sobhe-no.ir
863
یکشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۸
12
خبر

کارگردان نمایش «اختراع والس» معتقد است ویژگی دوجنسیتی رسانه، آن را کنار قدرت قرار می‌دهد

رویای کودکانه ناباکوف

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / سودای به چنگ آوردن قدرت مطلق، اختراع سلاح نابودگر جهان، استفاده از ابزار ایجاد هراس و نقش رسانه در این بازی خطرناک، چیزهایی است که در نمایشنامه سال‌1938 ولادیمیر ناباکوف با نام «اختراع والس» درهم تنیده و بافته شده است. نویسنده‌ای که در سال‌های طوفانی ریاست استالین بر اتحاد جماهیر شوروی، نویسنده‌ای مخالف‌خوان محسوب می‌شد. سارا افشار در ماه گذشته این نمایشنامه را روی صحنه برد و از دریچه‌ای جنسیتی به خاصیت مردانه قدرت و ویژگی دوگانه رسانه در این نمایشنامه نگریست تا حرف‌ها و زاویه‌دید خاص خودش را داشته باشد. درباره نمایش «اختراع والس» و مسائل پیرامون آن با او گفت‌وگو کرده‌ایم.

صبح نو

خبر

آثار جدید ارکستر سمفونیک
ارکسترهای دولتی تحت پوشش بنیاد فرهنگی هنری رودکی روزهای پنج‌شنبه ۲۶‌دی و پنج‌شنبه ۳‌بهمن تازه‌ترین کنسرت‌های خود را در تالار وحدت تهران برگزار می‌کنند.
 به گزارش مهر، ارکسترهای دولتی تحت پوشش بنیاد فرهنگی هنری رودکی ساعت‌۲۱:۳۰ روزهای پنج‌شنبه ۲۶دی و پنج‌شنبه ۳‌بهمن تازه‌ترین کنسرت‌های خود را در تالار وحدت تهران برگزار می‌کنند. طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده ارکستر ملی ایران روز پنج‌شنبه ۲۶‌دی‌ماه کنسرت «شب موسیقی ایرانی - آذری» را به رهبری مهمان آقاوردی پاشایف رهبر ارکستر ملی آذربایجان 
پیش روی مخاطبان قرار می‌دهد. 
در این کنسرت فخری کاظم نجات، خواننده کشور آذربایجان به‌عنوان خواننده مهمان حضور دارند. این در حالی است که صاحیب پاشازاده، تک نواز تار آذری و مازیار ظهیرالدینی، تک نواز ویولن به اجرای برنامه می‌پردازند.
 برگزاری کنسرت «سرو آزاد» به آهنگسازی پیمان سلطانی، رهبری ارکستر روبرت آساتریان و خوانندگی مهدی امامی، پارسا حسن‌دخت و علیرضا وکیلی‌منش در تالار وحدت، برگزاری کنسرت به رهبری ارکستر فریدون شهبازیان به خوانندگی سالار عقیلی در کرمان ، برپایی کنسرت «پوئم سمفونی آب تشنه» به رهبری سهراب کاشف، برگزاری کنسرت اجرای آثار منتخب کیوان ساکت به رهبری نصیرحیدریان در تالار وحدت ، برگزاری کنسرت به رهبری مهدی قاسمی و خوانندگی وحید تاج در چارچوب مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی دانشجویی صبا، اجرای پروژه «شب موسیقی ارمنی» به رهبری رازمیک اوحانیان در تالار وحدت از جمله برنامه‌هایی بود که طی ماه‌های گذشته توسط ارکستر ملی ایران پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.
 
بازار پرداختن به موضوع دیکتاتوری گرم شد
کارگردان نمایش «دراکولای سفید» معتقد است وقتی قدرت بدون علم، هنر و عشق باشد به جای آن دیکتاتوری ظهور می‌کند. 
محسن میرزاخانی، کارگردان نمایش «دراکولای سفید» که در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است درباره اجرای این نمایش و انتخاب بازیگران به مهر گفت: خوشبختانه گروه نمایش بسیار با من همراه هستند و همین مسأله باعث شده از اجرا رضایت داشته باشم. با سمیرا حسینی از قبل آشنایی داشتم و حتی از زمانی که در حال نگارش متن بودیم به حضور وی در نمایش فکر می‌کردم. 
وی ادامه داد: معمولاً در زمان نگارش نمایشنامه به افرادی که به صورت عینی می‌شناسم، فکر می‌کنم و از همان زمان آن‌ها را به جای کاراکترهای نمایش می‌گذارم و بعداً در صورت هماهنگ نشدن شرایط، بازیگر دیگری را جایگزین می‌کنم.
 البته پیش از این با متین ستوده همکاری نداشتم و از طریق سمیرا حسینی که با وی دوست بود به گروه معرفی شد.
 از حضور خانم ستوده بسیار راضی هستم چون وی فردی بسیار حرفه‌ای، صبور و همراه است و ایده‌های خلاقانه‌ای در مورد کار پیشنهاد می‌دهد. میرزاخانی درباره مضمون نمایش بیان کرد: نمایش قبلی من با نام «Rem» که سال‌۹۴ به صحنه رفت اثری درباره صلح بود و این نمایش نیز به نوعی درباره همین مساله است و نگاهی صلح‌آمیز دارد البته با شیوه بیانی متفاوت.
 در نمایش «دراکولای سفید» این مساله مطرح می‌شود که وقتی قدرت بدون علم، هنر و عشق ظهور کند شاهد شکل‌گیری یک دیکتاتوری می‌شویم.

captcha
شماره‌های پیشین