sobhe-no.ir
931
یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند در ایام کرونا را بررسی می‌کند

دوری مردم از یک طرح هوشمندانه

گزارش عارف چراغی / پس از نوروز، فاصله‌گذاری اجتماعی به سرعت جای خود را به طرح فاصله‌گذاری هوشمند داد. بسیاری از مشاغل آغاز به‌کار کردند و بسیاری از محدودیت‌ها برداشته شد. اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند در حالی در تهران آغاز شد، که سبب عادی جلوه کردن شرایط کرونا برای مردم شد، هرچند در مترو و برخی ادارات استان تهران شاهد اجباری شدن استفاده از ماسک هستیم، اما مشاهدات میدانی چیز دیگری را نشان می‌دهد. در واقع هر آنچه تعطیلات نوروز رشته بود، فاصله‌گذاری هوشمند پنبه کرد.

نخست‌وزیر جدید عراق برای ماندن در قدرت، یک سال در بوته آزمایش قرار می‌گیرد

فرصت یک‌ساله الکاظمی

گزارش روح الله فرقانی / «مصطفی الکاظمی» که با رأی پارلمان عراق به نخست‌وزیری دست یافت، اکنون باید یک سال و اندی تلاش کند تا بهبودی در مشکلات اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و.. حاصل شود. تلاشی که نخست‌وزیر به قدرت رسیده عراق درنخستین گام با چراغ سبز آمریکا روبه‌رو شد و پمپئو ضمن تبریک انتخابش، به او وعده حمایت و کمک داد و در پیامش تلاش کرد تا شکل گیری دولت جدید عراق را به انحصار اشغالگران آمریکایی نشان دهد. انحصاری که واکنش شدید گروه‌های سیاسی عراقی را برانگیخت و این نکته را به کاظمی گوشزد کرد که انحراف از مسیر مقاومت، او را از بوته آزمایش یک ساله دور می‌سازد. (تاکید مرجعیت و خواست مردم عراق در اعتراضات اقتصادی مبنی بر برگزاری «انتخابات زودهنگام» پارلمانی بوده است که آقای مصطفی الکاظمی باید در فرصت یک سال واندی که از عمر پارلمان باقی مانده است آن‌را انجام دهد. در واقع می توان گفت؛ آقای الکاظمی نخست وزیر چهار ساله نیست و پارلمان جدید برای ادامه فعالیت او تصمیم خواهد گرفت.)

بررسی مورد عجیب یک روبوسی چه کمکی می‌تواند به شناخت رابطه فرهنگ و سیاست کند

افتخاری: حتی یک نفر فتیله این آتش را کم نکرد

گزارش فاطمه ترکاشوند / «یكی از هنرمندان ما كه صدای خوبی داشت و خوب می‌خواند و شهرت خوبی هم داشت، یك اشتباه اجتماعی كرد كه به نظرم از سر سادگی و ندانم‌كاری‌اش بود و یك دفعه مردم او را كنار گذاشتند؛ پس این موسیقی نیست. این رفتار و كردار و گفتار است. به همین دلیل هنرمندان در رفتار و كردار و گفتار باید خیلی دقت كنند.» این را محمدرضا شجریان 9سال پیش درباره علیرضا افتخاری گفته بود. «زمانی که این هجمه‌ها به من وارد شد، یک نفر با من تماس نگرفت و کسی از من حمایت نکرد که با علیرضا چه کار دارید؟ مگه چه کار کرده؟ اگر یک نفر فتیله این آتش را یک مقدار کم کرده بود، من اینقدر آسیب نمی‌دیدم؛ حتی خانواده من هم تحت این آسیب قرار ‌گرفتند.» این را هم علیرضا افتخاری جمعه‌شب در برنامه دورهمی مطرح کرد.

مجلس دهم در آخرین روزهای فعالیت خود می خواهد طرح مورد علاقه پاستور (تشکیل وزارت بازرگانی )را به نتیجه برساند

روزهای آخر، وقف دولت

مجلس دوره دهم در آخرین روزهای فعالیت خود، مشغول انجام کارهای عجیب است. آخرین اقدام مجلس به ارسال مستقیم طرح تشکیل وزارت بازرگانی بدون اخذ نظر کمیسیون اجتماعی مربوط می‌شود و قرار است امروز، یکشنبه این طرح در صحن علنی به رای گذاشته و پس از تصویب، بار دیگر به شورای نگهبان فرستاده شود. شورای نگهبانی که دو بار پیش از این، طرح مزبور را خلاف قانون اساسی تشخیص داده بود. دور زدن کمیسیون اجتماعی توسط هیات‌رییسه مجلس دهم در آخرین روزهای سال 98 و تحت شرایط اضطراری به‌وجودآمده از ویروس کرونا، عمده جلسات علنی و کمیسیون‌‌‌های خود را تعلیق کرد اما پس از آغاز به کار دوباره در نیمه فروردین، به جای آنکه به موضوعات کلیدی کشور به خصوص ضربات اقتصادی کرونا به کشور بپردازد، وقت خود را صرف طرح‌‌هایی غیرمهم[در شرایط فعلی] نظیر اصلاح قانون انتخابات و حذف التزام به اسلام توسط نامزدهای انتخاباتی کرد که معلوم و مبرهن بود به دلیل مغایرت با شرع، با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو خواهد شد.

با هیچ تراکنشی از طریق کانال سوئیس برای ارسال اقلام بشردوستانه به ایران انجام نشده است

سراب سوئیس

زمزمه‌های راه‌اندازی سازوکار مالی میان ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه بیش از یک سال قبل یعنی اواخر آذرماه‌97 مطرح شده بود و در اوایل بهمن‌ماه همان سال نیز رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس از راه‌اندازی قریب‌الوقوع این کانال مالی خبر داده بود. با این حال، طولانی شدن مذاکرات میان آمریکا و سوئیس در نهایت باعث شد تا راه‌اندازی این سازوکار مالی بیش از یک سال به تعویق بیفتد. نیمه اول بهمن‌ماه‌98 انتشار برخی اخبار از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر انجام اولین تراکنش اقلام بشردوستانه، بار دیگر این کانال را در صدر اخبار قرار داد. پس از گذشت چهار ماه از آن ادعاها، یک روزنامه آمریکایی اعلام کرده که تاکنون هیچ مبادله‌ای از طریق این کانال به انجام نرسیده است.

«صبح‌نو» از فعالیت کرونایی گروه‌های جهادی امام رضا ؟ع؟ در شهرستان‌ها گزارش می‌دهد

دستانی که به کمک کادر درمان آمدند

گزارش زهرا اردشیری / تعدادشان کم نیست افرادی که در این روزها دست روی دست نگذاشته‌اند و به کمک کادر درمان و مردم آمده‌اند. خیلی راحت می‌‌توانستند زندگی‌شان را بکنند و هر روز و شب‌شان را به جهاد نگذرانند اما آنها راه خودشان را انتخاب کرده‌اند و جهاد می‌‌کنند. نه پشت سنگرها بلکه در میان همین مردم؛ جهاد آنها کمک به محرومان است. کمک به نیازمندان و برداشتن باری از روی دوش مردم. این افراد فقط در پایتخت نیستند. جهادگران در تمام نقاط کشور فعالیت می‌‌کنند. به سراغ مسوولان قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ در شهرستان‌‌ها رفتیم و از اقدامات‌شان در روزهای کرونایی پرسیدیم.

پکن در اندیشه تجارت بین‌الملل با ارز ملی خود «یوان» است ، آلبرت بغزیان: جایگزینی یوان به جای دلار، به نفع ایران است

اژدها به جنگ دلار می‌رود

دسامبر2018 که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا تعرفه 10درصدی بر کالاهای چینی را اعمال کرد، مدعی شد «واحد پول چین دارد به جهنم می‌رود.» حال این روزها که اقتصاد آمریکا با 32میلیون بیکار ناشی از شرایط کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند چین درتکاپوی پایان دادن به دلار در عرصه تجارت بین‌المللی است.

نگاه «صبح‌نو» به حضور هنرمندان در تیزرهای تبلیغاتی

تبلیغات در قرق سلبریتی‌ها؛ از سُس تا کت‌وشلوار

گزارش زهرا سادات مصطفوی / با نگاهی به تبلیغات تلویزیونی در چند ماه اخیر، متوجه حضور برخی بازیگران سینما و تلویزیون در آنها می‌‌شویم؛ از تبلیغ کت‌وشلوار گرفته تا چای و سس! علی ضیاء، حمید گودرزی، رضا صادقی، آتیلا پسیانی، امین حیایی، نفیسه روشن، پژمان جمشیدی، فاطمه گودرزی، نسرین مقانلو، امیرحسین آرمان، بهرام رادان، طناز طباطبایی، شبنم فرشادجو، شقایق دهقان، برزو ارجمند، الهام حمیدی، امین زندگانی، الیکا عبدالرزاقی، پژمان بازغی، نیما فلاح و سحر ولدبیگی از جمله بازیگرانی هستند که در این مدت در تبلیغات تلویزیونی داخلی و خارجی و بیلبوردها حاضر بوده‌اند. پیش از آن‌ها بازیگرانی چون رضا کیانیان، محمدرضا گلزار، مهران مدیری، محمدرضا فروتن و بسیاری دیگر هم این فضا را تجربه کرده‌اند.

سرمقاله

مجلس دهم ؛ فرار از واقعیت

شماره‌های پیشین