sobhe-no.ir
831
شنبه، ۰۹ آذر ۱۳۹۸
8
خبر

نگاهی به تولید، صید و مصرف آبزیان در كشور

ماهی؛ گمشده سفره ایرانی

ماهی یک منبع عالی از پروتئین با کیفیت بالاست؛ سرشار از اسید چرب امگا 3 و بسیاری از مواد مفید برای سلامتی اندام‌های حیاتی از جمله مغز و قلب. از دیگر مزایای این ماده غذایی می‌توان به حفظ سلامتی چشم و حافظه در سنین بالا اشاره کرد. طبخ ماهی به روش‌های مختلف بسیار آسان است و به آسانی در رژیم‌های غذایی جا می‌گیرد. با تمام اینها كمتر پیش می‌آید كه در سفره ایرانیان از ماهی استفاده شود؛ البته بسیاری از مردم ساحل‌نشین چه در شمال و چه در جنوب ایران كه حتی روزی خود را از دریا می‌گیرند، از آبزیان در رژیم غذایی خود استفاده می‌كنند اما سرجمع، ایرانی‌ها كمتر از دیگر مردمان جهان در سفره خود از ماهیان استفاده می‌كنند و شاید خیلی‌ها فقط برای شام شب عید سبزی‌پلو ماهی بخورند و بس. طبق بررسی‌ها، سرانه مصرف ماهی در جهان 22 كیلوگرم بوده اما در ایران 11 كیلوگرم در سال است. عوامل مختلفی در این زمینه نقش دارند كه یكی از مهم‌ترین آنها قیمت ماهی است. همچنین طبع و سلیقه مردم ما به مزه ماهی عادت ندارد و برای همین بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند از پروتئین‌های دیگری استفاده كنند كه هم قیمت مناسب‌تری دارند و هم به سلیقه‌شان نزدیك‌تر است. با رشد بیماری‌های مختلف لازم است رژیم‌غذایی مناسب‌تری انتخاب كنیم و از مواد غذایی مفیدتری بهره بگیریم كه شاید درابتدا با عادت‌های فعلی‌مان همخوانی نداشته باشند. از اینكه چه مواد غذایی‌ای برای سلامتی خطرآفرین هستند زیاد شنیده‌ایم اما از اینكه چه مواد غذایی مفیدی در دسترس ما قرار دارند، كمتر صحبت می‌شود. به تعبیر دیگر زیاد می‌شنویم كه چه نخوریم اما كمتر گفته می‌شود كه چه بخوریم؟ خوراك‌های دریایی و غذاهای مبتنی بر پخت ماهی از جمله مواردی هستند كه باید در رژیم غذایی ما بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند، هرچند فعلا برخی از آنها از گوشت قرمز هم گران‌تر درمی‌آیند. آنچه در پی می‌آید، نگاهی به تولید و مصرف ماهی در كشور براساس آخرین آمارهایی است كه در اختیار قرار دارد و متاسفانه چند سالی است به‌روزرسانی نشده‌اند؛ ازجمله تارنمای شیلات ایران كه هیچ‌گونه آمار جدیدی در اختیار مخاطبان نمی‌گذارد.

صبح نو

خبر

اعلام آخرین وضعیت بروز 
و درمان ایدز در ایران
رییس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به شعار روز جهانی ایدز مبنی بر «آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان «اچ‌آی‌وی»، همه در یک کشتی نشسته‌ایم»، آخرین وضعیت بروز و درمان این بیماری در کشور را تشریح کرد.
دکتر پروین افسر‌کازرونی در مورد آخرین وضعیت آماری ابتلا و درمان ایدز در کشور گفت: کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۴۰‌هزار و ۵۷۳‌نفر بوده‌اند که1/60‌درصد به‌دلیل اعتیاد تزریقی و2/22 به‌دلیل رابطه جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده‌اند؛ در این میان سهم زنان ۱۸‌درصد و سهم مردان ۸۲‌درصد بود است. ۵۰‌درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی‌۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند. وی در خصوص موارد جدید تشخیص داده شده ایدز در 6ماهه نخست سال اظهار کرد: حدود هزار نفر در 6ماهه نخست سال جاری تشخیص داده شده‌اند. این آمار بیانگر آن است که در موارد تشخیصی جدید ۳۱درصد زن و ۶۹درصد مردان هستند. از این تعداد4/46 به‌دلیل رابطه جنسی پرخطر و ۲۲‌درصد به‌دلیل اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده‌اند.

