(ع) است، اینکه شب قدر در دهه آخر ماه رمضان قرار دارد و طبق نقل، یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم، و بیست و سوم است و در بین این سه شب نیز شب بیست و سوم احتمالش بیشتر است؛ چنانکه امام صادق(ع) فرمود: شب نوزدهم شب تقدیر است و شب بیست و یکم شب بستن و اِحکام و شب بیست و سوم شب حتمی ‌شدن و امضای آن است.

صبح نو

به بهانه چهاردهمین سالروز تأسیس شبکه رادیویی گفت‌وگو

14سال میکروفن باز!

14 سال پیش در چنین روزی  شبکه رادیویی «گفت‌وگو» با شعار «صدای اندیشه‌ها» و باتوجه ویژه به حوزه نخبگان تاسیس شد. این رادیو در همان بدو تأسیس حقیقت‌یابی، همه‌جانبه‌نگری، توانمند‌‌‌سازی عمومیت جامعه، وجود تضارب آرا، تحلیلی و تفسیری بودن مباحث، روزآمد‌بودن برنامه‌ها، بهره‌گیری از تمام اندیشه‌ها و افکار و وجود تمایز در فرم، محتوا و ساختار طراز مباحث را سرلوحه خود قرار داد تا بتواند به عنوان صدای رسای قشر متفکر و نخبگانی جامعه، وارد عمل شود. امروز و با گذشت چندین سال از آغاز فعالیت رسمی رادیو گفت‌وگو، در شرایطی که این شبکه بهار 15 سالگی خود را آغاز می‌‌كند، بر آن شدیم تا پای صحبت مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاهی، نخبگان علمی و فرهنگی مهمان در برنامه‌‌‌های مختلف رادیو گفت‌وگو بنشینیم و این‌بار از زبان آنها شنونده عملکرد این رادیو باشیم.
 
 دمیدن هوای تازه به فضای سیاسی کشور
 احمد توکلی، عضومجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تولد رادیوگفت‌وگو باعث خوشحالی ما شد چون اولین رادیویی بود که با صراحت بیشتری قدم برمی‌‌داشت. اصل را بر برنامه زنده گذاشت و بنده خرسند بودم که از این طریق می‌‌توانم حرف خود را به گوش مردم برسانم. شکل‌گیری رادیو گفت‌وگو باعث باز ‌شدن فضای گفتمانی در حوزه سیاسی کشور است. محیط سیاسی کشور با مشکل بی‌قانونی و زورگویی روبه‌رو نیست و در این فضا، وقتی مردم حرف‌هایی تازه می‌‌شنوند، امر به معروف و نهی از منکر را شاهد خواهند بود. بنده از همه همکاران رادیو گفت‌وگو تشکر می‌‌کنم و به مسوولان صداوسیما برای تاسیس و راه‌اندازی این شبکه رادیویی تبریک می‌‌گویم.               
 
 رادیویی برای بزنگاه‌ها
سرتیپ دوم پاسدار رسول سنایی راد، معاون سیاسی دفتر عقیدتی‌-سیاسی فرماندهی کل قوا هم درباره این شبکه می‌‌گوید: در شرایطی که همه تاکیدات بر گفت‌وگو و گفتمان معطوف است، رادیوگفت‌وگو پدیده‌‌ای منطبق بر ضرورت‌ها و نیازهای رسانه‌‌ای جدید است و لذا برآمده از یک نیاز اجتماعی رسانه‌‌ای است و انتظار می‌‌رود نمایندگان فکری و اجتماعی و معرفتی، همه در این رادیو سهیم باشند و به آنها نقش داده شود. تا جایی که بنده توفیق داشتم در چارچوب مسائل کاری در برنامه‌‌‌های این شبکه حضور داشته و شاهد بودم در بزنگاه‌هایی که مردم نیازمند شنیدن نظرات مختلف هستند، زمان پیک تلاش و فعالیت‌‌‌های این شبکه رادیویی بوده و در چالش‌‌‌های پیش‌آمده که مردم منتظر شنیدن آرای نخبگان هستند، رادیو گفت‌وگو نقش مناسبی ایفا کرده؛ لذا آرزوی توفیق مضاعف برای این شبکه رادیویی دارم.
 
 کارنامه درخشان رادیو گفت‌وگو در گفتمان‌سازی
حسن عابدینی، قائم‌مقام خبرگزاری صداوسیما هم در انتها گفت: راه‌اندازی رادیو گفت‌وگو، پاسخی به نیاز 
افکار عمومی در دهه‌‌‌های گذشته بود. رادیو گفت‌وگو توانسته در این سال‌ها با بهره‌گیری از اندیشه کارشناسان گوناگون در حوزه‌‌‌های اقتصاد، سیاست و فرهنگ، بستر روشنگری و افقی نو فراروی افکار عمومی ایجاد کند. در این میان کشور نیازمند تمرین و ممارست در حوزه گفتمان‌سازی، شیوه شایسته گفت‌وگوپروری و استدلالی منطقی است و به نظر می‌‌رسد کارنامه درخشانی در این زمینه از رادیو گفت‌وگو در دست داریم. گفت‌وگو در حوزه موضوعات روز، خاصه در بعد اقتصاد و سیاست راهگشاست و بسیاری اوقات که فرصتی برای شنیدن سخنان دیگر کارشناسان دست می‌‌دهد، دستاوردی بسیار مفید کسب می‌‌کنم. کارشناسان با احاطه در حوزه مورد نظر، به بسیاری پرسش‌‌‌های مخاطب امروز پاسخ می‌‌دهند؛ لذا انتظار می‌‌رود در افق آتی همین روند ادامه یابد.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین