sobhe-no.ir
932
دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
یک کارشناس امنیتی عراق نسبت به انتقال سامانه موشکی پاتریوت از عربستان به کردستان عراق هشدار داد

آمریکا در اندیشه توافقنامه جدید با عراق

گزارش روح الله فرقانی / پس از آنکه مقام‌های آمریکایی به رسانه‌های این کشور گفته‌اند واشنگتن قصد دارد سامانه‌های موشکی پاتریوت را از عربستان خارج کند، حال یک کارشناس امنیتی عراق درباره رویکرد آمریکا برای انتقال سامانه دفاع موشکی پاتریوت از عربستان سعودی به عراق و استقرار آن در پایگاه‌های منطقه کردستان و کرکوک هشدار داد. گویا آمریکا قصد دارد طرح‌ها و توطئه‌های جدیدش همچون شکل‌گیری دوباره گروه‌های تروریستی داعش را در غرب آسیا دنبال کند.

گفت‌وگو با محمدجعفر نعناکار، حقوقدان درباره برگزاری جام بازی‌های رایانه با بازی‌های ممنوعه

تساهل و تسامح در این حوزه توجیه‌ناپذیر است

گفت‌وگو مصطفی وثوق‌کیا / وزارت ورزش و جوانان قرار است از ابتدای خرداد مسابقه جام رمضان بازی‌های رایانه‌ای را برگزار کند؛ با این حال گزارشی که «صبح‌نو» روز شنبه منتشر کرد، نشان داد که بخشی از این بازی‌ها مجوزهای لازم را ندارند و به دلیل خشونت زیاد و ترویج خشونت و کشتار در بسیاری از کشورها ممنوع شده‌اند. به این بهانه با محمدجعفر نعناکار، معاون صیانت از هویت فرهنگی بنیاد سپهر و حقوقدان و مدرس دانشگاه گفت‌وگویی انجام دادیم که از نظر می‌‌گذرد.

رهبر انقلاب با اشاره به افتخارات ملی ایران در آزمون کرونا از عملکرد ملت و مسوولان که فرهنگ اسلامی- ایرانی‌را در این مسیر جلوه‌گر ساخته‌اند، قدردانی کردند

تلاش جهادی ، افتخار ملی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا که با حضور اعضای این ستاد و استانداران ۳۱ استان کشور برگزار شد، عملکرد ملت و مسوولان را در این زمینه در ابعاد مختلف اجتماعی- فرهنگی، درمانی، بهداشتی، علمی، مدیریتی و خدماتی «حرکتی جهادی، عظیم و افتخارآمیز» خواندند و با تأکید بر ثبت، بازخوانی و روایت هنرمندانه این تلاش و فداکاری ملی، افزودند: مردم عزیز ایران با رفتار متین و صبورانه خود انصافاً خوش درخشیدند و فرهنگ اسلامی- ایرانی را جلوه‌گر ساختند.

گزارش «صبح نو» درباره اظهار نظر رهبر معظم انقلاب و لزوم پیروی از نظر کارشناسی ستاد مقابله با کرونا را بخوانید

مؤمنان بیشتر به قواعد عمل می‌کنند

بیماری کرونا حدود سه ماه است که در کشور ما شیوع یافته و در این مدت بیش از 107‌هزار ایرانی را مبتلا کرده است که در این میان متاسفانه تعدادی از هموطنان نیز قربانی این ویروس منحوس شده‌اند. این در حالی است که مشارکت گسترده مردم در طرح فاصله‌گذاری و رعایت اصول بهداشتی و توصیه‌های پزشکی موجب شده است تا خوشبختانه این روزها وضعیت شیوع این بیماری تحت کنترل باشد. دیروز هم رهبر معظم انقلاب در ارتباط ویدیویی با جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا نکات مهمی درباره فعالیت‌های صورت گرفته مطرح کردند. یکی از این نکات مهم تبعیت از نظرات کارشناسی و تشخیصی این ستاد بود.

فلسفه اجتماعی غرب در بحران کرونا شکست خورد

سالمندان ایرانی همچنان رکن خانواده هستند

گزارش «صبح‌نو» درباره آمارهای جدید کووید 19 و شیوع و تلفات با توجه به جمعیت کشورها را بخوانید

دست پُر ایران در مقابله با کرونا

گزارش عارف چراغی / ویروس کرونا همچنان در جهان بیداد می‌کند، با وجود این در اکثر کشورها اقدامات گوناگونی درحال انجام است تا مردم به زندگی عادی بازگردند؛ البته این زندگی عادی همانی نیست که پیش از کرونا وجود داشت. زندگی عادی، شكستن قرنطینه و از خانه بیرون زدن است ولی مواردی مثل استفاده از ماسك و دستكش یا رعایت فاصله اجتماعی همچنان به قوت خود باقی است.اینکه جهانیان چه زمانی بر این ویروس کشنده چیره می‌شوند، پرسشی است که کسی نمی‌تواند پاسخ قاطعی به آنها بدهد. شاید آنقدر دیر واكسن این ویروس مهیا شود كه شكل جدیدی از آن عرض اندام كند. حالا هرچه هست، فعلا مردم دنیا به همین سطح از بازگشت به زندگی عادی و كسب و كار روزانه قانعند.ازسوی دیگر پرسش‌هایی وجود دارد که می‌توان با مراجعه به آمار و داده‌های رسمی، پاسخ‌هایی هر چند نسبی به آن داد؛ مثلا اینکه چند درصد کشورها اوج کرونا را پشت سر گذاشته‌اند و در کدام کشورها مرگ و میر به نسبت جمعیت بیشتر بوده است؟تاکنون گزارش‌ها و آمارهای گوناگونی در باره ویژگی‌های این ویروس، ابتلا به آن و مرگ و میر بر اثر کووید۱۹ و بیماری ناشی از آن، منتشر شده است. برخی رسانه‌ها آمارها را هم با یکدیگر مقایسه کرده‌ و به نتایج نسبتا مشابهی رسیده‌اند كه حكایت از آن دارد كه در اکثر کشورها میزان ابتلای روزانه به ویروس کاهش یافته و در شماری از کشورها ثابت مانده است؛ البته شماری از کشورها هنوز با افزایش مرگ و میر و ابتلا روبه‌رو هستند. در میان این کشورها می‌توان به برزیل و روسیه که در میان فهرست 10 کشور برتر مبتلایان هستند، اشاره کرد. در گزارش امروز برخی از این مقایسه‌ها را مرور می‌كنیم.

سرمقاله

کرونا علیه انسان مغرور مدرن

شماره‌های پیشین