sobhe-no.ir
930
شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
آمریکا تسلیحات و سربازانش را از عربستان خارج می‌کند

باج‌گیری به سبک کاخ سفید

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که با بهانه‌های متعدد، ترس از حمله به ریاض، آل‌سعود را مجاب به حرف شنوی و انعقاد قراردادهای میلیاردی تسلیحاتی و نظامی کرده است و اکنون که با شیوع کرونا و ارزان شدن نفت دچار خسارات‌های مالی شده است تصمیم دارد تا با مطرح کردن عقب‌‌نشینی نظامی و لجستیکی از عربستان، آل‌سعود را وادار به پرداخت هزینه‌هایی کند تا جبرانی باشد بر اقتصادی که احتمال سقوط آن در بلوک غرب می‌رود.

امسال که دیدار شعرا با رهبری برگزار نمی‌شود، به خاطرات و نکاتی جذاب از سال‌های گذشته بسنده کردیم

چند روایت از یک جلسه معتبر

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / دیدار سالانه شعرا با رهبر انقلاب یکی از هیجانات ویژه برای اهل فرهنگ در ماه رمضان است؛ حتی غیرشعرا هم دوست دارند برای یکبار هم که شده در این دیدار حضور داشته باشند و شاید یکی از آرزوهای اهالی فرهنگ این است که چنین دیداری را به صورت ثابت و سالانه در تقویم فرهنگی صنف‌شان داشته باشند. در این دیدار هر ساله اتفاقاتی جالب و توجه رخ می‌‌دهد. از ظهور یک شاعر جدید با شعری تکان‌دهنده‌ یا یک حاشیه و نکته‌ای که از سوی رهبری خطاب به شاعر یا مسوولی گفته می‌شود. در این گزارش علاوه بر اینها به ذکر خیری از شعرایی می‌پردازیم که روزی در این محفل حضور داشتند و این روزها دست‌شان از دنیا کوتاه است. قبل از شروع گزارش در جریان باشید امسال به دلیل شیوع کرونا این دیدار برگزار نخواهد شد.

آیا ایران در مهار ویروس شایع موفق بوده است

کشورداری در محک کنترل کرونا

یادداشت دکتر حسن دانایی‌فرد استاد مدیریت دانشگاه تربیت مدرس / بحران، فاجعه و رویدادهای غیر‌مترقّبه از خواص ذاتی این جهان است که خاستگاه آن ممکن است به جوهره طبیعت برگردد یا دست انسان در کار باشد. علت آن هرچه باشد در عصر وجود حکومت و دولت کنترل، همه این پدیده‌ها تا حد ممکن از وظایف اصلی حکومت‌ها و دولت‌هاست. پدیده کرونا نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ پدیده‌ای که همه کشورهای جهان و از جمله ایران را تحت‌تاثیر خود قرار داده است. چند ماهی است کیفیت کشورداری حکومت و دولت ایران در بوته آزمون قرار گرفته است. بدون از سر گذراندن بحران‌ها نمی‌توان در مورد کشورداری حکومت‌ها سخن به میان آورد. به نظر شما منظور از کشورداری چیست؟

وزارت ورزش در حالی مسابقات ورزش‌های الکترونیک را برگزار می‌کند که بازی‌های این رویداد مجوز ندارند

جام رمضان با بازی‌های ممنوعه

وزارت ورزش و جوانان در نظر دارد در اواخر ماه مبارک رمضان مسابقات ورزش‌های الکترونیک با عنوان جام رمضان را برگزار کند، در حالی که نگاهی به بازی‌های منتخب این رویداد نشان می‌‌دهد برخی بازی‌ها مجوزها را از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌‌ای ندارند.

سرمقاله

كار ،مقدس است

سنا در لغو وتوی ترامپ علیه قطعنامه کاهش اختیارات جنگی با ایران ناکام ماند

جدال سناتورها و ترامپ بر سر ایران

اقدام تروریسم دولتی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، سایش سیاسی میان بلوک‌های قدرت در آمریکا را شدت بخشید؛ نزاعی که طی ماه‌های گذشته حول مساله استیضاح ترامپ وارد فاز تازه‌ای شده بود. خبر ترور سردار سلیمانی، زلزله‌ای سیاسی در آمریکا ایجاد کرد؛ از جمله صف مخالفان ترامپ در کنگره با این توجیه که کنگره آمریکا، از اقدام تروریستی ترامپ بی‌خبر بوده، سازوبرگ صف‌آرایی خود مقابل رییس‌جمهوری آمریکا را بیش از پیش، توسعه بخشیدند. نگرانی عمده مخالفان ترامپ، از افتادن آمریکا در منجلاب جنگ با ایران، همراه با خساراتی به مراتب سنگین‌تر از حمله نظامی دولت بوش به افغانستان و عراق بود. برهمین اساس، کنگره آمریکا با صدور بیانیه‌ای از عدم صدور مجوز برای ترور سردار «قاسم سلیمانی» خبر داد. در بیانیه این نهاد قانون‌گذاری صراحتا آمد: «مجوز این ترور صادر نشده و مردم آمریکا خواهان جنگ با ایران نیستند.»

خاكسترنشینی صنعت توریسم در جهان با شیوع ویروس كووید‌19

كرونا، گردشگری را به باد داد

ویروس کرونا گلوی صعنت گردشگری جهان را می‌فشارد. وضعیت در آسیا اسفبار است و در اروپا هم خراب‌تر از آن. بازار گردشگری جهان از سال‌۲۰۱۰ با سرعت رشد بسیاری همراه بوده و در آستانه دهمین سال رشد پایدار بود كه گرفتار كرونا شد. سرعت نرخ رشد بازار گردشگری از سال‌۲۰۱۸ از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیش گرفته بود و پیش‌بینی‌ها حكایت از آن داشت که سال‌۲۰۲۰ با حفظ سرعت رشد گردشگری در جهان بین ۳ تا ۴‌درصد همچنان صنعت پیشتاز و پردرآمد جهان محسوب شود اما چند سفر بی‌وقت از ووهان به دیگر كشورها، شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن در سراسر جهان را در پی داشت كه بزرگترین بحران جهانی پس از جنگ‌جهانی دوم را ایجاد كرد. بازار گردشگری در این بین ضرر هنگفتی از خانه‌نشینی مردم دید و تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های ۱۰‌ساله کارشناسان را برهم زد. در گزارش امروز ضمن بررسی تاثیر كرونا بر صنعت توریسم در جهان به وضعیت ایجاد شده در گردشگری داخلی نیز می‌پردازیم.

مقدم‌فر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به لزوم الگوگیری از صنایع پیشروی ایران برای عبور از وضعیت توقف در برخی حوزه‌ها:

کارجهادی، مشکلی را غیر قابل حل نمی‌گذارد

فرمایشات اخیر رهبر انقلاب در باب پیشرفت‌های بزرگ ملت ایران در برخی صنایع و قابل تسری دانستن آن پیشرفت‌ها به حوزه‌های دیگر، این پرسش بزرگ را در همه ما به‌وجود آورد که چرا جمهوری اسلامی ایران با وجود توسعه توانمندی‌های خود، نتوانسته در برخی عرصه‌ها، آنطور که باید و شاید قابلیت‌های خود را به منصه ظهور برساند.

اینستاگرام بازیگران و سلبریتی‌ها، براساس کتابخوانی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

گاهی پست‌هایت را ورق بزن

هستند سلبریتی‌هایی که اگر صفحات‌شان را در اینستاگرام مرور کنید، حس می‌کنید که کمی شبیه‌تر به مردم رفتار می‌کنند. خوشحال می‌شوند، تبریک می‌گویند، راه می‌روند، فیلم می‌بینند، غذا می‌خورند و البته کتاب هم می‌خوانند. اما غالبا این طورند که حتی همه این کارها را هم به سبک مردم معمولی انجام نمی‌دهند.انگار همه چیز مقداری لاکچری‌تر و پرطعنه‌تر به مسائل سیاسی و گزنده‌تر نسبت به جهان اطراف باشد. حالا اگر بین همین‌ها که اصراری دارند چپ و راست از خودشان عکس بگذارند و با پوشش‌های متفاوت از مردم عادی، با حرف‌ها و کارهای عجیب و غریب یا اظهار نظرهای شاذ سیاسی و فرهنگی، چیزی را درباره خودشان به دنبال‌کنندگان‌شان اثبات کنند، باشند کسانی که گهگداری از آّبشخور فکری خودشان هم اطلاعاتی بدهند و کتاب معرفی کنند، باز هم جای شکرش باقی است.

شماره‌های پیشین