sobhe-no.ir
863
یکشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۸
1
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافری

کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه دردناک پیگیری شود

پادشاه عمان پس از 50‌سال زمامداری درگذشت

سلطان هیثم جانشین سلطان قابوس

روز گذشته رسانه‌های خبری از مرگ سلطان قابوس خبر دادند. سلطان قابوس که مبتلا به سرطان روده بزرگ بود هفته پیش از بلژیک به کشور بازگشته بود. او طی سال‌های گذشته ماه‌های متوالی را در خارج از کشور به‌سر برد تا روند درمانش کامل شود.

فرمانده هوافضای سپاه: گردنم از مو باریک‌تر است و مسوولیت هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی را می‌پذیرم

النجاة فیِ الصِّدق

ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی که صبح روز چهارشنبه گذشته و تنها چند ساعت بعد از هجوم ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد روی داد، اتفاقی دردناک بود. از همان ساعات بعد از این سانحه تلخ نکاتی درباره علت این اتفاق مطرح شد. اگرچه کارشناسان بسیاری براساس شواهد موجود اعلام می‌کردند که هواپیما به‌دلیل برخورد موشک سقوط نکرده اما صبح دیروز ستاد کل نیروهای مسلح با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این هواپیما به‌دلیل برخورد موشک سقوط کرده است، اما ظهر دیروز هم سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه به میان رسانه‌ها آمد و در سخنانی شفاف و شجاعانه از اشتباهی گفت که صورت گرفته است.

سرمقاله

فتنه بزرگ

گزارش ناقص «سی ان ان» از پایگاه نظامی آمریکا در عراق

آیا تعداد کشته‌های عین‌الاسد اعلام می‌شود

برخی چهره های اصلاح طلب به دنبال بهره برداری سیاسی از احساسات مردم هستند

موج سواری ممنوع

اعلام قصور انسانی در ساقط شدن هواپیمای مسافربری بوئینگ‌737 موجی از احساسات را در میان ایرانیان برانگیخت. برخی چهره‌ها اما در این میان، از آب گل‌آلود به‌وجود آمده برای مصارف سیاسی خودشان ماهی‌گیری کردند.

برگزیدگان دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار معرفی شدند

یک‌دهه با عمار

مراسم پایانی دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با تقدیر از برگزیدگان بخش‌های متعدد این جشنواره برگزار شد. در این جشنواره همچنین از محمدرضا سرشار، به‌عنوان پیشکسوت فعالیت‌های فرهنگی تقدیر به عمل آمد.

نیروهای آمریکایی، رییس بسیج مردمی عراق را در فرودگاه بغداد دستگیر کردند

طفره‌رفتن آمریکا از اجرای مصوبه پارلمان عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / آمریکا روز گذشته با طفره رفتن از اجرای مصوبه پارلمان عراق نشان داد که قصد خروج نیروهای خود از این کشور را ندارد و حتی با بازداشت «فالح الفیاض» رییس بسیج مردمی عراق در فرودگاه بغداد نشان داد که در امور داخلی این کشور هم قصد دخالت دارد و به‌دنبال ایجاد تنش و توطئه‌ای جدید دراین کشور جنگ زده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره آتش‌سوزی‌های وسیع در استرالیا که همچنان ادامه دارد را بخوانید

خشم طبیعت در سرزمین مهاجران

گزارش زهرا اردشیری / کانگوروهای در آتش، کوالاهای سوخته، حیوانات در حال فرار، آتش‌نشان‌های غمگین، این‌ها تصاویری است که این روزها در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. چند هفته‌ای از آتش‌سوزی استرالیا می‌گذرد و همچنان جنگل‌ها در حال سوختن هستند، باران هم به داد حیوانات این جنگل نرسید، بعید نیست این آتش‌سوزی هفته‌ها ادامه داشته باشد و آنطور که کارشناس‌ها می‌گویند بار دیگر تکرار شود. شاید جالب باشد بدانید آتش در دل این جنگل هیچ ربطی به پدیده گرمایش زمین ندارد و مقصر اصلی انسان‌ها هستند. در این آتش‌سوزی وسعتی به اندازه کشور کره‌جنوبی در آتش سوخته است.

خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی درباره حمایت از ولایت گفتند

یک اشتباه ربطی به کل سپاه ندارد

حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی با 176‌سرنشین که بیشترین آن‌ها ایرانی و البته از جوانان نخبه و دانشگاهی کشور بودند اتفاقی دردناک است. اما اعلام اینکه یک اشتباه موجب شده است تا این هواپیما با موشک مورد هدف قرار بگیرد از عصر دیروز بهانه جمعی قرار گرفت تا تندترین انتقادات را نسبت به نظام و انقلاب و سپاه پاسداران داشته باشند. این در حالی است که صداقت و شجاعت نیروی هوا فضای سپاه در اعلام علت این سانحه و قبول مسوولیت از سوی فرمانده این نیرو تقریبا در هیچ‌یک از حوادث مشابه سابقه ندارد.

یادداشت

خشم و امید

دکتر علی دارابی

فعالان جهانی حقوق بشر، اقدامات آمریکا را عامل سقوط هواپیمای مسافربری دانستند

ترامپ تروریست

ترور فرمانده سپاه قدس ایران توسط ارتش تروریست آمریکا اوضاع منطقه غرب آسیا را متشنج کرد و ایران با حق پاسخگویی به این جناب پایگاه آمریکا در عین‌الاسد را موشک‌باران کرد. احتمالا بالا رفتن جنگ و نیز سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین شرایط را بسیار پیچیده کرده است. در این وانفسا فعالان حقوق بشری در سراسر جهان در مخالفت با اقدامات آمریکا اقدام به واکنش کردند و تجمعات بسیاری هم برگزار شد. در این گزارش واکنش‌های مجازی این فعالان را بررسی خواهیم کرد.

شماره‌های پیشین