sobhe-no.ir
902
سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
7
وعده‌ای که محقق شد

بنیاد برکت و ایجاد 120‌هزار شغل در سال رونق تولید ملی

«صبح‌نو» از میانگین مصرف سوخت در روزهای پایانی سال گزارش می‌دهد

تب کرونا مصرف بنزین را تنزل داد

گزارش عارف چراغی / پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در آبان‌ماه گذشته، مصرف بنزین در کشور از میانگین 95‌میلیون لیتر در روز به میانگین 75‌میلیون لیتر رسید. این روند ادامه‌دار بود تا هفته‌های اخیر که با انتشار اخبار مبنی بر شیوع ویروس کرونا در کشور مصرف روزانه به 72‌میلیون لیتر رسید. اگرچه با شیوع کرونا و خانه‌نشین شدن اغلب مردم انتظار می‌رفت این شیب نزولی با سرعت بیشتر به راهش ادامه دهد اما به نظر می‌رسد ترس استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی و استفاده بیشتر از خودروهای شخصی تاحدودی روند این کاهش پلکانی را کند کرده است.

صبح نو

وعده‌ای که محقق شد

بنیاد برکت و ایجاد 120‌هزار شغل در سال رونق تولید ملی

بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با عمل به وعده‌هایش در سال رونق تولید‌ملی، 120‌هزار شغل اجتماع‌محور را در مناطق محروم کشور ایجاد کرده است. مدیرعامل بنیاد برکت با اعلام این خبر و با اشاره به تحقق وعده‌های این بنیاد برای اشتغالزایی در سال‌1398 گفت: با راه‌اندازی 40‌هزار طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور در مناطق محروم روستایی و کمتر توسعه یافته کشور، 120‌هزار فرصت شغلی در این مناطق ایجاد شده است. آقای امیرحسین مدنی ادامه داد: 31‌استان، 191‌شهرستان و 6‌هزار و 103‌روستا در سال‌98 تحت پوشش فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد برکت در حوزه اشتغالزایی قرار داشتند.
مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به حضور و فعالیت تسهیل‌گران این بنیاد در مناطق محروم اظهار داشت: 40‌هزار طرح اشتغالزایی ایجاد شده در سال‌98، حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی و جهادی 428‌مجری و تسهیل‌گر در مناطق محروم و کمتر برخوردار است. مدنی تصریح کرد: بنیاد برکت در ابتدای سال‌98، راه‌اندازی 13‌هزار طرح اشتغالزایی و ایجاد 39‌هزار شغل را پیش‌بینی کرده بود که این رقم به 40‌هزار طرح و 120‌هزار شغل افزایش یافت. به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، برای راه‌اندازی 120‌هزار شغل مذکور در سال‌1398 بیش از 36‌هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است. مدنی خاطرنشان کرد: این تعداد فرصت شغلی در رسته‌هایی همچون پرورش دام سبک و سنگین، مشاغل فنی و خدماتی، صنایع دستی، پرورش زنبور عسل، تولید فرش دستبافت، پرورش مرغ و بلدرچین و ... ایجاد شده است. وی افزود: بنیاد برکت در سال‌1397 نیز 10‌هزار طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور را راه‌اندازی کرده که ایجاد 30‌هزار شغل را به‌دنبال داشته است.
مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر تمرکز فعالیت‌های این بنیاد بر مبحث اشتغالزایی بیان کرد: با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ مبنی بر توانمندسازی مناطق محروم از طریق فراهم آوردن فرصت‌های کسب‌وکار، بنیاد عمده فعالیت‌ها و اقدامات خود را بر ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته متمرکز کرده است. وی ادامه داد: برای این منظور به مدت 2‌سال مطالعاتی روی مدل‌های اشتغالزایی در مناطق روستایی انجام و در نهایت، مدل اقتصادی اشتغالزایی اجتماع‌محور طراحی و عملیاتی شد. مدنی یادآور شد: اجرای طرح‌های اشتغالزایی اجتماع‌محور بنیاد برکت و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم روستایی، علاوه بر توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و ارتقای سطح زندگی و معیشت، مهاجرت معکوس را در این مناطق به‌دنبال داشته است.
مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به اینکه این مشاغل با سرمایه‌های کم و توسط خود مردم ایجاد می‌شود، تصریح کرد: زنان جامعه نقش محوری را در اجرای این طرح‌ها دارند، تا جایی‌که 41درصد از 40‌هزار طرح اشتغالزایی بنیاد توسط بانوان اجرا شده است. وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح‌های اشتغالزایی بنیاد در 10‌سال آینده، علاوه بر توقف کامل روند مهاجرت به شهرها، شاهد مهاجرت معکوس و بازگشت به روستاها باشیم. مدنی تصریح کرد: عمده طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت در روستاهای بیش‌از‌50‌خانوار اجرایی می‌شود. البته در 20‌درصد روستاهای ما کم‌تر از 50خانوار ساکن هستند که طرح‌هایی نیز برای این روستاها در نظر گرفته شده است. مدیرعامل بنیاد برکت رونق تولید را از دیگر نتایج اجرای طرح‌های اشتغالزایی این بنیاد ذکر کرد و گفت: با اجرای این طرح‌ها در یکسال گذشته، 22‌هزار و 500‌تن گوشت قرمز و 2‌هزار تن گوشت سفید تولید شده است. همچنین 26‌هزار مترمربع فرش هم در قالب این طرح‌ها بافته شده است.
مدنی در پایان یادآور شد: بنیاد برکت هیچگونه محدودیتی برای حمایت از کارآفرینان در روستاهای محروم کشور قائل نیست و با تمام توان در کنار مردمان این مناطق ایستاده است. این بنیاد همچنین با پیش‌بینی پشتیبان و بازار فروش برای محصولات تولیدی، یک زنجیره اقتصادی را تشکیل می‌دهد که اشتغال پایدار را به‌دنبال دارد.

captcha
شماره‌های پیشین