sobhe-no.ir
885
شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» از همایش اهدای هدایای رهبر انقلاب به مدال‌آوران گزارش می‌دهد

نشان‌هایی که به قهرمانان علمی ایران بازگشت

گزارش عارف چراغی / طی سال‌های گذشته قهرمانان علمی و ورزشی زیادی پس از پیروزی در کشور یا جهان مدال قهرمانی خود را به رهبر انقلاب هدیه کردند. پنجشنبه گذشته جمعی از مدال‌آوران المپیادهای کشورهای جهانی که مدال‌های خود را به رهبر انقلاب هدیه کرده بودند، در همایش اهدای هدایای رهبر انقلاب، مدال‌های خود را به همراه هدیه‌ای که از سوی رهبر انقلاب برای آنها فرستاده شده بود، دریافت کردند.

متن وصیت‌نامه فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران منتشر شد

مکتب سلیمانی

«خدایا در دفاع از دینت دویدم، جهیدم، خزیدم، گریستم، خندیدم و خنداندم و گریستم و گریاندم؛ افتادم و بلند شدم...» تمامی زندگی خود را برای دفاع از دین خدا گذاشت اما در وصیت‌نامه خود ثروت دستانش را وقتی می‌داند که برای دین خدا سلاح به دست گرفته است. این یک وصیت‌نامه نه، بلکه مکتب حاج قاسم است؛ وصیت‌نامه‌ای که چکیده اندیشه و رفتار شهید سپهبد سلیمانی است و نشان می‌دهد «ایران» فقط با یک فرمانده شجاع، با تدبیر و با اخلاص نظامی مواجه نبود بلکه با یک مکتب روبه‌رو بود. دانش‌آموختگان مکتب حاج قاسم با الهام از وصیت‌نامه وی، در هر مقام و کسوت و جایگاهی که باشند، قاسم‌گونه جهاد خواهند کرد.

کارناوال انتخاباتی غلامرضا تاجگردون، نماینده اصلاح‌طلب، واکنش‌های تندی را در جامعه به همراه داشته است

بزم انتخاباتی حامیان دولت

آیا سیاست‌گذاران فرهنگی در ایران به منافع ملی می‌اندیشند

روزهای بلوا

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / جریان فرهنگ در کشور ما روزگار عجیبی را سپری کرده و می‌کند. در سیستم فرهنگی ما مدلی از سیاست‌گذاری صورت می‌گیرد که عوامل درگیر درآن را به این نتیجه می‌رساند که تولید محصول فرهنگی در صورتی مورد توجه قرار می‌گیرد که با نیش و کنایه یا حتی لگدپرانی به نظام حاکم همراه باشد این مسأله را با توجه به اتفاقات رخ داده در جشنواره‌‌های ادبی و فرهنگی به راحتی می‌توان مشاهده کرد. نمونه مصداقی این مسأله را می‌توان در جشنواره فیلم فجر و جایزه ادبی جلال آل‌احمد مشاهده کرد. با این حال این مسأله در جشنواره فیلم فجر در چند سال اخیر به حدی مشهود است که شاید نتوان به راحتی از آن گذشت. اگر کمی بدبین باشیم می‌توان این مدل را رفتار را یک مدل نفوذ فرهنگی نامید.

اصلاح‌طلبان هنوز به تاکتیک مشخصی برای حضور در انتخابات مجلس دست نیافته‌اند،11‌حزب اصلاح‌طلب در قالب «ائتلاف برای ایران» در تهران لیست مشترک می‌دهند

لیست‌های پراکنده اصلاحات

گزارش حسام رضایی / پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، بالاخره تاکتیک اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم روشن شد. جبهه اصلاحات برای تهران لیست مشترک خواهد داد؛ لیستی با عنوانی که ما را به یاد انتخابات مجلس هفتم می‌اندازد.

سرودهای «17شهریور»، «برخیزید» و «پاس می‌دارمت انقلابم» را چه کسی ساخت؟

مادرم گفت یک کاری بکن بعد شهید شو

گزارش فاطمه ترکاشوند / سرودهایی که هنوز هم زیر زبان مادران و پدران ما زمزمه می‌شوند و حجمی از واقعیت‌های غیرقابل انکار تاریخ معاصر کشور را با خود به دوش می‌کشند، از کجا آمده‌اند؟ ملودی‌های ساده همراه با شعرهای عمیق و پرمحتوا که صدای همخوانی جمعیت‌های گاه چند صدنفره برای آن‌ها، وجه ممیزه پرافتخارتری محسوب می‌شود تا استفاده از سازهای متنوع و مختلف. سرودهایی که قلب‌ها و فکرهای مردم را به هم پیوند می‌دهند و آرام‌آرام تبدیل به میراث فرهنگی مردمی می‌شوند که در مقطعی با دستان خالی بر قدرتی شوم و سرکوب‌گر پیروز شده‌اند. کتاب «برخیزید» مجموعه خاطرات شفاهی سید حمید شاهنگیان، یکی از مهم‌ترین سرودسازان سال‌های انقلاب به این سوالات پاسخ می‌دهد.

سازمان هواشناسی از ورود سامانه‌های جدید بارشی و شرایط هشدار خبر داد

غافلگیری گیلان تکرار نشود

استان گیلان در پنج روز گذشته شاهد تجربه‌ای بزرگ و یک غافلگیری تمام عیار بود. سازمان هواشناسی که چند روز قبل از بارش شدید برف هشدار و اخطار داده بود این بار هم با بی‌توجهی مسوولان و مردم مواجه شد که نتیجه آن گرفتار شدن جمع بسیاری از مسافران و نیز شهروندان این استان شمالی کشور در حجم انبوه برف بود. این در حالی است که تجربه بارش سنگین برف در بهمن‌ماه سال‌92 که شهر تنکابن و بسیاری دیگر از شهرهای شمالی را درگیر خود کرد از یادها رفته بود.

سرمقاله

ادلب، حلب ثانی

شماره‌های پیشین