sobhe-no.ir
881
شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
6
هزاران نفر از مردم آمریکا ضمن محکوم کردن نتیجه استیضاح ترامپ تاکید کردند با رای‌های خود، ترامپ را از کاخ سفید بیرون خواهند کرد

تظاهرات آمریکایی‌ها علیه تبرئه ترامپ

بعد از تبرئه رییس‌جمهوری آمریکا از استیضاح در دادگاه بدون شاهد ، حال هزاران آمریکایی در اعتراض به تبرئه ترامپ در سنا به خیابان‌ها آمدند و خواستار حبس او شدند.

رییس‌جمهوری تاجر آمریکا با تصمیمات احمقانه‌اش اقتصاد این کشور را وارد بحران کرده است

ضربه ترامپ به اقتصاد آمریکا

دونالد ترامپ که به یکباره با شکست تمام رقبای درون حزبی و نهایی خود در انتخابات سال‌2016 میلادی توانست رییس‌جمهوری ایالات متحده شود، کسی است که همواره تصمیمات، رفتارهای شخصی و سیاست‌های احمقانه‌اش مورد تمسخر و انتقاد بسیاری در جهان بوده و کمتر روزی را می‌توان یافت که مطلب یا ویدئویی در تمسخر رفتارها و سخنان او در رسانه‌ها یافت نشود.

صبح نو

رییس‌جمهوری تاجر آمریکا با تصمیمات احمقانه‌اش اقتصاد این کشور را وارد بحران کرده است

ضربه ترامپ به اقتصاد آمریکا

دونالد ترامپ که به یکباره با شکست تمام رقبای درون حزبی و نهایی خود در انتخابات سال‌2016 میلادی توانست رییس‌جمهوری ایالات متحده شود، کسی است که همواره تصمیمات، رفتارهای شخصی و سیاست‌های احمقانه‌اش مورد تمسخر و انتقاد بسیاری در جهان بوده و کمتر روزی را می‌توان یافت که مطلب یا ویدئویی در تمسخر رفتارها و سخنان او در رسانه‌ها یافت نشود.

 اما با وجود همه این نگاه‌ها و هجمه‌های منفی نسبت به او، ترامپ و رسانه‌های همسوی او همواره تلاش کرده‌اند تا با احمق خطاب کردن رقبای داخلی و نیز کشورهای دیگری که خلاف جهت آن‌ها حرکت می‌کنند، بزرگترین دستاورد دولت ترامپ را رشد اقتصادی ایالات متحده و بهبود وضعیت معیشتی مردم آمریکا معرفی کنند.
نمونه بارز این تقابل را می‌توان در اتفاقات سخنرانی ترامپ در کنگره آمریکا مشاهده کرد، وقتی که «نانسی پلوسی» متن سخنرانی او را پاره کرد و برخی از حضار او را هو کردند. اما این ادعا چه میزان درست است؟ آیا ترامپ رییس‌جمهوری موفقی از حیث اقتصادی بوده است؟ آیا او و دولتش توانسته‌اند مشکلات اقتصادی و معیشتی آمریکا را برطرف کنند؟
 به گزارش نور نیوز، آنچه که آمارها و تحلیل‌های اقتصادی به ما نشان می‌دهند، چیزی خلاف باورهای شکل گرفته در میان افکار عمومی هستند و دلایل فراوانی را برای رد این باور به ما ارائه می‌کنند.
1- همواره مهم‌ترین استدلال برای موفقیت‌های اقتصادی دوران ترامپ، کاهش نرخ بیکاریِ آمریکا بوده است، نرخی که از 1969 تاکنون در ایالات متحده بی‌سابقه بوده است. اما به رغم تمام تلاشی که ترامپ و تیمش در حال انجام آن هستند تا این نرخ را موفقیت دولت خودشان معرفی کنند، این نرخ بیکاریِ پایین صرفاً دستاورد او و دولتش نیست.
 کاهش نرخ بیکاری در آمریکا، تقریباً از اوائل دولت باراک اوباما آغاز شد و از 10‌درصد به زیر 5‌درصد رسید و ترامپ فقط در میانه این شیب کاهشی روی کار آمد و آن را به زیر 4‌درصد رساند. همچنین یک مقایسه ساده از اشتغال ایجاد شده در 29‌ماه آخر اوباما با 29‌ماه نخست ترامپ نشان می‌دهد که اوباما توانسته بود یک میلیون شغل بیشتر از ترامپ ایجاد کند.
همچنین شکاف فراوانی میان نرخ بیکاری اعلام شده توسط دولت آمریکا با نرخ بیکاری واقعی وجود دارد. به‌طور مثال ایالات متحده بیش از 2‌میلیون و 300‌هزار زندانی دارد. افرادی که با وجود نداشتن شغل هرگز در آمارهای نرخ بیکاری به حساب نمی‌آیند. در همین راستا کریس هجز، نویسنده معروف آمریکایی می‌گوید:
«اگر شما بدانید که چگونه این نرخ بیکاری محاسبه شده‌اند، می‌بینید که نرخ بیکاری ثابت مانده است. مثلاً اگر شما هفته‌ای یک ساعت کار کنید شاغل محسوب می‌شوید! اگر شما چهار هفته در جست‌وجوی شغل نباشید به شکل عجیب‌و‌غریبی از لیست بیکاران حذف می‌شوید! پس این آمار بخش بزرگی از جامعه را در بر نمی‌گیرد، مثل دانشجویان و یا بازنشستگانی که برای جبران کسری درآمد ناچیزشان با کاروان‌های باربری شرکت آمازون در جاده‌ها ۱۲‌ساعت در روز کار می‌کنند و یا همچنین افراد نیمه‌وقت نیازمند به شغل و یا حتی زندانیان... با این محاسبه نرخ واقعی بیکاری در آمریکا 17‌درصد می‌شود.»
2- دولت ترامپ هم‌اکنون با کسری بودجه یک ‌تریلیون دلاری مواجه است. کسری بودجه‌ای که در مقایسه با بسیاری از دولت‌های پیشین ایالات متحده رقم بسیار بالایی است. همچنین او و دولتش این روزها با بدهی 23‌تریلیون دلاری نیز مواجه هستند. رقمی که نزدیک به یک سوم بدهی کل جهان است و تبدیل به بحرانی شده که تاکنون دولت ترامپ قادر به حل آن نبوده و طی چند سال گذشته نیز به وخامت آن 
افزوده است.
3- نرخ رشد تولید ناخالص ملی آمریکا در پایان سال‌2019 میلادی 2.1‌درصد بود. بسیار کمتر از 4یا 5 ‌درصدی که ترامپ در اوایل دولتش وعده آن را داده بود و البته کمتر از 2.4‌درصدی که میانگین رشد تولید ناخالص ملی در دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما بود. همچنین صندوق بین‌المللی پول نیز در گزارش جدید خود برآورد کرده رشد اقتصادی آمریکا به ۲‌درصد در سال‌۲۰۲۰ و 1.7‌درصد در سال‌۲۰۲۱ برسد که این نیز زنگ خطری جدی برای کارنامه اقتصادی دونالد ترامپ است.
4- از زمان روی کار آمدن ترامپ در ایالات متحده، 7‌میلیون نفر به جمعیت افراد فاقد بیمه سلامت در آمریکا اضافه شده و میزان آمریکایی‌های بدون بیمه طی 3‌سال از 10.9‌درصد به 13.7‌درصد جمعیت این کشور رسیده است، معضلی که هرگز نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد، چرا که مطابق نظرسنجی‌ها نخستین دغدغه بسیاری از آمریکایی‌ها یا به تعبیر دقیق‌تر یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم آمریکا از دولت این کشور، کاهش هزینه‌های سلامت یا بهبود خدمات درمانی در ایالات متحده است، معضلی که سالانه موجب کشته‌شدن یا ورشکستگی ده‌ها هزار آمریکایی نیز می‌شود.
 حال با وجود همه این‌ها، ترامپ طی سال‌های ریاست‌جمهوری‌اش نه تنها اقدامی اساسی و کارساز پیرامون حل این معضل کلیدی انجام نداده بلکه موجب تشدید این بحران نیز شده است.
5- از زمانی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری شده است، متوسط دستمزدها در آمریکا افزایش بسیار اندک و ناچیزی داشته است. به‌طور مثال متوسط درآمد سالانه خانوارهای آمریکایی در سال نخست ریاست جمهوری ترامپ، 62‌هزار و 600‌دلار بوده است. این درآمد در سال‌2018 یعنی سال دوم ریاست جمهوری ترامپ، تنها با افزایش بسیار اندک 500‌دلاری به 63‌هزار و 100‌دلار رسیده بود، آن هم در آمریکایی که مطابق آمارها هم اکنون 78‌درصد مردم آن paycheck to paycheck یا حقوق به حقوق زندگی می‌کنند.
این‌ها تنها چندین دلیل عمده از عدم موفقیت ترامپ و دولتش در حل مشکلات اقتصادی آمریکا بودند. دلایلی که بیش از هر چیز نشان می‌دهند که ترامپ برخلاف هیاهو 
و سر و صداهایش آمریکا و اقتصادش را بیش از پیش وارد بحران کرده است، بحران‌هایی که در کنار مشکلات معیشتی و رفاهی میلیون‌ها آمریکایی، در انتخابات نوامبر‌2020 بی‌شک اصلی‌ترین موضوعاتی خواهند بود که گریبان او را خواهند گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین