sobhe-no.ir
924
چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
10
با اقدامات اجرایی در مناطق محروم انجام می‌شود

حمایت از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا ، توسط بنیاد برکت

گزارش «صبح‌نو» درباره آمار مربوط به مبتلایان به کرونا در ایران و جهان را بخوانید

یکه‌تازی ویروس منحوس در غرب

تا لحظه تنظیم این گزارش، ویروس منحوس کرونا بیش از سه میلیون و 66 هزار نفر را در سراسر جهان به خود مبتلا کرده و میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد کشورها زده است؛ همچنان هم چشم‌اندازی برای پایان كار این ویروس نیست و بر اساس آنچه دبیر کل سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، راه زیادی تا پایان همه‌گیری کرونا در پیش است.

روس‌ها در کرونا از چین جلو زدند

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره آمار مربوط به مبتلایان به کرونا در ایران و جهان را بخوانید

یکه‌تازی ویروس منحوس در غرب

تا لحظه تنظیم این گزارش، ویروس منحوس کرونا بیش از سه میلیون و 66 هزار نفر را در سراسر جهان به خود مبتلا کرده و میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد کشورها زده است؛ همچنان هم چشم‌اندازی برای پایان كار این ویروس نیست و بر اساس آنچه دبیر کل سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، راه زیادی تا پایان همه‌گیری کرونا در پیش است.

رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ظهر دیروز نیز به روال دو‌ماه گذشته آمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در کشور را اعلام کرد. آقای کیانوش جهانپور اظهار كرد: تاکنون ۹۲ هزار و ۵۸۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۱نفر در ۲۴ ساعت گذشته (ظهر روز دوشنبه تا ظهر سه‌شنبه) تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۵۸۷۷ نفر رسید.
وی همچنین درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر سه‌شنبه ( 9 اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی، ۱۱۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و با در نظر ‌گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور به ۹۲ هزار و ۵۸۴ نفر رسید. جهانپور همچنین به تعداد بهبودیافتگان هم اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش‌ها تاکنون ۷۲ هزار و ۴۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند که حدود ۷۵ درصد مبتلایان هستند. ۲۹۸۳ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به شكلی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند. به گفته جهانپور تا ظهر سه‌شنبه ۴۴۲ هزار و ۵۹۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام شده است.
 
۱۰ تا ۱۲ هزار تست آزمایشگاهی کرونا در هر روز
رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دیروز درباره تست‌های کرونا که در کشور انجام می‌شود نیز اطلاعات جدیدی را ارائه کرد. وی در این‌باره گفت: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تست کرونا در کشور انجام می‌شود و البته تلاش این است که ۱۰ برابر موارد شناسایی‌شده روزهای قبل، تست انجام شود. جهانپور همچنین تاکید کرد: مطابق آخرین ظرفیت‌های ایجادشده در نظام آزمایشگاهی کشور، تست PCR که به صورت رایگان انجام می‌شود، حدود ۱۵ هزار مورد است. وی ادامه داد: حتی در کشورهایی که ظرفیت تست بالاتر از کشور ما هست هم 
5 تا ۶ برابر میانگین روزهای منتهی به انجام تست را می‌توانند انجام بدهند. موارد مثبت این تست قطعی است، اما موارد قطعی کاذب نیز دارد. تلاش شده که با ارتقای نمونه‌برداری، ضریب خطا کاهش پیدا کند که در روزهای اخیر این ضریب خطا کاهش یافته است.
 
تصمیم هر کشور برای مقابله با کرونا مستقل است
جهانپور در بخش دیگری از سخنان خود به مساله مقابله کشورها با کرونا پرداخت. وی در این‌باره اظهار كرد: تصمیم‌های هر کشوری برای مقابله با کرونا مستقل است؛ البته اینطور هم نیست که رابطه کشورها با سازمان جهانی بهداشت از بالا به پایین باشد. همه کشورها، توصیه‌ها و یافته‌های سازمان جهانی بهداشت را در مسیر مقابله با همه اپیدمی‌ها لحاظ می‌کنند و هیچ نسخه واحدی برای همه کشورهای دنیا نمی‌توان پیچید. هرچند برخی نسخه‌ها مثل مصرف ضدعفونی‌کننده بیشتر به گاف شباهت دارد. سازمان جهانی بهداشت هم این رویکرد را ندارد که سیاست واحدی را به کشورها ابلاغ کند زیرا تفاوت‌هایی در زیرساخت‌ها در کشورهای مختلف وجود دارد.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت افزود: همه ناظران با انصاف می‌گویند با اینکه ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها وارد اپیدمی کرونا شده و بالاترین حد دشمنی‌ها را در ابعاد مختلف به‌خصوص از طرف دولت ایالات متحده آمریکا داشته، با استفاده از توان حداکثری داخلی و ظرفیت‌های بین‌المللی توانسته موفق‌تر از بسیاری از کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان عمل کند. اعتقاد ما این است که با مشارکت اجتماعی وسیع، این مسیر به همین نحو قابل ادامه دادن است و حتی کلیات آن برای بسیاری از کشورها موثر و راهگشا خواهد بود.
 
فوت‌شدگان کرونا تعیین هویت شده‌اند
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعداد موارد فوت‌شده اتباع خارجی به علت کووید ۱۹ در کشور گفت: همه افراد فوت‌شده ناشی از ویروس کرونا در سراسر کشور تعیین هویت شده‌ و همه آنها ایرانی بوده‌اند. یکی از مشکلات ما، ورود غیرقانونی اتباع برخی کشورها برای معالجه و درمان موارد مشکوک به کووید ۱۹ بوده است؛ البته وزارت کشور و نهادهای نظامی پیگیر و مراقب هستند. عمده این افراد از پناهندگان افغان هستند که جواز اقامت هم ندارند. ایران جزو نادر کشورهایی است که حتی با هزینه نزدیک به صفر، بیماران را در سیستم درمانی پذیرا بوده و ده‌ها نفر از این امکانات در کشور ما استفاده کرده‌اند. اتباع آسیایی و اروپایی می‌توانند اعلام کنند که خدمات دریافت‌شده در ایران قابل مقایسه با کشور خودشان نیست.
 
بیماران عفونی دیگر کرونا می‌گیرند؟
از ابتدای شیوع کرونا نگرانی درباره ابتلای بیماران دیگر به کرونا مطرح بوده است. در این زمینه بارها گفته شده که بیماران دیابتی، قلبی و ریوی مشکلات بیشتری در صورت ابتلا به کرونا خواهند داشت اما دیروز مساله ابتلای بیماران «اچ‌آی‌وی» مثبت به کرونا هم مطرح شد. جهانپور در این‌باره اظهار كرد: استفاده از داروهای آنتی‌ویروس برای بیماران مبتلا به «اچ‌آی‌وی» از روز اول مطرح بود و حتی در پروتکل اولیه هم از داروی کلترا استفاده می‌شد که برای بیماران مبتلا به «اچ‌آی‌وی» هم استفاده می‌شود؛ البته در گزارش‌هایی که داریم، لزوما اثربخشی کلترا در کنترل کووید ۱۹ نشان داده نشده است. در مورد اینکه سه نفر از بیماران «اچ‌آی‌وی» مثبت به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند هم باید بگوییم هزار و ۲۰۰ نفر از این افراد تست کرونا دادند و تست این افراد منفی بود. وی ادامه داد: این افراد نقص نسبی در سیستم ایمنی بدن دارند و شاید به علت مصرف داروها، سطحی از ایمنی در بدن آنها وجود داشته باشد. به هر حال آمار تست مثبت کرونا در مورد مبتلایان به «اچ‌آی‌وی» کم بوده که این موضوع قابل توجه است.

captcha
شماره‌های پیشین