sobhe-no.ir
902
سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
1
رییس قوه‌قضاییه در شورای عالی این قوه بر لزوم برخورد جدی با محتکران لوازم مورد نیاز مردم تاکید کرد

رسیدگی خارج از نوبت به پرونده محتکران

کادر پزشکی و پرستاری کشور در دو هفته گذشته که شیوع کرونا در کشور شدت گرفته است با تمام توان و البته با وجود کاستی‌ها نسبت به درمان و مراقبت از بیماران کرونایی اقدام می‌کنند. این تلاش از سوی مردم و حتی مسوولان نیز مورد توجه قرار گرفته است. رهبر معظم انقلاب هم در مراسم روز درختکاری به پرستاری اشاره داشتند که مراسم عروسی خود را به‌دلیل حضور در بیمارستان به تعویق انداخته است. اما روز گذشته رییس قوه‌قضاییه هم در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه بر لزوم حفظ سلامت کادر پزشکی تاکید کرد.

نگاه رضا داوری‌اردکانی، فیلسوف و رییس فرهنگستان علوم به پدیده کرونا

کرونا چگونه به انسان‌ها درس زندگی می‌دهد

بعد از شروع ویروس کرونا در جهان، اندیشمندان بزرگ هم به این مساله توجه کرده‌اند. در ایران هم رضا داوری‌اردکانی، از فلاسفه بزرگ و رییس فرهنگستان علوم نگاهی به این پدیده داشته است.

رسانه‌های منطقه پیام سفر سردار قاآنی به سوریه را نشانه اقتدار ایران دانستند

مقاومت زنده است

با گذشت دوماه از اقدام تروریستی واشنگتن دربه شهادت رساندن فرمانده نیروی قدس سپاه سردار شهید قاسم سلیمانی، که آمریکا و رژیم صهیونیستی آن‌را با هدف تضعیف محورمقاومت در جبهه‌های سوریه وعراق انجام دادند، رسانه‌ها و تحلیلگران منطقه‌ای وغربی معتقدند که با وجود سردار قاآنی به‌عنوان فرمانده جدید نیروی قدس سپاه، محور مقاومت نه تنها تضعیف نشده بلکه با تماس‌ها و بازدیدهای میدانی سردارقاآنی که از جبهه‌های مختلف انجام می‌دهد، ایران حضوری با قدرت در منطقه دارد و قوی‌تر نیز شده است.

دکتر مجید شاکری، کارشناس مسائل ارشد اقتصادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاثیر ویروس شایع بر رونق تولید در برخی حوزه های اقتصادی را تبیین کرد

فرصت کرونا برای اقتصاد ملی

ویروس کرونا علاوه بر تلفات جانی و پیامدهای بهداشتی و اجتماعی به ارکان اقتصاد جهان نیز خسارت چشمگیر وارد کرده است. طبق پیش‌بینی سایت بلومبرگ، رشد جهانی اقتصاد در سال‌2020 صفر شده و آمریکا همانند حوزه یورو و ژاپن با رشد منفی تولید ناخالص داخلی خود روبه‌رو خواهد شد.

سرمقاله

هنر کنار آمدن با کرونا

عبدالله‌عبدالله: دولت برآمده از تقلب را نمی‌پذیرم

دو پادشاه در یک اقلیم

گزارش روح الله فرقانی / آنگونه که پیش‌بینی می‌شد حواشی دور جدید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر متن آن چیره یافت و دو گروه سیاسی پیشتاز«دولت‌ساز» و«ثبات و همگرایی» همچون سال‌های گذشته نتوانستند بر یک همگرایی و وحدت دست یابند و در اقدامی که دور از ذهن نبود، «اشرف غنی» و«عبدالله‌عبدالله» روز گذشته در مراسم‌های جداگانه‌ای سوگند ریاست جمهوری خواندند و هر‌کدام بر ساختار جدید دولت خود تاکید داشتند. موضوعی که هر‌چند پیش‌بینی می‌شد اما نباید طرح‌هایی را که آمریکا برای ادامه اشغالگری‌اش در افغانستان دنبال می‌کند را فراموش کرد. طرح و توطئه‌هایی که نشان از توافق رسمی با طالبان و پیشنهاد وارد کردن آن‌ها به ساختار قدرت و گفتمان‌های مخفی کاخ سفید با دیگر گروه‌های تروریستی در شبه قاره را نشان می‌دهد.

ضرورت گفت‌وگو درباره شیوع کووید ‌۱۹

احتمالات آینده و پیامدهای فرهنگی-اجتماعی

یادداشت دکتر شهاب اسفندیاری / پدرم پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی هستند‌. دیروز داوطلبانه چند ساعت در دانشگاه به تماس‌های تلفنی مردم درباره کرونا پاسخ داده بودند. پس از این تجربه، به شدت نگران شدند‌. نه به‌خاطر خطر ابتلای مردم به کرونا، بلکه به‌دلیل میزان اضطراب، استرس و هراسی که مردم را فرا گرفته است. زنی تماس گرفته و گفته «از بازار پارچه خریدم و گذاشتم در کمد و الان شک دارم که آیا همه لباس‌ها در کمد به ویروس آلوده شده یا نه؟ جرأت ندارم در کمد را باز کنم». مردی تماس گرفته و گفته تنگی نفس دارم. اما هیچ‌یک از سایر علائم کرونا را نداشته. با پرس‌و‌جوی بیشتر مشخص می‌شود هر روز داخل ماشین خود را با الکل ضدعفونی می‌کند و از ترس ورود ویروس شیشه‌ها را پایین نمی‌دهد و در اثر بخارات الکل (شاید از نوع صنعتی) تنگی نفس گرفته است. پدرم بعد از این تجربه، به مسوولان توصیه کرده‌اند روانشناسان و روانپزشکان را هم به ستادهای مبارزه با کرونا دعوت کنند.

یادداشت

ضابطه میان نمایندگان و مسوولان

دکتر سیدامیر سیاح

یادداشت

مسافرت‌های کرونایی

دکتر مهدی مولایی‌آرانیاستادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم

«رافائل گروسی» با تکرار ادعای ممانعت ایران از دسترسی بازرسان آژانس از ایران خواست این امکان را فراهم کند

بدعت‌های آژانس

دیپلمات آرژانتینی با لابی‌گری آمریکا مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شـد؛ هرچند ابتدا مدعی بود که درباره ایران «بی‌طرف» عمل خواهد کرد اما از زمانی‌که او جایگزین «یوکیا آمانو» شده، چالش‌هایی میان ایران و آژانس به وجود آمده است. از بازرس جاسوس گرفته تا گزارش‌های سیاسی و درخواست‌های خارج از پروتکل و اساسنامه آژانس برای بازرسی‌های بیشتر در ایران. بازی‌های سیاسی‌ای که در راستای فشار حداکثری آمریکا بر ایران است.

بخشدار منطقه ایری، شهردار نیویورک را به‌خاطر افشای اخبار سری مبتلایان کرونا به شکستن قانون متهم کرده است

کدام وجه رسانه، ما را آسیب‌پذیر کرده است

فاطمه ترکاشوند / کافی است عبارت «پنهانکاری» را به همراه واژه «کرونا» به فارسی یا انگلیسی در اینترنت جست‌وجو کنید تا متوجه شوید چه جنگی بر سر ابعاد رسانه‌ای عملکرد دولت‌ها در قبال نشر اطلاعات مرتبط با شیوع ویروس کووید19 در جهان در گرفته است. همه کشورهای متخاصم دو به دو یکدیگر را به اتهام عدم‌شفافیت در اطلاع‌رسانی محکوم می‌کنند و در این دنیای دیوانه، کشور ما هم از این اتهامات برکنار نمانده است.

وعده‌ای که محقق شد

بنیاد برکت و ایجاد 120‌هزار شغل در سال رونق تولید ملی

شماره‌های پیشین