sobhe-no.ir
902
سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
10
یادداشت

مسافرت‌های کرونایی

دکتر مهدی مولایی‌آرانیاستادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم

رییس قوه‌قضاییه در شورای عالی این قوه بر لزوم برخورد جدی با محتکران لوازم مورد نیاز مردم تاکید کرد

رسیدگی خارج از نوبت به پرونده محتکران

کادر پزشکی و پرستاری کشور در دو هفته گذشته که شیوع کرونا در کشور شدت گرفته است با تمام توان و البته با وجود کاستی‌ها نسبت به درمان و مراقبت از بیماران کرونایی اقدام می‌کنند. این تلاش از سوی مردم و حتی مسوولان نیز مورد توجه قرار گرفته است. رهبر معظم انقلاب هم در مراسم روز درختکاری به پرستاری اشاره داشتند که مراسم عروسی خود را به‌دلیل حضور در بیمارستان به تعویق انداخته است. اما روز گذشته رییس قوه‌قضاییه هم در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه بر لزوم حفظ سلامت کادر پزشکی تاکید کرد.

صبح نو

رییس قوه‌قضاییه در شورای عالی این قوه بر لزوم برخورد جدی با محتکران لوازم مورد نیاز مردم تاکید کرد

رسیدگی خارج از نوبت به پرونده محتکران

کادر پزشکی و پرستاری کشور در دو هفته گذشته که شیوع کرونا در کشور شدت گرفته است با تمام توان و البته با وجود کاستی‌ها نسبت به درمان و مراقبت از بیماران کرونایی اقدام می‌کنند. این تلاش از سوی مردم و حتی مسوولان نیز مورد توجه قرار گرفته است. رهبر معظم انقلاب هم در مراسم روز درختکاری به پرستاری اشاره داشتند که مراسم عروسی خود را به‌دلیل حضور در بیمارستان به تعویق انداخته است. اما روز گذشته رییس قوه‌قضاییه هم در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه بر لزوم حفظ سلامت کادر پزشکی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جلسه دیروز شورای عالی قوه‌قضاییه اظهار داشت: حفظ سلامت کادر پزشکی ضروری است و مسوولان با اولویت و سرعت نسبت به جبران کاستی‌ها و پشتیبانی از این سربازان خط مقدم جبهه اقدام کنند. رییس قوه‌قضاییه همچنین شیوع ویروس کرونا را از بلایا و مصائب امروز جهان دانست و از مجاهدت‌های خادمان عرصه بهداشت و درمان کشور که با ایثار و ازخودگذشتگی وارد میدان مبارزه با این ویروس منحوس شده‌اند، و همچنین نیروهای مردمی پشتیبان آن‌ها در بخش‌های مختلف کشوری و لشکری قدرانی کرد. آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به رویدادها و ایثارهای زمان جنگ تحمیلی یادآور شد: در میدان جنگ، نیروهای رزمنده در خط مقدم مقابله با دشمن قرار دارند و نیروهای بسیاری نیز در پشت جبهه آن‌ها را یاری می‌دهند و الآن هم کادر درمانی و بهداشتی ما به‌عنوان افسران و سربازان میدان جنگ با ویروس کرونا نیازمند حمایت هستند.
رییس قوه‌قضاییه همچنین به حضور وزارت بهداشت در خط مقدم مقابله با کرونا و تأکید بر لزوم کمک همه‌جانبه به این وزارتخانه، هم اشاره و تأکید کرد: در جبهه جنگ هم کار کسی که در خط مقدم مشغول رزم است، تأمین ادوات و پشتیبانی نبوده و این امر 
بر عهده مجموعه‌ای به نام پشتیبانی است. امروز هم لازم است مسوولیت تأمین نیازهای لجستیکی و بهداشتی مراکز درمانی توسط مراکزی غیر از وزارت بهداشت صورت گیرد تا این وزارتخانه بر مأموریت‌هایش در عرصه بهداشت و درمان متمرکز شود.

راه شکست کرونا
رییس سازمان پزشکی قانونی هم دیروز در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه به ارائه گزارشی پیرامون روند مقابله با ویروس کرونا در کشور پرداخت. دکتر مسجدی از پیشنهاد شعار همگانی «درخانه می‌مانیم تا کرونا را شکست دهیم» به‌عنوان شعار اصلی پویش مقابله با کرونا خبر داد و بر لزوم تشکیل یک ستاد مشترک در سطح عالی اجرایی برای مقابله متمرکز، مؤثر و موفق برای ریشه‌کنی ویروس کرونا تأکید کرد.
رییس دستگاه قضا در واکنش به اظهارات رییس سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر لزوم ایجاد یک قرارگاه مرکزی منسجم برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برای مقابله با کرونا، اظهار داشت: امروز لازم است برای تعطیل کردن یا تعطیل نکردن برخی بخش‌ها و تهیه پروتکل‌های لازم برای اجتماعات به‌ویژه در شهرهایی که وضعیت‌شان خاص است، در یک قرارگاه مرکزی به‌صوت کاملاً حساب‌شده و با استفاده از نظرات کادر درمانی و پزشکی و وزارت بهداشت تصمیم‌گیری شود. آیت‌الله رئیسی با اشاره به آمادگی دستگاه قضایی برای همکاری و پشتیبانی از نیروهای درگیر در مسأله کرونا، یکی از جلوه‌های این همکاری و همیاری را رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده محتکران کالاهای پزشکی دانست و افزود: هنگامی که محرز شد کالای احتکارشده از اقلام بهداشتی و درمانی موردنیاز مردم بوده است، بلافاصله باید در شبکه توزیع قرار گیرد و از طریق مراجع بهداشتی و درمانی به دست مردم برسد. رییس قوه‌قضاییه متذکر شد: همکاران قضایی باید با افراد محتکر، مستند به قانون به‌عنوان اخلالگران در نظام اقتصادی برخورد کنند و خوشبختانه دوستان و همکاران ما در سراسر کشور نیز به این موضوع توجه دارند و اولین جلسه دادگاه این افراد هم برگزار شده و انشاءالله با قاطعیت ادامه می‌یابد و مردم عزیز ما در جریان کیفر آن‌ها قرار می‌گیرند.

برخورد با شایعه‌پراکنان
در روزهای گذشته که کرونا تبدیل به بیماری فراگیر شده مراجع رسمی از وزارت بهداشت اقدام به انتشار اخبار و اطلاعات لازم در این‌باره کرده‌اند. این در حالی است که از سوی دیگر برخی افراد نیز با شایعه‌پراکنی و انتشار اخبار و آمار نادرست تلاش کرده‌اند تا اذهان مردم را تحت فشار قرار داده و استرس را در جامعه تشدید کنند. رییس دستگاه قضا دیروز درباره این افراد هم صحبت کرد و خواستار برخورد با عناصر شایعه‌پراکن در جامعه شد. آیت‌الله رئیسی در این‌باره نیز اظهار داشت: برخی افراد از روی غفلت یا مغرضانه نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می‌کنند و در این شرایط خاص با تکرار حرف‌های سعودی‌ها و لندن‌نشینان در جامعه، التهاب و اضطراب به وجود می‌آورند که باید با آن برخورد شود.
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حرکت خودجوش جوانان در برخی شهرها برای کمک به شبکه بهداشت و درمان و تقدیر از این اقدام ارزشمند آن‌ها، اظهار داشت: امروز ما نیاز به یک عزم همگانی و اتحاد ملی برای برخورد با پدیده منحوس کرونا داریم و انسجام همه بخش‌ها در این موقعیت، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

سنجش روزانه علائم
در بخش دیگری از جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه؛ دکتر فروزانمهر، معاون پشتیبانی قوه‌قضاییه و رییس سازمان پدافند غیرعامل در این قوه، گزارشی از اقدامات بهداشتی پیشگیرانه در اماکن و مراکز عمومی تحت اداره قوه‌قضاییه از جمله ضدعفونی روزانه و سنجش علائم بیماری کرونا در مبادی ورودی این اماکن ارائه کرد. رییس قوه‌قضاییه پیرو گزارش رییس سازمان زندان‌ها متذکر شد: لازم است ترخیص زندانیان تا جایی که موجب ناامنی در جامعه نشود و با اولویت‌دادن به کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، 
تداوم یابد.
حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور و نماینده دستگاه قضایی در ستاد مرکزی مقابله با کرونا هم به ارائه گزارشی از آخرین جلسه این ستاد پرداخت و بر لزوم هماهنگی سازمان تعزیرات و قوه‌قضاییه برای عرضه سریع و عادلانه تجهیزات بهداشتی مورد نیاز مردم که از انبارهای محتکران به دست آمده یا از مسیر تولید و واردات تأمین شده، تأکید کرد. آیت‌الله رئیسی بار دیگر به لزوم رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های مربوط به احتکار تأکید کرده و گفت: اگر محرز شد کالایی احتکاری است، لزومی به پلمپ انبارها وجود ندارد و آن کالا باید سریعاً تحویل مراجع ذیربط شود تا سریع و عادلانه بین مردم 
توزیع شود.

کشفیات ادامه دارد
رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در ارتباط با کشف انواع لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم در روزهای جاری از دستگیری 27‌محتکر و کشف 600‌هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده در طرح تشدید مبارزه با احتکار کالاهای بهداشتی طی 24‌ساعت گذشته خبر داد. سردار محمدرضا مقیمی تصریح کرد: کارآگاهان در این بازرسی‌ها، 746‌هزار و 789‌عدد انواع تجهیزات بهداشتی شامل 600‌هزار و 785‌لیتر مایع ضدعفونی‌کننده، 91‌هزار و 170‌عدد انواع دستکش، 54‌هزار و 834‌عدد انواع ماسک کشف و در این رابطه 27‌متهم را دستگیر کردند که تحویل مراجع قضایی شدند.

captcha
شماره‌های پیشین