sobhe-no.ir
881
شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
8
خبر

«صبح‌نو» دلایل بالا رفتن سن ازدواج و هشدار سالمندی در ایران را بررسی می‌کند

هشدار جمعیت کهنسال در سرزمین کهن

گزارش زهرا اردشیری/ جامعه‌ای را تصور کنید که در آن تعداد زیادی از مردم سالمند هستند. سالمندان حتی اگر سلامت هم باشند بازهم دنیا آرام و بدون جنب‌و‌جوش خواهد بود. انگار همه چیز آهسته پیش خواهد رفت. آن هم در جهان پر شتاب امروز! حدود 10سالی است که موضوع سالمندی در ایران جدی شده است و هرم جمعیتی مسوولان را نگران کرده است. آن‌ها از خانواده‌های جوان انتظار فرزندآوری دارند. اما جوان‌های امروز از بحران‌های اقتصادی می‌گویند که دست‌و‌پای آن‌ها را بسته و جسارت آن‌ها را در تشکیل خانواده و البته فرزند‌آوری کم کرده است. حالا بماند که در بین بیشتر جوان‌ها حتی اگر وضعیت اقتصادی خوبی هم داشته باشند، خانواده‌های بی‌فرزند یا با تعداد کم فرزندان به یک فرهنگ تبدیل شده است. انگار هیچکس گوشش بدهکار نیست که زنگ سالمندی در ایران به صدا در آمده و «تا ۳۰سال دیگر، از هر سه نفر، یک نفر در کشور سالمند خواهد بود.»

صبح نو

خبر

افزایش ۲۲‌درصدی بارش در کشور طی امسال
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به افزایش ۲۲‌درصدی بارش در کشور نسبت به میانگین بلندمدت گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بارش در استان‌های گیلان، مازندران و هرمزگان بیشتر از سایر نقاط بوده است.
 آقای احد وظیفه با اشاره به اینکه از مهرماه امسال تا نیمه بهمن‌ماه 9‌/137میلیمتر بارش در کشور داشتیم، اظهار کرد: این میزان نسبت به میانگین بلندمدت کشور 1‌/22 درصد افزایش داشته است. همچنین بارش امسال در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5‌/0 درصد بیشتر شده است. رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ادامه داد: در سال آبی جاری تاکنون سه استان گیلان، مازندران و هرمزگان پربارش‌ترین استان‌ها 
بودند.
در استان گیلان از مهرماه تا نیمه بهمن 5‌/459میلیمتر، در مازندران 9‌/358میلیمتر و در استان هرمزگان ۲۸۶‌میلیمتر بارش داشتیم. در استان گیلان بارش نسبت به میانگین بلندمدت 2‌/2درصد کاهش داشته است و در استان مازندران نیز در این بازه زمانی نسبت به بلند مدت با 3‌/14درصد افزایش بارش روبه‌رو بودیم. 
به گفته وظیفه میانگین بلند مدت بارش در استان هرمزگان 6‌/93میلیمتر است که این نشان می‌دهد بارش امسال در این استان نسبت به میانگین بلند مدت 5‌/205 درصد بیشتر 
شده است.

دستفروشان اجازه بساط‌گستری در معابر 
پرتردد را ندارند
رییس پلیس پایتخت از طرحی ویژه برای دستفروشان تهران خبر داد. سردار حسین رحیمی درباره اینکه آیا پلیس با فعالیت دستفروشان در روزهای پایانی سال برخورد خواهد کرد، گفت: با احترام به دستفروشان باید اعلام کنم که خیابان متعلق به همه مردم است و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که عده‌ای در محل تردد عابران پیاده، خودروها و مردم بساط پهن کنند، چرا که این موضوع سبب ایجاد گره‌های ترافیکی و همچنین ایجاد ناامنی در این مناطق می‌شود و موجبات نارضایتی مردم را نیز به‌دنبال دارد. 
وی در عین حال برضرورت رعایت حقوق دستفروشان نیز تاکید کرد و گفت:‌ ما به شهرداری گفته‌ایم بیایید در هماهنگی با یکدیگر طرح ساماندهی دستفروشان را آغاز کنیم و اتفاقاً همین چند روز پیش هم آخرین جلسه آن را با مسوولان شهرداری برگزار کردیم و تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ شده است. فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به ضرورت ساماندهی دستفروشان گفت:‌ ما بحث ساماندهی دستفروشان را داریم، باید برای این افرادی که به شکل رسمی و قانونی و از سوی شهرداری معرفی می‌شوند، محل‌هایی به غیر از معابر عمومی و محل رفت‌و‌آمد عابران پیاده و خودروها پیش‌بینی شود تا این افراد بتوانند در آنجا فعالیت کنند. 
رحیمی درباره اینکه آیا پلیس به دست فروشان و بساط‌گستران اجازه حضور در معابر پرتردد و شلوغ در روزهای پایانی سال را خواهد داد، گفت: اصلاً این اجازه را به این افراد نخواهیم داد و آنان باید در محل‌هایی که از سوی شهرداری در نظر گرفته شده
 فعالیت کنند.
 
بازگشت دوباره زمستان به کشورمدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی اعلام کرد که با ورود سامانه بارشی به کشور در برخی نقاط شمال غرب، غرب و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش باران، گاهی رعد و برق، وزش باد شدید و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف آغاز 
می‌شود.
آقای صادق ضیائیان تاکید کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی و خروجی مدل‌ها از بعدازظهر جمعه با ورود سامانه بارشی به کشور در برخی نقاط شمال غرب، غرب و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش باران، گاهی رعد‌و‌برق، وزش باد شدید و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف آغاز می‌شود. 
به گفته وی، امروز شنبه (۱۹‌بهمن) با گسترش و تقویت سامانه بارشی این شرایط در مناطق شمال غرب، غرب، برخی نقاط جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و سواحل غربی خزر ادامه خواهد داشت. وی در ادامه افزود: در روز یکشنبه (۲۰‌بهمن) علاوه بر مناطق ذکر شده در روز قبل در سواحل مرکزی و شرقی خزر بارش رخ خواهد داد. 
همچنین روز دوشنبه (۲۱‌بهمن) در بخش‌های از شمال غرب، غرب، سواحل شمالی، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی، زاگرس مرکزی، شمال شرق و شرق بارش برف و باران و وزش باد شدید و در جنوب شرق رگبار و رعد‌و‌برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین