sobhe-no.ir
833
دوشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۸
3
یادداشت

مؤلفه‌های ایدئولوژی ایرانیان

دکتر حسن عابدینی کارشناس‌ارشد مسائل بین‌الملل

گلمرادی : با همکاری مردم و نیروی انتظامی، امنیت و آرامش در منطقه برقرار شده است

بررسی دروغ‌های شاخ‌دار ماجرای ماهشهر در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با نماینده این شهر

یکی از نقاطی که طی شورش‌های اخیر در کشور، مورد توجه عمده رسانه‌های معاند قرار گرفت، منطقه صنعتی ماهشهر در استان خوزستان بود. اینترنت تلفن همراه به صورت کامل در استان خوزستان وصل شده است، موج جدیدی از تخریب و شایعه‌سازی را به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته‌اند و ادعاهای عجیب و بعضاً خیالی درباره این منطقه عنوان شد. در یکی از این ادعاها، مغرضان مدعی شدند که تعدادی از معترضان ماهشهری توسط نیروهای امنیتی و انتظامی، در یک نیزاز محاصره و سوزانده شده‌اند. ادعاهایی که البته توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و افراد مسوول تکذیب شد.

صبح نو

یادداشت

مؤلفه‌های ایدئولوژی ایرانیان

دکتر حسن عابدینی کارشناس‌ارشد مسائل بین‌الملل

پویایی جمهوری اسلامی در رویدادهای چهار دهه گذشته، بارها سبب شگفتی دوستان و خشم دشمنان شده است.
 تهدیدهای فراوانی ضد‌جمهوری اسلامی در حوزه‌های سخت و نرم تدارک دیده شده است؛ تهدیدهایی که هر یک به‌تنهایی قادر به سرنگونی یک نظام سیاسی پرقدرت بوده است.
ترورهای کور، شورش‌های خیابانی، کودتای پایگاه شهید نوژه، حمله نظامی آمریکا به طبس، جنگ هشت‌ساله، گسترش شبکه نفوذ فردی و جریانی، تحریم اقتصادی، تهدید نظامی، پرونده‌سازی مستمر و... در این زمره است.
مردم، رهبری و جهان‌بینی دینی به گفته ناظران از مؤلفه‌های اساسی بالندگی جمهوری اسلامی است. ترکیب هوشمندانه این سه مؤلفه، معجزه‌آفرین است وگرنه هریک به‌تنهایی فاقد کارایی بوده و چندان کارساز نیست.
هر یک از این مؤلفه‌ها بارها واکاوی شده است اما به نظر می‌رسد باز هم کنکاش آن در هر عصری و نسلی ضروری است. 
یکی از اندیشمندان الازهر مصر حدود یک دهه پیش در مورد ایدئولوژی جمهوری اسلامی پژوهشی انجام داده بود که شاید هنوز تازگی دارد.
او بر این باور است که در جهان‌بینی ایرانیان پنج مؤلفه ممتاز وجود دارد که در سایر مکاتب کمتر قابل مشاهده است یا اصلا 
دیده نمی‌شود.
برداشتی آزاد از گفته‌های او تا حد حضور ذهن با هدف رمزگشایی از چرایی ‌مقاومت فعال جمهوری اسلامی در برابر نظام سلطه را به اشترک می‌گذارم.
۱-‌‌داشتن داستان: مکتب دینی ایرانیان برای هر رویداد تاریخی، داستانی عبرت‌آموز دارد. داستان ابرهه، شعب ابی‌طالب، مهاجران، انصار، خیبر، بدر، حنین، احد، غدیر، کربلا و ... .
۲-‌‌داشتن قهرمان: قهرمانان در ایدئولوژی جمهوری اسلامی از جایگاه کانونی برخوردارند. پیامبر؟ص؟، علی ؟ع؟، امام حسین ؟ع؟، ابوالفضل؟ع؟، امام رضا؟ع؟، علی‌اکبر ؟ع؟، علی‌اصغر ؟ع؟، مالک اشتر، 
حر بن ریاحی و... .
۳-‌‌داشتن زنان قهرمان: فرهنگ دینی ایرانیان مملو از قهرمانان زن که برای هر عصری و هر نسلی الگوست. خدیجه ؟س؟، فاطمه زهرا ؟س؟، زینب ؟س؟، رقیه ؟س؟، ام‌البنین ؟س؟، ام‌کلثوم ؟س؟، سمیه ؟س؟ و... .
۴- آینده‌نگری: مکتب فکری جمهوری اسلامی به سبب برخورداری از نهاد مرجعیت هرگز با بن‌بست مواجه نمی‌شود. نگاه در این نهاد مبنی بر آینده‌پژوهی است.
۵-‌‌داشتن ناجی: ظهور منجی و امیدواری به اصلاح امور از دیگر مؤلفه‌های ایدئولوژی جمهوری اسلامی است.
این مؤلفه‌های پنج‌گانه ممکن است در سایر مکاتب هم به‌صورت موردی اما مبهم یافت شود اما روشنی و صراحت توأم با جزئیات از ویژگی‌های جهان‌بینی جمهوری اسلامی در این 
حوزه‌هاست.

captcha
شماره‌های پیشین