sobhe-no.ir
931
یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
8
خبر

«صبح‌نو» از فعالیت کرونایی گروه‌های جهادی امام رضا ؟ع؟ در شهرستان‌ها گزارش می‌دهد

دستانی که به کمک کادر درمان آمدند

گزارش زهرا اردشیری / تعدادشان کم نیست افرادی که در این روزها دست روی دست نگذاشته‌اند و به کمک کادر درمان و مردم آمده‌اند. خیلی راحت می‌‌توانستند زندگی‌شان را بکنند و هر روز و شب‌شان را به جهاد نگذرانند اما آنها راه خودشان را انتخاب کرده‌اند و جهاد می‌‌کنند. نه پشت سنگرها بلکه در میان همین مردم؛ جهاد آنها کمک به محرومان است. کمک به نیازمندان و برداشتن باری از روی دوش مردم. این افراد فقط در پایتخت نیستند. جهادگران در تمام نقاط کشور فعالیت می‌‌کنند. به سراغ مسوولان قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در شهرستان‌‌ها رفتیم و از اقدامات‌شان در روزهای کرونایی پرسیدیم.

صبح نو

«صبح‌نو» از فعالیت کرونایی گروه‌های جهادی امام رضا ؟ع؟ در شهرستان‌ها گزارش می‌دهد

دستانی که به کمک کادر درمان آمدند

گزارش زهرا اردشیری / تعدادشان کم نیست افرادی که در این روزها دست روی دست نگذاشته‌اند و به کمک کادر درمان و مردم آمده‌اند. خیلی راحت می‌‌توانستند زندگی‌شان را بکنند و هر روز و شب‌شان را به جهاد نگذرانند اما آنها راه خودشان را انتخاب کرده‌اند و جهاد می‌‌کنند. نه پشت سنگرها بلکه در میان همین مردم؛ جهاد آنها کمک به محرومان است. کمک به نیازمندان و برداشتن باری از روی دوش مردم. این افراد فقط در پایتخت نیستند. جهادگران در تمام نقاط کشور فعالیت می‌‌کنند. به سراغ مسوولان قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در شهرستان‌‌ها رفتیم و از اقدامات‌شان در روزهای کرونایی پرسیدیم.

خودکفایی روستاها
نیما ربیعیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در خراسان‌شمالی:  کرونا در خراسان شمالی در روز‌های اول خودش را نشان نداد اما از روز دوم عید به صورت صعودی خودش را نشان داد. بلافاصله کارگاه‌‌های خانگی و کارگاه خانه‌‌‌‌های پوشاک را آماده کار کردیم و ۴۵۰۰ تولید ماسک و 25 هزار دستکش تولید کردیم‌. تولید آبمیوه برای بیماران کرونایی، ضدعفونی ‌کردن خیابان‌ها و زیر پوشش ‌گرفتن خانواده‌هایی که در بیمارستان هستند‌، از نمونه کار‌های ما بود‌. یکی دیگر از برنامه‌‌های ما دعوت از روستاییانی بود که کار با چرخ خیاطی را بلد بودند؛ ما از آنها خواستیم که اقدام به تولید ماسک کنند و به آنها آموزش داده و مواد اولیه را در اختیارشان قرار می‌‌دهیم؛ در حال حاضر 9 روستا به خودکفایی رسیده‌اند و 80 هزار ماسک تولید
 شده است‌.»

470 خانواده شغل‌شان را از دست داده‌اند
سعید امینی‌نسب، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در خراسان جنوبی:  «در استان مشهد توزیع ماسک و گان و بسته‌‌‌‌‌های بهداشتی در بین مردم انجام شد و مشاغلی که شغل خودشان را بابت تعطیلی‌‌ها از دست داده بودند به آنها رسیدگی شد‌. تا نیمه ماه مبارک رمضان سه هزار بسته غذایی دیگر هم بین نیازمندان توزیع می‌‌شود و 470 خانواده شناسایی ‌شدند که بر اثر کرونا شغل خودشان را از دست داده بودند. به این افراد مواد غذایی و پک‌‌‌‌های بهداشتی اهدا شد‌ه‌ است؛ به علاوه به اتفاق قرارگاه حضرت ولیعصر؟عج؟و ستاد مردمی مدافعان سلامت گروه‌‌های مردمی را شناسایی کردیم که خودشان اقدام به تولید ماسک کرده‌اند و اگر نیاز دارند منابع آنها را 
تامین می‌کنیم.

27 تیم به کمک ما آمدند
حامد مقدم، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در سیستان و بلوچستان:«از زمان ویروس کرونا در چند بخش شروع به توزیع ماسک و گان برای کادر درمان در بیمارستان‌‌‌‌‌های هدف کرده و بلافاصله برای خانواده‌‌هایی که شغل خود را از دست داده‌اند ارزاق توزیع کردیم‌. هزار بسته غذایی و ۳۰۰ بسته گوشت هم در بین خانواده‌‌‌‌‌های حاشیه‌نشین پخش شد‌. نصب بروشور‌‌های هشدار یکی دیگر از کار‌‌هایی بود که انجام شد‌. ۲۷ تیم جهادی به کمک 
علوم پزشکی‌‌‌‌‌های استان به کمک ما آمدند‌. اولویت بچه‌‌‌‌‌های جهادی کمک به خانواده‌هایی است که به تبع کرونا مشاغل‌شان تحت‌الشعاع قرار گرفته است‌.»

آبمیوه برای کادر درمان
مهدی انتصاری/ مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ در استان گلستان :«سمپاشی خیابان‌‌ها، معابر و عابربانک‌ها اولین اقدامی بود که جهادگران استان گلستان انجام دادند. بعد از آن ماسک‌‌‌‌های دولایه تولید کردیم‌. بعد از آنکه شنیدیم گان‌‌های بیمارستانی کم شده است، با هماهنگی علوم پزشکی بین بیمارستان‌ها و قصالخانه‌‌ها گان‌‌ها را پخش کردیم‌. در کنار همه این‌‌ها آبمیوه‌‌هایی برای پرستاران آماده کرده و به دست آنها رساندیم که هم خدا قوتی باشد و هم اینکه بتوانیم برای سلامتی آنها کاری کرده باشیم‌.
 
تولید کارخانه الکل طبی
حسین مولایی، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در استان فارس:«سعی کردیم کارگاه‌هایی را برای تولید ماسک راه‌اندازی و در آن از چرخ‌خیاطی‌‌هایی که مردم داشتند، استفاده کنیم و در بین اصنافی که مجبور بودند باز باشند مثل نانوایی‌‌ها سوپر مارکت‌ها، ماسک‌‌ها را توزیع کنیم‌. بقیه ماسک‌‌ها بین نیرو‌‌های مسلح و کادر درمانی توزیع شد و تولید ماسک هنوز ادامه دارد‌. روزانه هزار ماسک رایگان بین مردم عرضه می‌شود اما اولویت ما با کادر درمان است‌. به علاوه مواد ضدعفونی‌کننده از طریق رابطان ما در محله‌‌‌‌‌های ضعیف و کم‌درآمد شروع به توزیع شده است. ما در حال راه‌اندازی کارخانه الکل طبی هستیم، مکان پیدا و رایزنی‌‌‌های آن انجام شده و در کنار همه این اقدامات، توزیع مواد غذایی بین خانواده‌ها نیز صورت گرفته است‌.

 توزیع سه هزار بسته ارزاق در شهر حضرت معصومه(س)
محمدکاظم شاملو، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا (ع) در استان قم:   از ابتدای شروع کرونا تیم جهادی امام رضا؟ع؟ در استان قم ساماندهی شد‌. همچنین کار‌‌های ضروری مثل ضدعفونی معابر، راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک، راه‌اندازی دو کارگاه تولید گان، کارگاه تولید ژل و محلول ضدعفونی‌کننده انجام شد. گفتنی است روزانه ۶۰ هزار ماسک کارخانه‌ای و ۱۰ تا ۲۰ هزار ماسک خانگی در استان قم تولید و از بین آنها۴۰ هزار ماسک رایگان بین مردم توزیع می‌‌شود. به علاوه ۴۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده برای معابر استفاده شده است‌. خانواده‌‌‌‌‌های کم‌درآمد و مشاغل متاثر از کرونا هم در اولویت برنامه‌‌‌‌‌های ما قرار داشتند و سه هزار بسته ارزاق بین شهر‌‌های اطراف قم و هزار بسته در سطح شهر توزیع شد‌.

پویش در خانه ماندن
امید استاد نوروزی، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در کردستان:جهادگران در استان کردستان هم مثل همه گروه‌‌های جهادی کشور به میدان آمدند و با هدایت نیرو‌های مردمی به خصوص بچه‌‌‌‌های دهه ۸۰ تا ۷۰ با یک وحدت عملی دست به دست هم دادند و حرکتی بزرگ و جهادی انجام دادند‌. یکی از این کارها ضدعفونی‌‌كردن خیابان‌ها، حاشیه شهر و محلات بود‌. به علاوه در مساجد و محلات مردم را به پویش در خانه ماندن دعوت کردیم. مردم کردستان این افتخار را دارند كه در همه وقایع طبیعی با قدرت یکی از بازوان کمک به مردم باشند و جهادگران این استان نقش خودشان را به خوبی ایفا می‌کنند‌.

تشکیل مجمع خیرین
مجید حیدری، مسوول قرارگاه امام رضا ؟ع؟ در چهارمحال و بختیاری: از زمان شروع کرونا آماده برای خدمت‌رسانی بودیم و توانستیم پک‌‌های بهداشتی و مواد غذایی آماده کنیم و افتخار می‌کنیم که خدمت‌رسانی می‌کنیم‌. جهادگران بلافاصله چهار کارگاه تولید ماسک تاسیس ‌کردند و روزانه ۹۵۰۰ ماسک در سطح شهر تولید و توزیع می‌کنیم. به علاوه مواد ضدعفونی‌کننده و بسته‌‌‌‌های مواد غذایی آماده کردیم که در محروم‌‌ترین نقطه به دست نیازمندان می‌رسانیم‌. در کنار همه این‌‌ها یک تیم رسانه‌‌ای برای تولید محتوا تشکیل داده‌ایم و خیرین را دور هم جمع می‌‌کنیم تا با کمک آنها بتوانیم بهتر کمک‌رسانی کنیم‌.

احتکار ماسک در خوزستان
حامد شهریاری، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در استان خوزستان: جهادگران در شهرستان خوزستان کار‌های انجام دادند، مثل تولید ماسک؛ در شهر اهواز ۶۰ تا ۷۰ هزار ماسک توزیع شد؛ به علاوه ضدعفونی‌کردن سطح معابر و خانه‌‌های مردم و بیمارستان‌ها در دستور کار جهادگران قرار گرفت‌. در استان خوزستان افرادی هستند که اقدام به احتکار ماسک کرده‌اند و در این زمینه کمبود داریم‌. خداراشکر با کمک جهادگران تولید ماسک به تولید انبوه ماسک رسیده‌ایم و این مشکل در حال حل ‌شدن است و توانسته‌ایم باری را از دوش مردم برداریم.

گندزدایی در شهر
رضا صداقت، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ در استان بوشهر:«جهادگران استان بوشهر از روز اول وارد قصه ‌شدند و برای پشتیبانی و کمک مخصوصا به مراکز درمانی پزشکی گروه‌‌‌‌‌های جهادی دست به کار ‌شدند‌. این قرارگاه برای تولید ماسک، شیلد و لباس مخصوص مراکز درمانی اقدام و بعد از مدت کوتاهی بالای ۵۰ هزار عدد در بیمارستان‌ها توزیع کرد‌؛ به علاوه کارگاه‌‌‌های تولید گان فعال ‌شدند و گندزدایی در خیابان‌های استان‌‌‌‌ بوشهر انجام شد‌؛ مساله مهم در استان بوشهر نداشتن زیب و کش و پارچه بود که بسیار گران شده است‌.

ارائه پک بهداشتی به اقشار ضعیف
حمزه صفربیگی، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در استان ایلام: از زمان شیوع کرونا تا به حال کار‌های بسیار خوب و تاثیرگذاری با اولویت مناطق محروم در استان ایلام انجام شده است؛ از نمونه این کار‌‌ها توزیع چند هزار لیتر ضدعفونی‌کننده و ضدعفونی مکان‌‌های عمومی توسط جهادگران است‌. راه‌اندازی کارگاه‌‌های مختلف برای تولید ماسک، دستکش، لباس مخصوص بیمارستان و شیلد‌‌‌‌‌های محافظتی، آماده ‌کردن پک‌‌‌های بهداشتی برای قشر ضعیف و کم‌درآمد و با رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی حضور در میان عشایر و آموزش دادن به آنها و ارائه پک بهداشتی، دوخت چند هزار دست لباس برای کادر درمان از نمونه کار‌‌های قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در استان ایلام است‌. یکی دیگر از کارهایی که در این دوران انجام شد، آموزش دادن در فضای مجازی است؛ همچنین مشاوره‌‌‌‌‌های غیرحضوری برای زوج‌‌ها دانشجویان، جوانان و نوجوانانی که در اوضاع قرنطینه دچار مشکلاتی شده‌اند، راه‌اندازی شد که بازخورد بسیار خوبی داشت‌.

روستاهایی با جمعیت پایین كه آمار کرونا بالاست
مهدی عینی‌میرزا، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در استان لرستان :«بعد از شروع کرونا در دو بحران گیر کردیم‌. ۶ اسفند در استان لرستان سیل آمد و نیرو‌های ما را درگیر کرد‌. همه نیروها پای کار آمدند و آنها را تجمیع کردیم‌. برای پیگیری مساله کرونا در مناطقی که کرونای مثبت دیده شده بود، ضدعفونی را شروع کردیم و کارگاه‌‌های تولید ماسک شروع به کار ‌کردند و روزانه چهار هزار و ۵۰۰ ماسک تاییدشده توسط معاونت دارو و غذای استان تولید شد‌. در بین خانواده‌‌‌های نیازمند و حاشیه‌نشین و خانواده‌هایی که کرونای مثبت داشتند و عوامل بیمارستان شبکه بهداشت توزیع محلول ضدعفونی‌کننده انجام شد. در شهرستان نورآباد و بیشتر مناطق محروم که جمعیت پایینی داشتند اما تعداد کرونایی بالایی داشتند هم مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک توزیع شد‌.»

captcha
شماره‌های پیشین