sobhe-no.ir
830
چهارشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۸
12
خبر

چهاردهمین اجلاس حکمرانی اینترنت IGF 2019 ذی‌نفعان و مسوولان کشورها را با شعار وحدت در برلین گرد هم آورد

یک جهان، یک شبکه، یک چشم‌انداز

گزارش فاطمه ترکاشوند / مرکز کنگره استرل در برلین امسال میزبان چهاردهمین اجلاس حکمرانی اینترنت «IGF 2019» است که در فاصله 25 تا 29 نوامبر برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد، یونسکو، سالانه این اجلاس را با هدف گرد هم آوردن گروه‌های ذی‌نفع و ایجاد فضایی برای مذاکره درباره سیاست‌های عمومی در حوزه اینترنت تشکیل می‌دهد.

صبح نو

چهاردهمین اجلاس حکمرانی اینترنت IGF 2019 ذی‌نفعان و مسوولان کشورها را با شعار وحدت در برلین گرد هم آورد

یک جهان، یک شبکه، یک چشم‌انداز

گزارش فاطمه ترکاشوند / مرکز کنگره استرل در برلین امسال میزبان چهاردهمین اجلاس حکمرانی اینترنت «IGF 2019» است که در فاصله 25 تا 29 نوامبر برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد، یونسکو، سالانه این اجلاس را با هدف گرد هم آوردن گروه‌های ذی‌نفع و ایجاد فضایی برای مذاکره درباره سیاست‌های عمومی در حوزه اینترنت تشکیل می‌دهد.

امسال برای اولین‌بار گروه‌های مباحثه متشکل از حدود 100 نماینده از جای‌جای جهان در این اجلاس گرد هم آمده‌اند تا نهادهای قانون‌گذاری کشورهایشان را در مساله حکمرانی اینترنت درگیر کنند. بر این اساس روز گذشته هم IGF 2019 رسما با صبحانه مشترک وزرای متولی امر ارتباطات و دیجیتال به‌منظور تبادل نظر آزاد درباره موضوعات مربوط به مدیریت اینترنت، کار خود را آغاز کرد. نگاهی به موضوعات محوری این اجلاس و افراد شرکت‌کننده در آن روشن می‌کند که هدف این گردهمایی تلاش برای همگام‌سازی سیاست‌ها و سیاست‌گذاران کشورهای مختلف در شیوه مدیریت اینترنت است.
«IGF، ایجاد درک مشترک از چگونگی به حداکثر رساندن فرصت‌های دسترسی به اینترنت و مقابله با خطرات و چالش‌های پیش‌آمده را تسهیل می‌کند. این اجلاس به‌عنوان بستری برای گفت‌و‌گو در طول این سال‌ها، تعدادی موضوعات درباره سیاست‌های اینترنت را در سطح جهانی و ملی مشخص کرده و تصمیمات سیاسی مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) را شکل داده است.» این چیزی است که سایت یونسکو در توضیح ماموریت و اهداف اجلاس حکمرانی اینترنت نوشته است. پایگاه اینترنتی IGF نیز برخی ماموریت‌های این اجلاس را اینطور برمی‌شمارد: «مباحثه درباره سیاست‌های عمومی مرتبط با عناصر کلیدی حکمرانی اینترنت با هدف تقویت پایداری، استحکام، امنیت، ثبات و توسعه اینترنت؛ تسهیلگری ایجاد گفتمان میان ارگان‌هایی که با سیاست‌های عمومی جهانی مرتبط با اینترنت برخورد دارند و مذاکره درباره موضوعاتی که فعلا در حیطه فعالیت‌های هیچ ‌نهاد بخصوصی نیست»؛ بنابراین این اجلاس جهانی تلاش می‌کند تا با 
گرد آوردن نهادها و موسسات و مسوولان آن‌ها به راهکارهای جهانی درباره اینترنت بیندیشد و البته این رویکرد، اقتضا می‌کند که اینترنت در وهله اول امری جهانی باشد و ذی‌نفعان آن، بالقوه دارای منافع مشترکی از این امکان نوین تکنولوژیک باشند.
همچنین بر اساس اعلامیه رسمی سازمان ملل متحد، در برنامه این رویداد برجسته و مهم، هر روز حول محورهای اصلی از جمله «مدیریت داده‎‌ها»، «فراگیری دیجیتال»، «ایمنی و امنیت»، «همکاری در مورد حقوق بشر» و برخی موضوعات دیگر نشست‌ها و موضوعات جزئی‌تری مطرح می‌شوند. «داده‌های فرامرزی: اتصال ‌SMEها در زنجیره تأمین جهانی» و «راه‌حل‌هایی برای اجرای قانون برای دسترسی به داده‌ها در مقیاس فرامرزی» از جمله موضوعاتی هستند که در محور مدیریت داده‌ها طرح می‌شوند. در محور فراگیری دیجیتال، مسائلی نظیر «معضلات جنسی، مصرف مواد مخدر و کاهش مضرات اینترنت»، «ائتلاف پویا در توسعه فناوری‌های بلاکچین» و «مدل‌های اپراتوری برای تحقق فراگیری دیجیتال» مورد بررسی قرار می‌گیرند و در حوزه ایمنی و امنیت، این اجلاس به ترتیب به موضوعاتی نظیر «ملی‌گرایی فناوری: 5G، امنیت سایبری و تجارت» خواهد پرداخت. مسائل محوری دیگری همچون «بررسی رویکرد دولت‌ها در مورد اطلاعات گمراه‌کننده»، «بررسی امنیت سایبری در ارتباطات فضایی»، «آیکان: سامانه نام دامنه، فرصت‌ها و تهدیدات»، «اطلاعات غلط آنلاین: کاهش آسیب‌ها و حمایت از حقوق»، «حقوق بشر و پلتفرم‌های دیجیتال» و موضوعات دیگری از این دست نیز در زمینه حقوق بشر و شیوه ارتباط آن با حکمرانی اینترنت مورد مداقه و مباحثه حاضران قرار می‌گیرند.
در اولین جلسه این اجلاس که روز دوشنبه برگزار شد، از کتاب «حکمرانی اینترنت پس از ۲۰۲۰»، نوشته ولفگانگ کلاینوکتر، ماتیاس کتمن و مکس سنگس رونمایی شد. بخشی از این موضوعات مورد مباحثه افراد حاضر که به نمایندگی از مجالس و پارلمان کشورهایشان در این رویداد حضور دارند، قرار گرفت؛ موضوعاتی نظیر «صلح در عصر دیجیتال»، «زیرساخت‌های حیاتی امنیتی»، «همکاری بین‌المللی برای اینترنت امن و آزاد»، «عصر دیجیتال: دموکراسی‌ها، ابزار یا دام» و «هوش مصنوعی» از جمله محورهای این مباحثات بودند. در ادامه برنامه افتتاحیه، افرادی چون پیتر آلتمایر، وزیر فدرال امور اقتصادی و انرژی آلمان، فاتوماتا با، موسس و مدیر شرکت جومیا، بزرگترین فروشگاه آنلاین آفریقا و جو کیسر، مدیرعامل شرکت زیمنس به سخنرانی درباره «برنامه جامع مبادلات عمومی حکمرانی اینترنت در سطح عالی» پرداختند.
نگاهی به سایت IGF که در پیشانی آن شعار «یک جهان، یک شبکه، یک نگاه» حک شده است، اطلاعات بیشتری درباره محتوای جاری در این اجلاس به ما خواهد داد. در بخش اخبار رویدادهای این سایت آمده است که این اجلاس تعداد قابل توجهی کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های باز، جلسات ائتلاف پویا، خروجی‌های فعالیت‌های بیناسازمانی و بسیاری رویدادهای دیگر را برای شرکت‌کنندگان پیش‌بینی کرده و آن‌ها این فرصت را دارند تا در مباحثه‌های آزاد درباره حکمرانی چندگانه اینترنت و مسائل مرتبط با سیاست‌های دیجیتال، مشارکت کنند. IGF ملی و منطقه‌ای هم تجربه‌هایش را به اشتراک خواهد گذاشت و درباره خصوصیت‌ها، چالش‌ها و نقشه‌هایش برای آینده گفت‌وگو خواهد کرد. این اجلاس دیروز به موضوع فراگیری دیجیتال پرداخت و امروز محور حقوق بشر و اخلاق در مدیریت داده‌ها و هوش مصنوعی می‌پردازد. فردا، پنج‌شنبه، موضوعاتی نظیر فناوری‌های نوظهور، امنیت و حقوق بشر در دستور بررسی‌های اجلاس قرار دارد و جمعه نیز راهبردهایی برای آینده IGF موضوع افتتاحیه روز آخر اجلاس خواهد بود.
البته مساله «حکمرانی و فضای مجازی» موضوعی است که در داخل کشور هم به‌طور همزمان مورد توجه قرار گرفته است. حدود دو هفته پیش، دانشگاه عالی دفاع ملی، نشست تخصصی حکمرانی و فضای مجازی از مجموعه نشست‌های اولین همایش ملی حکمرانی را برگزار کرد. در این نشست، عبدالحسین کلانتری، سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی و عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران، دکتر محمدرضا بهمنی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و دکتر سیدصادق امامیان، معاون رییس سازمان صداوسیما و رییس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی به طرح مباحثی نظیر «نسبت فضای مجازی و حکمرانی»، «نسبت حکمرانی سنتی و حکمرانی در عصر فضای مجازی»، «بیانیه گام دوم و جایگاه فضای مجازی در تحقق تمدن آینده اسلامی»، «تحولات ناشی از داده و فناوری بر مساله حکمرانی» پرداختند.
 با تمام این‌ها در اخبار رسیده از اجلاس جهانی حکمرانی اینترنت در برلین تاکید شده است که متولیان و حامیان برگزاری IGF که عموما اروپایی و بالاخص آلمانی هستند، با طرح پرسش‌هایی در مورد نگاه کشورهای مختلف و نقش قدرت‌های بزرگ دیجیتال چون آمریکا در حکمرانی فضای مجازی هدایت بحث را در جریان نشست برعهده داشتند. این اجلاس با تسهیل ارتباط میان مسوولان و ذی‌نفعان از کشورهای مختلف، می‌تواند بستری را برای افکارسنجی ایجاد کرده و همانطور که در شعار آن یعنی «یک جهان؛ یک شبکه؛ یک نگاه» آمده است، به دنبال یکسان‌سازی سیاست‌های کشورها در برخورد با اینترنت باشد. استفاده از تجربه‌های سایر کشورها در برخورد با چالش‌های حکمرانی و اینترنت، می‌تواند فرصتی مغتنم برای مسوولان کشور ما فراهم آورد.
 

captcha
شماره‌های پیشین