sobhe-no.ir
924
چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
8
خبر

نگاهی به افزایش بی‌رویه قیمت خودروهای تولید داخل

كرونا، بهانه جدید برای گرانی خودرو

بازار خودرو از ابتدای سال‌۱۳۹۹ همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران و رکود معاملات، شاهد افزایش قیمت بوده است. سرمایه‌های سرگردانی كه با گسترش تحریم‌ها نمی‌توانند جنس از بیرون آورده و تجارتی برای سود بیشتر ترتیب دهند، هر روز سر از بازاری درمی‌آورند و در این بین دلالی و واسطه‌گری بهترین منفعت را می‌برد. خودرو در هیچ كجای دنیا كالای سرمایه‌ای محسوب نشده و بیشتر مصرفی است اما در كشور ما باتوجه به ضوابط سفت و سخت (حداقل در ظاهر) در واردات خودروهای خارجی و مالیات سنگین بر آن، عملا محصولات مونتاژ داخلی بی‌رقیب مانده و باتوجه به منفعت‌بران پشت پرده خصولتی خودروساز، كلاف سردرگمی ایجاد كرده كه هر روز قیمت خودرو با همدستی دلال و خودروساز بالاتر رفته و با این روند كلاه از سر مصرف‌كنندگان واقعی برداشته می‌شود. در گزارش امروز ضمن مقایسه قیمت چند خودروی پرمصرف مونتاژ داخل، در اردیبهشت‌ماه سال‌های اخیر، از نگاه كارشناسان به بررسی چرایی این ماجرا پرداخته‌ایم.

صبح نو

خبر

عدم محدودیت زمانی برای دریافت تسهیلات کرونایی
سخنگوی ستاد تسهیلات کرونا گفت: افرادی که تسهیلات کرونایی را دریافت نکرده‌اند تا زمانی که کرونا هست می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند و زمان خاصی برای آن درنظر گرفته نشده است. آقای حسین میرزایی در خصوص تعداد خانوارهایی که حمایت‌های کرونایی را دریافت کرده‌اند، گفت: بر‌اساس آمارهای موجود لیست ۱۷‌میلیون و ۱۵۳‌هزار و ۲۱‌خانوار به بانک مرکزی داده شد و این خانوارها کمک یک میلیون تومانی را دریافت کردند. وی در پاسخ به این سؤال که آیا خانواری بوده که در لیست باشد اما کمک را دریافت نکرده باشد، گفت: بر‌اساس اعلام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ۳۴‌هزار مورد به‌دلیل مشکل حساب بانکی، موفق به دریافت کمک کرونایی نشده‌اند. سخنگوی ستاد تسهیلات کرونا تاکید کرد: بخش عمده این مشکل مربوط به مسدودی‌های قضائی و مشکلات شماره حساب آن‌ها بوده و در صورت رفع این مشکلات، می‌توانند کمک را دریافت کنند و حق‌شان محفوظ است. میرزایی در خصوص تمدید ارسال کد ملی سرپرستان خانوار نیز اظهار داشت: تا چندی قبل مهلت ارسال پیامک کد ملی برای سرپرستان خانوار ۱۸‌اردیبهشت ماه اعلام شده بود اما براساس گفته شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را نگرفته باشد مسیر برایش باز است و می‌تواند این تسهیلات را دریافت کند. بنابراین فعلاً زمانی برای پایان ارسال کد ملی در نظر گرفته نشده است.
 
تاریخ برگزاری امتحانات دوازدهمی‌ها اعلام شد
وزیر آموزش‌و‌پرورش با اشاره به ارائه آموزش‌های مجازی و ایجاد شبکه آموزشی دانش‌آموزان، گفت: یکی از اهداف اصلی ایجاد شبکه شاد، مصون‌سازی فرایند آموزشی کشور در برابر بحران‌هایی است که باعث تعطیلی مدارس می‌شود.
 آقای محسن حاجی‌میرزایی همچنین اظهار داشت: اگر تعطیلی کوتاه‌مدت باشد نظام آموزشی خیلی دچار اشکال نمی‌شود اما چون به‌واسطه این بیماری فراگیر، تعطیلات طول کشید ما باید کاری می‌کردیم لذا ابتدا به سراغ ارائه آموزش‌ها از طریق تلویزیون و همچنین ارائه آموزش‌ها در فضای مجازی پیام‌رسان‌ها رفتیم و نهایتاً به ایجاد شبکه آموزشی دانش‌آموزان (شاد) اقدام کردیم. حاجی‌میرزایی گفت: راه‌اندازی شبکه آموزشی با این حجم و گستردگی که قرار است ۱۵میلیون دانش‌آموز را پوشش دهد در این زمان کوتاه بسیار سخت و نیازمند تلاش مضاعف است لذا با تلاش‌های شبانه‌روزی که بدون وقفه در دو ماه اخیر صورت گرفت سعی ما بر این است تا برخی از مشکلات کاملاً رفع شود. وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: برای پایه دوازدهم طبق روال هرساله آخر اردیبهشت پایان سال تحصیلی خواهد بود و پس از تعطیلات عید فطر، امتحانات از ۱۰یا ۱۷خرداد‌ماه آغاز و تا یک هفته از تیرماه ادامه خواهد داشت. کنکور نیز۲۰روز پس از آخرین امتحان نهایی برگزار خواهد شد.
 خطر اعتیاد کمتر از کرونا نیست
دادستان کل کشور با بیان اینکه خطر اعتیاد کمتر از شیوع کرونا نیست، گفت: اغلب مبتلایان به بیماری کرونا، افراد میان‌سال به بالا هستند اما اغلب افرادی که اعتیاد دارند، جوانان هستند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور دیروز در نشست تخصصی ویدئو کنفرانس معاونان و مدیران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور اظهار داشت: امروزه معتاد به‌عنوان مجرم شناخته نمی‌شود. وقتی ما به معتاد می‌گوییم یک بیمار است، بنابراین وظیفه داریم او را درمان کنیم و باید همگی برای مبارزه با این مسأله به میدان بیاییم. وی ادامه داد: خطر اعتیاد کمتر از کرونا نیست و این بلا دامنگیر بسیاری از افراد جامعه شده و البته این مسأله دستاورد استعمار است. امروزه تعداد معتادان و افرادی که آلوده به مصرف مواد مخدر هستند، زیبنده ایران نیست. وی تأکید کرد: آلودگی به مواد مخدر، امروز برای جامعه ما یک آلودگی قابل توجه است که باید اهتمام بیشتری برای مقابله با آن داشته باشیم.
 هر زمان از سرویس مدرسه استفاده شود 
باید هزینه آن پرداخت شود
مدیرکل انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش‌و‌پرورش گفت: با توجه به اینکه پایان تعطیلی مدارس هنوز اعلام نشده، طبق قرارداد هر وقت خانواده از سرویس استفاده کند، باید شهریه آن را بپردازد. آقای نورعلی عباسپور در برنامه‌ای رادیویی درباره موضوع هزینه سرویس مدارس گفت: سرویس مدرسه یک کار تمام وقت برای راننده نیست و نهایتاً دو ساعت از وقت فرد راننده را در روز به خود اختصاص می‌دهد. کلیه جزئیات در قراردادی که بین مدرسه و پیمانکاران منعقد شده مشخص است. طبق این قرارداد روزهای تعطیل اعم از تعطیلات عید و اضطراری و تعطیلات ادارات آموزش‌و‌پرورش به حساب خانواده محاسبه نمی‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین