sobhe-no.ir
833
دوشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۸
2
رهبر انقلاب با اشاره به فرا رسیدن زمان ثبت‌نام انتخابات تبیین کردند

اگر تدبیر لازم را ندارید ثبت‌نام نکنید

در روز اول ثبت‌نام، ۷۸۹ نفر کاندیدای مجلس شدند

سوت انتخابات به صدا درآمد

در پایان روز اول ثبت‌نام انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ۹۵۶ نفر به ستادهای کل کشور مراجعه کردند که ثبت‌نام ۷۸۹ نفر قطعی شده است و ۹۲ درصد از داوطلبان ثبت‌نام‌کننده مرد و هشت درصد هم زن بودند. همچنین جوان‌ترین فرد مراجعه‌کننده ۳۰ سال و مسن‌ترین نفر نیز ۷۴ سال سن داشتند.

صبح نو

رهبر انقلاب با اشاره به فرا رسیدن زمان ثبت‌نام انتخابات تبیین کردند

اگر تدبیر لازم را ندارید ثبت‌نام نکنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی صبح روز گذشته پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم؟ص؟ خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسوولیتی، هر سمتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسوولیتی دارد، یک تعهدی وجود دارد. باید دید که آیا می‌توانید آن تعهد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است».
متن این سخنان به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد 
و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.
عَن اَبی ذَرٍّ ؟س؟ اَنَّ النَّبیَّ ؟ص؟ قالَ یا اَبا ذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی اِنّی اَراکَ ضَعیفاً فَلا تُؤَمَّرَنَّ عَلی اِثنَینِ وَ لا تَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم. 
   قالَ یا اَبا ذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی
خود جناب ابی‌ذر این توصیه پیغمبر به خودش را ذکر می‌کند؛ برای ما هم درس است، درس بسیار بزرگی است. حضرت به او فرمود من هر چه برای خودم دوست می‌دارم، برای تو هم دوست می‌دارم؛ یعنی آن چیزی که می‌خواهم به تو بگویم، از روی کمال محبّت است؛ چون انسان به خودش کمال محبّت را دارد. خب حالا آن حرفی که حضرت می‌خواهد به ابی‌ذر بزند چیست؟
  اِنّی اَراکَ ضَعیفا
من جنابعالی را در مدیریّت، ضعیف می‌بینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی‌سبیل‌اللّه، رُک‌گو، و آسمان بر راست‌گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست‌گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ این‌ها همه به جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.
  فَلا تُؤَمَّرَنَّ عَلی اِثنَین
حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیداست آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریّت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریّت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی‌توانی کار آن‌ها را به سامان برسانی. این، درس برای ماست. ما «حالا همه ما نه؛ بعضی‌مان این جوری هستیم» به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می‌شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم می‌دوزیم که برویم آنجا! خب شما اوّل نگاه کن ببین می‌توانی یا نمی‌توانی. حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همینطور بدون محابا می‌روند! خب شما که می‌خواهی بروی آنجا، آنجا سؤال دارد؛ این توانایی‌ای که خدا به من و شما می‌دهد، کنارش مسوولیّت هست.  این [مطلبی] که عرض می‌کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما هم همینجور؛ یعنی آن کسانی که مسوولیّتی دارند، همینجور. هر مسوولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسوولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی 
است.
  وَ لا تَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم
هیچ مال یتیمی را هم شما به عهده نگیر. نه از باب اینکه احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلاً ایشان دست‌درازی می‌کند به مال یتیم. خب مقام ابی‌ذر خیلی بالاتر از این حرف‌هاست، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست. علّت اینکه می‌گویند تولیّت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمی‌توانی حقّ یتیم را به او بدهی؛ دیگران می‌آیند دست‌درازی می‌کنند، جنابعالی هم آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمی‌توانی. برجستگی‌های نظام اسلامی و نظام ارزش‌های اسلامی این‌هاست؛ یعنی در درجه اوّل، من و شما خودمان مسوولیم که ببینیم این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ می‌توانیم؟ نمی‌توانیم؟ این بسیار مسأله مهمّی 
است.

captcha
شماره‌های پیشین