sobhe-no.ir
924
چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
ضمن ابلاغ موارد سه گانه و اقدامات مقتضی از جانب دولت صورت گرفت

دستور آزاد سازی سهام عدالت از سوی رهبر انقلاب

گزارش «صبح‌نو» درباره آمار مربوط به مبتلایان به کرونا در ایران و جهان را بخوانید

یکه‌تازی ویروس منحوس در غرب

تا لحظه تنظیم این گزارش، ویروس منحوس کرونا بیش از سه میلیون و 66 هزار نفر را در سراسر جهان به خود مبتلا کرده و میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد کشورها زده است؛ همچنان هم چشم‌اندازی برای پایان كار این ویروس نیست و بر اساس آنچه دبیر کل سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، راه زیادی تا پایان همه‌گیری کرونا در پیش است.

مصاحبه «صبح نو» با دکتر سینا کلهر درباره تاثیر کرونا بر فرهنگ،کرونا، احتمالا بخشهای بیشتری از فرهنگ و هنر را درگیر سرمایه های آلوده خواهد کرد برنامه ریزی دولت و مجلس چیست؟

فضای مجازی، استراتژی برد-برد برای اقتصاد فرهنگ

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / خسارات بخش فرهنگ و هنر و راهکارهای جبرانش را در بحران کرونا از معاون امور فرهنگی و اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس پیگیری کردیم. گفت‌وگوی ما با دکتر سینا کلهر را در ادامه می‌خوانید.

استعفای موسوی لاری ، آینده سیاسی جبهه اصلاحات را با اما و اگرهای زیادی مواجه کرده است

«شعسا» در ا غما

گزارش حسام رضایی / استعفای «عبدالواحد موسوی‌لاری» از نایب‌رییسی شورای‌عالی‌‌ سیاست‌گذاری انتخـــاباتی اصلاح‌‌طلبـــان (شعسا)، محوری‌‌ترین نهاد تصمیم‌گیری اصلاح‌‌طلبی را در آستانه انحلال قرار داده است. در کنار این، برخی اقوال نیز از فشار روی شخص عارف برای کناره‌گیری از ریاست این شورا حکایت می‌کنند؛ نمونه‌اش اظهارات روز گذشته دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است که گفت: «نباید بگوییم حتما عارف رییس شورای‌عالی‌‌ باشد.» او حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و درخواست کرد که خاتمی از جایگاه کنونی خود یعنی رهبر جبهه اصلاح‌‌طلبی کنار گذاشته شود.

«صبح‌نو» از پویش ضیافت همدلی گزارش می‌دهد

همه دعوتید به بزرگ‌ترین افطاری ایران

گزارش عارف چراغی / برای چگونگی کمک کردن در ماه مبارک رمضان کمپین‌های زیادی راه‌اندازی و گروه‌های جهادی زیادی مشغول به کار شده‌اند. پویش ضیافت همدلی که به‌دنبال توصیه‌های اخیر رهبر انقلاب ایجاد شده از شما می‌خواهد تا هزینه یک وعده مهمانی‌تان را که امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا از آن محروم هستید به نیازمندان بدهید.

منظور رییس‌جمهوری از «گروه کوچک بلندگوی خارج» چه کسانی بودند

کاسبان کرونا

چند سالی می‌شود که «کاسب» به پرکاربردترین لفظ در ادبیات و گفتمان سیاسی کشورمان تبدیل شده است. برای نمونه وقتی مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 در جریان بود، جناح اصول‌گرایی در کشور که انتقاداتی نه به اصل بلکه به برخی شیوه‌ها و جزئیات مذاکره با غربی‌ها داشت، از سوی حامیان دولت و رسانه‌های زنجیره‌ای آن‌ها به وصف «کاسبان تحریم» متصف گشت و به نوعی، انتقادات از سر دلسوزی آن‌ها با چنین الفاظ و عبارات درشت و ثقیلی، ترور و از صحنه دفع شد. اخیراً حسن روحانی، رییس‌جمهوری با بهره‌گیری از عبارت «کاسبان کرونا» ما را متوجه گروه دیگری در کشور کرد که قصد دارند از شرایط به‌وجود آمده به واسطه شیوع کرونا، بهره سیاسی خود را ببرند.

به بهانه روز ملی خلیج‌فارس

سینما، راوی افتخارات ایران

گزارش زهرا سادات مصطفوی / دهم اردیبهشت در تاریخ ایران روز مهمی است؛ روزی که یادآور ازخودگذشتگی‌های ملت سرافراز ایران و فرار اشغالگران متجاوز پرتغالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط بر سواحل جنوبی کشور در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس(امام قلی‌خان) است. شاه عباس صفوی در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتغالی‌ها درآورد تا همیشه به خاطر این اقدام از او به نیکی یاد شود؛ اما این روز در سال‌های اخیر شرایط دیگری پیدا کرده است. وجه اهمیت تاریخی این روز تحت‌الشعاع تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت قرار گرفته؛ تصمیمی که ۱۰اردیبهشت را به روز ملی خلیج فارس بدل کرده است. خلیج تا ابد فارس، سومین خلیج بزرگ جهان است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌‌شناسند. آنچه می‌ توان با جرات بیان کرد این است که هر ایرانی با شنیدن نام خلیج فارس احساس غرور و افتخار می‌‌کند و به پهنه وسیع نیلگونی که در جنوب کشورمان قرار دارد و ایرانی بودن خود می‌‌بالد. فیلم‌ها و آثار متعددی نیز دراین‌باره ساخته شده تا این موضوع را برای مخاطبان سینما هم به تصویر بکشد. به همین مناسبت در ادامه این گزارش به تعدادی از فیلم‌‌‌های سینمایی ساخته‌شده دراین‌باره می‌‌پردازیم که می‌‌خوانید.

امارات با تسلط بر جزیره سقطری یمن ضربه مهلکی به عربستان وارد کرد ، اکبری: تسلط امارات بر جزیره سقطری، سرآغاز اتفاقات بعدی یمن است

رفاقت خونین ابوظبی با ریاض

گزارش روح الله فرقانی / تسلط امارات بر جزیره سقطری نشان می‌‌دهد که ریاض و ابوظبی وارد چالش‌های جدی در جنوب یمن ‌شده‌اند و از دست دادن سقطری، ضربه مهلکی برای عربستان تلقی می‌‌شود. آنگونه که خبرگزاری بلومبرگ درگزارشی عنوان کرد؛ اعلام خودمختاری مناطق جنوب یمن از سوی شورای انتقالی ضربه‌ای به عربستان و تلاش‌هایش برای پایان این جنگ ویرانگر است؛ موضوعی که حسین اکبری، رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» آن را سرآغاز اتفاقات بعدی در یمن می‌‌داند که نشان‌دهنده عمق اختلافات ریاض و ابوظبی است.

سرمقاله

حاج قاسم هنوز فرماندهی می‌کند

آیا امکان بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد

نمد بدون کلاه ترامپ

ترامپ تصور می‌کرد با خروج از برجام، ایران هم به یک توافق بین‌المللی پشت پا می زند اما ایران نهایت صبوری را به خرج داد تا با دیگر اعضا، این توافق هسته‌ای را زنده نگه دارد. حال که آمریکا با سیاست فشار حداکثری هم نتوانست ایران را مجبور به مذاکره برای توافق جدید کند، خواهان بازگشت به برجام برای زدن ضربه نهایی این توافق است.

دکتر محمد مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

واشنگتن ، دیگر طرف توافق در برجام نیست

شماره‌های پیشین