sobhe-no.ir
881
شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
10
گزارش

وزیر نیرو مطرح کرد افزایش 12‌برابری ظرفیت تولید برق نسبت به اوایل انقلاب

«صبح‌نو» از تاثیر عامل شتاب در رانندگی و دیگر جنبه‌های زندگی انسان‌ها گزارش می‌دهد

تبعات منفی همراهی با شتابزده‌ها

گزارش رقیه بقایی / سرعت غیرمجاز یکی از تخلفات حادثه‌ساز است که از اصلی‌ترین علل بروز تصادفات بوده و آمار بالای تصادفات فوتی و جراحی‌ها را به خود اختصاص داده است. طبق مطالعات انجام شده تقریبا 35‌درصد از کشته‌شدگان حوادث جاده‌ای به علت سرعت غیرمجاز کشته‌ شده‌اند.

صبح نو

گزارش

وزیر نیرو مطرح کرد افزایش 12‌برابری ظرفیت تولید برق نسبت به اوایل انقلاب

در سال جاری چندین سیلاب بزرگ را شاهد بودیم که هرکدام خسارات متعددی را به‌دنبال داشت و این سؤال ایجاد شد که راهکار چیست و برای مقابله با این شرایط دقیقاً چه اقداماتی باید انجام شود؟ آیا می‌توان میزان خسارات سیل را کاهش داد؟ آیا دوران طلایی سدسازی رسیده است یا راهکارهای وزارت نیرو تاکنون برای حل مشکلات فعلی در حوزه منابع آب کافی بوده است؟ در این‌باره آقای رضا اردکانیان، وزیر نیرو در شبکه دوم سیما با اشاره به توسعه کشور در بخش نیرو از ابتدای انقلاب تاکنون گفت: در بخش سدسازی سال‌۵۷ در کشور ۱۹‌سد، در سال‌۹۲، ۱۴۴‌سد و امسال نیز تعداد سدهای کشور به ۱۸۲‌ساخته خواهد شد و پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد به ۲۱۴سد برسد. به‌طور متوسط در سال‌های اخیر هرسال ۹‌سد ساخته شده است. سد که ساخته می‌شود برای نیاز شرب استفاده می‌شود و با ساخت سد نیاز به تصفیه‌خانه‌های شهری داریم.
به گفته اردکانی، در سال‌۵۷ تعداد تصفیه خانه‌ها ۲۷‌عدد، در ابتدای سال‌۹۲ این رقم‌۱۱۹، در سال‌۹۸ تعداد تصفیه‌خانه‌ها به ۱۵۲‌عدد خواهد رسید و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال‌۱۴۰۰، به ۱۷۷برسد. وی عنوان کرد: در ۸‌سال دولت تدبیر و امید، ۵۸‌تصفیه خانه آب ساخته و به‌طور متوسط سالیانه ۷‌تصفیه خانه آب به مدار بهره‌برداری رسیده است. همچنین جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شاخص مهم توسعه یافتگی است و تصفیه فاضلاب‌ها امری مهم است و صنایع رو به رشد ما از خروجی این تصفیه خانه‌ها استفاده می‌کند.
وزیر نیرو با اشاره به توسعه کشور در احداث تصفیه فاضلاب‌ها تاکید کرد: در ابتدای انقلاب ۴‌تصفیه خانه فاضلاب، در سال‌۹۲، ۱۶۸‌تصفیه خانه فاضلاب فعال بوده و در سال‌۹۸، ۲۳۲‌تصفیه خانه فاضلاب در کشور فعال خواهد بود. همچنین پیش‌بینی می‌کنیم تعداد تصفیه خانه فاضلاب‌ها تا پایان دولت به ۲۹۴عدد برسد. اردکانی یادآور شد: جمعیت ما نسبت به ابتدای انقلاب3/2‌برابر شده اما ظرفیت تولید برق ما ۱۲‌برابر شده است. سدهای کشور۱۰‌برابر و تصفیه‌خانه‌های کشور ۶‌برابر و تصفیه‌خانه فاضلاب ۵۸‌برابر شده است. وی درباره وضعیت برق و نیروگاه‌های برق اظهار کرد: ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور رو به افزایش است و پیش‌بینی می‌کنیم ظرفیت نصب شده ما به بیش از ۸۸‌هزار مگاوات برسد. میزان دسترسی به برق در مناطق مختلف جهان در سال‌۲۰۱۹ منتشر شد که براساس آن در قاره آفریقا دسترسی مردم در جامعه شهری به برق ۷۹‌درصد و در روستاها ۳۵درصد است و در خاورمیانه در جامعه شهری ۹۸‌درصد و در جامعه روستایی ۷۸‌درصد است.
وی ادامه داد: در همسایگی ما در کشور هند دسترسی به برق در جامعه شهری دسترسی‌۹۸ و روستایی ۸۲ درصد است. در دنیا دسترسی جامعه شهری به برق ۹۶‌درصد و در بخش روستایی ۷۹درصد است اما در ایران جامعه شهری و روستایی ۱۰۰‌درصد به برق دسترسی دارند که این رقم از متوسط دنیا بالاتر است و در شرایط سخت و تحریم اقتصادی، ما وقفه‌ای در فعالیت‌های خود نداشتیم. اردکانیان گفت: بخش خصوصی فعال ما در عرصه صنعت برق فعالیت گسترده‌ای داشته و ۶۰ درصد نیروگاه‌ها غیردولتی است و واگذاری این نیروگاه‌ها برای رد دیون در دوره‌ای مشکلاتی را نیز داشته و تغییر نرخ ارز در قیمت تمام شده برق اثراتی داشته است. ما قیمت‌های تکلیفی را اجرا می‌کنیم و فاصله قابل ملاحظه‌ای بین قیمت 
تمام شده و تکلیفی دارد و این فاصله فشارش بر دوش وزارت نیرو و دولت است. به گفته اردکانی، به‌طور متوسط در این ۶سال اخیر، سالانه ۴۰‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صنعت برق صورت گرفته است و ۲۴۰‌هزار میلیارد تومان در این بخش سرمایه وارد شده است. وی افزود: محصولات صنعتی داریم که انرژی بر هستند و صادر می‌شوند و ارز آن‌ها به کشور بر می‌گردد و با نرخ‌های مناسب تبدیل می‌شود لذا اینکه برق این بخش‌ها یارانه‌ای محاسبه شود توجیهی ندارند. محصولاتی که تابع قیمت‌گذاری نیستند مصرف انرژی‌شان با برق یارانه‌ای توجیهی ندارد.

captcha
شماره‌های پیشین