هشدار پلیس فتا؛ با تماس‌های 
از دست رفته خارجی مجدد تماس نگیرید
رییس مرکز پیشگیری جرائم سایبری فتا نسبت به برقراری تماس مجدد شهروندان با تماس‌های از دست رفته خارجی روی گوشی‌های تلفن همراه هشدار داد. سرهنگ رجبی در این باره گفت: این شهروندان اعلام کرده بودند بعد از اینکه با این شماره‌ها تماس گرفته‌اند مبالغ خیلی زیادی روی قبض موبایل‌شان منظور شده یا شارژ سیم کارت‌شان تمام شده است. وی همچنین افزود: بررسی‌ها نشان داد که این اتفاق شیوه‌ای جدید از کلاهبرداری با همکاری بعضی از شرکت‌های مخابراتی خارجی است. به این ترتیب است که افراد روی موبایل‌شان یک تماس از دست رفته می‌بینند و مشترک وقتی این تماس را می‌بیند برای اینکه ببیند چه کسی با او تماس گرفته است با آن شماره تماس برقرار می‌کند و همین برقراری تماس باعث می‌شود هزینه‌های زیاد مکالمه بین‌المللی را روی قبض تلفن همراه خود دریافت کند. به گفته وی، وزارت ارتباطات در حال پیگیری این موضوع است و همشهریان و هموطنان باید دقت کنند تا وقتی تماس از دست رفته بین‌المللی می‌بینند از روی کنجکاوی با تلفن مذکور تماس نگیرند تا شاهد افزایش هزینه مخابراتی نیز نباشند.

چاپ کُند کتاب‌های درسی سال آینده به علت محدودیت کاغذ
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش‌و‌برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در حال حاضر هر دو شرکت چاپ‌و‌نشر و افست در حال تولید کتاب‌های درسی سال آینده هستند اما شاید برخلاف سال‌های گذشته سه شیفت کار نکنند زیرا با محدودیت کاغذ روبه‌روییم، گفت: بیش از ۱۰۰۰‌عنوان کتاب مرحله‌به‌مرحله چاپ می‌شود تا در ابتدای سال تحصیلی آتی به موقع به‌دست دانش‌آموزان برسد. آقای محمد‌مهدی کاظمی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای تأمین کاغذ مورد نیاز کتب درسی سال آینده اظهار کرد: فرایند تولید و چاپ کتب درسی یک سال آینده، معمولاً از ابتدای هر سال تحصیلی و حتی از شهریور ماه آغاز می‌شود.
 وی افزود: تولید کتب درسی فرایندهای بسیاری دارد؛ اقدامات لازم برای چاپ کتب درسی سال تحصیلی‌۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز از ابتدای سال تحصیلی جاری شروع شده، ولی مشکل اصلی ما تأمین کاغذ است. کاظمی با بیان اینکه مجوزهایی از کارگروه اقتصادی دولت گرفتیم و در حال پیگیری برای تخصیص ارز دولتی و تأمین کاغذ مورد نیاز شرکت‌های افست و چاپ‌و‌نشر هستیم، گفت: بخشی از کاغذ مورد نیاز ما نیز از منابع و تولیدات داخلی تأمین می‌شود، اما شرکت مربوطه به‌دلیل مشکلاتی نتوانست تعهدات‌شان را کامل انجام دهد اما در تلاشیم این شرکت به تعهدات قبلی خود عمل و قرارداد جدید را منعقد کنیم تا برای سال آینده مشکلی در تولید و توزیع کتب درسی نداشته باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین