sobhe-no.ir
933
سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
در پی بروز حادثه در تمرین دریایی نیروی دریایی ارتش، 19‌نفر از اعضای نداجا به فیض عظیم شهادت نایل آمدند

ایران داغدار سفیدپوشان کنارک

ناو «کنارک» نیروی دریایی ارتش طی تمرین دریایی در آب‌های دریای عمان، توسط شناور خودی مورد اصابت قرار گرفت که منجر به شهادت و مجروحیت جمعی از دریادلان نیروی دریایی ارتش شد.

آخرین خبر

با حکم ريیس‌جمهوری وزیر صمت برکنار شد

آیا عصر راویان اثرگذار جهادهای مردمی با پایان دفاع مقدس، تمام شده است

چشم به راه آوینی

گزارش فاطمه ترکاشوند / آیا در جبهه روایتگری فعالیت‌های جهادی فعلی سال‌های اخیر که ظاهری متفاوت با سال‌های دفاع مقدس اما باطنی مشابه آن‌ها دارند، چهره‌های موثری چون سید مرتضی آوینی داریم؟ صداهایی که از خودشان عبور کرده باشند و این جهادها را با محوریت آدم‌های ساده و بی‌آلایش کف این سنگرها، صادقانه و درست روایت کنند. جهاد تمام نشده اما چرا خبری از راویان جهاد و روایت‌های موثرشان نیست؟ شاید باید دنبال ویژگی‌هایی بگردیم که آوینی را راوی منحصر به فرد دفاع مقدس كرد.

حسن وارسته، نویسنده سریال «بچه مهندس‌3» در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» عنوان کرد

جوان ایرانی را دریابید

گفت‌وگو زهرا‌سادات مصطفوی / سریال «بچه مهندس‌۳» در ادامه دو فصل گذشته است و در 35‌قسمت در ماه مبارک رمضان هر شب ساعت‌21:30 روی آنتن شبکه دو می رود. کارگردانی این فصل نیز بر عهده علی غفاری و تهیه‌کنندگی آن بر عهده سعید سعدی است. این سریال، نوجوانی و جوانی شخصیتی به نام «جواد جوادی» را مطرح می‌کرد. حالا «بچه مهندس» به فصل سوم رسیده و داستان‌های متفاوتی را روایت می‌کند. در فصل یک و دو این سریال بازیگران مشترکی حضور داشتند که بنا به فاصله زمانی بین این دو فصل، گریم شده بودند. تقریبا تمام تیم بازیگران فصل‌1 و 2 در سری جدید این مجموعه حضور دارند، در فصل سوم بازیگران جدید هم به سریال اضافه شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به: فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، کامران تفتی و اتابک نادری اشاره کنیم. به بهانه پخش این سریال در شب‌های ماه رمضان گفت‌و‌گویی با حسن وارسته، نویسنده «بچه مهندس3» داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

سرمقاله

لطفا دنده خلاص نروید

مردم مومن با رعایت توصیه‌های بهداشتی، مراسم شب‌های قدر را در مساجد برگزار می‌کنند

بازگشت به خانه خدا

شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر زندگی مردم را تحت‌الشعاع خود قرار داده است اما قبل از شروع ماه مبارک رمضان هم این سوال و نگرانی وجود داشت که تکلیف بازگشایی مساجد و اماکن مذهبی و شب‌های ماه مهمانی خدا چه خواهد شد؟ ایرانیان که در تمام سال‌های قبل شب‌های ماه مبارک رمضان را با حضور در جلسات قرآنی و راز و نیاز می‌گذراندند، امسال تجربه‌ای عجیب داشتند.

گزارش «صبح‌نو» درباره جلسه ستاد تنظیم بازار برای اصلاح قیمت خودرو در بازار را بخوانید

بازگشت ماشین به جاده ثبات قیمت

بازار خودرو این روزها به‌اصطلاح ریپ می‌زند. قیمت‌ها آشفته است. خودروسازان بازار را مقصر می‌دانند و دلالان هم کار خود را می‌کنند. این وسط کلاه سر مردم و مصرف‌کنندگان واقعی می‌رود که حتی برای خرید یک خودروی داخلی که از قضا کیفیت چندانی هم ندارد باید حیران شرایط عجیب بازار باشند. آش در این بازار به قدری شور شده که پراید به عنوان یک خودروی ناایمن و شناخته‌شده در عرصه تصادفات، قیمت اسمی 80 و 90 میلیون تومان را هم تجربه کرده است.

نمایندگان مجلس دهم همسو با خواسته‌های سیاسی جریان اصلاح‌طلب، تیغ خود را علیه نهاد قانونی نظارت استصوابی تیز کرده‌اند

بلندگویان علیه نگهبانان رای ملت

اقدام حاشیه‌ساز نمایندگان مجلس دهم در آخرین روزهای فعالیت‌شان برای اصلاح قانون انتخابات، باعث رو‌در‌رویی دوباره برخی نمایندگان با شورای نگهبان با هدف نفی نهاد قانونی نظارت استصوابی شد. پرداختن به حواشی از سوی نمایندگان روز گذشته شکل تکمیلی به خود گرفت؛ آنجا‌که بهارستان‌نشینان با اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس برای امکان عزل حقوقدانان شورای نگهبان موافقت کردند.

گزارش میدانی «صبح‌نو» از وضعیت تردد مسافران در متروی پایتخت را بخوانید

فاصله‌هایی که خالی نمی‌شوند

گزارش زهرا اردشیری / ایستگاه‌های مترو، بی‌آرتی‌ها و اتوبوس‌ها جزو شلوغ‌ترین مکان‌های شهر هستند. در حالی که هنوز هشدارها مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی داده می‌شود در این مکان‌ها مردم با کمترین فاصله در کنار هم می‌ایستند. اگرچه از سیزدهم اردیبهشت طرح اجباری شدن ماسک در معابر پر تردد اجباری شده است اما هنوز مردم گوش‌شان بدهکار نیست. مردم می‌گویند تعداد واگن‌های مترو باید بیشتر شود. از سوی دیگر مسوولان اعتقاد دارند باید فاصله اجتماعی رعایت شود و مردم از ماسک و دستکش استفاده کنند. در هر حال این‌ها همه باعث می‌شود که آمار ابتلا به کرونا دوباره شیب صعودی بگیرد و به این زودی‌ها از دست این ویروس خلاص نشویم.

جزئیاتی از طرح «بهارانه کتاب۹۹» که با اعتبار دومیلیارد تومانی تا 30‌اردیبهشت در سراسر کشور برقرار است

150هزار تومان کتاب فقط با یک کارت ملی

در حالی که مسأله برپایی یا عدم برپایی نمایشگاه کتاب تهران در سال جاری همچنان محل بحث و نظر است بهارانه کتاب سال‌1399 از سوی وزارت ارشاد کلید خورد تا در این شرایط کرونایی بخشی از نقدینگی ناشران و کتابفروشان جبران شود.«بهارانه کتاب۹۹» از روز شنبه 20‌اردیبهشت همزمان با ولادت امام حسن مجتبی؟ع؟ آغاز به کار کرد و قرار است تا سه‌شنبه ۳۰‌اردیبهشت در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح در سراسر کشور به مدت 11‌روز برگزار شود. میزان یارانه اختصاص یافته به طرح «بهارانه کتاب۹۹» ۲۰میلیارد ریال و یارانه خرید کتاب ۲۰درصد است. هر چندانتظار می‌رفت با توجه به عدم برگزاری نمایشگاه کتاب مبلغ بیشتری اختصاص داده شود اما در صورت برگزاری طرح تابستانه شاید بخشی از منابع مدیریت شود.

شماره‌های پیشین