sobhe-no.ir
881
شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
3
یادداشت

پنج شاخصه عدالت‌خواهی

ناصر ایمانی

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با وجود انصراف از دادن لیست واحد دست احزاب ذیل خود را برای ارائه لیست‌های جداگانه در تهران باز گذاشته است

شامورتی‌بازی با هدف پیروزی حداکثری

راهبرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در تهران تا حد زیادی روشن شده‌است؛ قید لیست واحد را زدن و تلاش تمام قد برای ارائه لیست‌های متکثر با هدف بالابردن شانس پیروزی حداکثری. این راهبرد با بیانیه انصراف شورای عالی از دادن لیست و محول کردن این وظیفه به احزاب زیرمجموعه خود، چهره عملیاتی به خود گرفت.

صبح نو

یادداشت

پنج شاخصه عدالت‌خواهی

ناصر ایمانی

عدالتخواهی یکی از صفاتی است که رهبر معظم انقلاب برای نماینده مجلس شورای اسلامی نام بردند. اما لازمه عدالتخواهی چیست و چگونه یک نماینده می‌تواند عدالتخواه باشد.برخی از شاخص‌های عدالتخواهی را مرور می‌کنیم تا مردم متناسب با این معیارها و شاخص‌ها نماینده اصلح را انتخاب 
کنند.

1- پاکدستی: یکی از شاخص‌های عدالتخواهی پاکدست بودن نماینده است. نماینده‌ای که در بند فساد قرار می‌گیرد به‌طور طبیعی نمی‌تواند عدالتخواه شود. منظور از فساد، فساد مالی شخصی نماینده نیست بلکه فساد زدوبند با صاحبان قدرت 
و ثروت است. 
نمایندگانی که برای منافع خود زدوبندهایی با وزیران و مسوولان قوه مجریه انجام می‌دهند تا از نظارت خود کاسته و از خطاها چشم‌پوشی کنند به وفور دیده می‌شود. برخی از نمایندگان نیز با فشار به مسوولان امتیازات ویژه‌ای برای حوزه انتخابیه خود با هدف رأی‌آوری مجدد می‌گیرند که فساد بزرگ در بیت‌المال محسوب می‌شود؛ بنابراین باید به این فسادهای کلان توجه داشت چراکه نماینده‌ای که در زدوبند ورانت قدرت قرار بگیرد به‌طور طبیعی از عدالتخواهی به‌دور است.

2- شجاعت: شاخص دوم عدالتخواهی این است که نماینده باید حریت و شجاعت داشته باشد تا بدون ملاحظه و آزادانه در مقابل کجی‌ها و انحرافات قاطعانه بایستد چنین نماینده‌ای عدالتخواه خواهد شد.

3- اعتقاد به کارآمدی نظام: شاخصه سوم یک نماینده عدالتخواه است. یک نماینده عدالتخواه باید اعتقاد واقعی به کارآمدی نظام سیاسی داشته باشد. نماینده‌ای که اعتقاد نداشته باشد که نظام جمهوری اسلامی الگوی کاملاً مترقی است و قادر است مشکلات کشور را رفع کند نمی‌تواند عدالتخواه باشد، بلکه باید به احکام اسلامی و مبانی حکومت اعتقاد داشته باشد.

4-تقوا: نماینده باید به لحاظ اعتقای معتقد به مبانی دینی و با تقوا باشد یعنی اهل رعایت احکام شرع باشد و در مقابل هر اقدامی که انجام می‌دهد آخرت را در نظر بگیرد و چنین نماینده‌ای می‌تواند عدالتخواه باشد.

5-کارآمدی: مورد دیگری که ذهن را به خود می‌خواند کارآمدی است. خیلی از افراد شخصیت‌های خوبی دارند و بین مردم دارای حسن سابقه و شهرت نیز هستند اما شاید به درد نمایندگی نخورند. دیدگاهی که در مردم هست که می‌گویند فلانی آدم خوبی است شاید به او رأی بدهند . ممکن است آن فرد صالح باشد اما شاید شایستگی تصدی نمایندگی مجلس را نداشته باشد و نتواند وظایف نمایندگی را به خوبی ایفا کند. یک نماینده کارآمد باید بر اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور تسلط داشته باشد و بتواند طرح دهد و از حقوق مردم دفاع کند.

captcha
شماره‌های پیشین