sobhe-no.ir
830
چهارشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۸
1
عراق به درخواست‌های ضدایرانی معاون رییس‌جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد

«نه» بزرگ بغداد به واشنگتن

گزارش روح‌الله فرقانی / «مایک پنس» که همانند مایک پمپئو و دونالد ترامپ به‌منظور سفر به عراق به پایگاه نظامیان آمریکایی «عین الاسد» در استان «الانبار» عراق سفر محرمانه کرده و به اربیل رفته است، در حالی برخی سخنان دخالت‌جویانه در امور عراق و منطقه غرب آسیا را به زبان آورده است که از مقامات عراق خواست به روابط با ایران پایان دهند و«حشدالشعبی» را منحل کنند، ولی آمریکا با واکنش منفی آن‌ها مواجه شد.

اظهارات و تحرکات ماه‌های اخیر مقامات فرانسه حکایت از برنامه‌های توسعه‌طلبانه این کشور در معادلات بین‌المللی دارد

قیام الیزه در برابر کاخ سفید

فرانسه به دنبال افزایش حوزه نفوذ خود در اروپا و غرب آسیاست. اظهارات مقامات این کشور از رییس‌‌جمهوری گرفته تا وزیر دفاع علیه رژیم‌های بین‌المللی، همگی افزون‌خواهی‌های پاریس را نشان می‌دهد. این جاه‌طلبی مشخصا برای کشور به‌طور خاص خطرناک است؛ ایالات متحده آمریکا. در گزارش پیش رو، ضمن بررسی موردی مواضع مقامات فرانسه، به دلایل تحول کلامی الیزه‌نشینان پرداخته‌ایم.

به مناسبت هفتم آذر، روز نیروی دریایی ارتش، مجموعه کتاب «قصه‌های دریا» را معرفی کرده‌ایم

حافظان دریاها

گزارش مصطفی وثوق کیا /فردا، هفتم آذر مصادف با روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است. اتفاقی که به دستور امام خمینی ؟ره؟ انجام شد و دلیل آن هم موفقیت نیروی دریایی ایران در نابودی 50‌درصد توان دریایی ارتش عراق بود که باعث تثبیت قدرت دریایی ایران تا پایان جنگ شد. در این گزارش قصدمان این است که مجموعه 10جلدی «قصه‌های دریا» را که انتشارات سوره مهر برای گروه سنی نوجوان منتشر کرده برای شما معرفی کنیم اما قبل از آن یک یادآوری کوچک داشته باشیم از آنچه در روزهای منتهی به 7‌آذر‌1359 رخ داد.

دکتر حسین کچویان، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به تبیین حوادث اخیر بعد از گرانی بنزین پرداخت

راز حضور 40 ساله مردم

حسین کچویان، استاد دانشگاه تهران و جامعه‌‌شناس با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره حوادث اخیر گفت: در مورد انقلاب اسلامی نسبت به سایر انقلاب‌ها استثنائاتی وجود دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها نوع پیوند این انقلاب با مردم است. هر انقلابی محصول مردم است، یعنی مردم خواستی برای شکل‌دهی به نظم جدید فرهنگی و سیاسی دارند و به دنبال ارزش‌های غایی هستند. در همه انقلاب‌ها مردم بعد از مدت کمی از صحنه خارج می‌شوند. در انقلاب اسلامی هم یکی از بخش‌های تنازع نهضت آزادی و مرحوم بازرگان با جریان انقلاب این بود که انقلاب تمام شده و مردم به خانه‌هایشان برگردند. اگر این اتفاق می‌افتاد کم‌ترین خسارتش این بود که انقلاب ما هم مثل سایر انقلاب‌ها تبدیل به دیکتاتوری می‌شد.

سرمقاله

سیاست به سود اقتصاد

گزارش «صبح‌نو» درباره انتقادات رییس سازمان محیط‌زیست از وزارت کشاورزی بدون وزیر را بخوانید

اتهاماتی تازه در حوزه حیات وحش

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی / وزیر کشاورزی به‌وقت استیضاح، از میدان پاسخگویی جا خالی کرد و استعفا داد؛ استعفایی که به‌سرعت مورد موافقت رییس دولت قرار گرفت تا بار دیگر کابینه‌اش را از پاسخگویی برهاند اما فقط یک روز پس از پذیرش این استعفا، «پدرخوانده کشاورزی» اتهامات تازه‌ای را این‌بار در حوزه حیات‌وحش به وزارتخانه بدون وزیر وارد کرد؛ وزارتخانه‌ای که چندین دوره سکاندارش بود و در دوره جدید نیز موظف به اجرای طرح‌های پیشنهادی پدرخوانده بود.

گزارش

محمدباقر قالیباف خطاب به دولتمردان: نمی پذیریم که بگویید اختیار نداریم

«صبح‌نو» مصادیق انفعال مجلس دهم نسبت به عملکرد دولت را بازخوانی کرد

مجلسی در ذیل امور

نحوه بد اجرایی‌شدن طرح افزایش قیمت بنزین، نه‌تنها قوه مجریه، بلکه قوه مقننه را نیز در تیررس انتقادات ناظران و تحلیلگران قرار داد. بسیاری معتقدند مجلس دیگر در راس امور قرار ندارد.

گزارش «صبح‌نو» درباره بیماری آنفلوآنزا و تلفات 15 نفری آن در کشور را بخوانید

مشابه سرماخوردگی اما کشنده

از یک بدن‌درد و بی‌حالی ساده شروع می‌شود؛ بسیاری فکر می‌کنند که یک سرماخوردگی معمولی است اما تب بالا و سرفه‌های مکرر می‌تواند علامتی از ابتلا به بیماری آنفلوانزا باشد که این روزها در بخش‌هایی از خاورمیانه و حتی برخی کشورهای اروپایی هم فراگیر شده است. آنفلوانزا با همان دو نوع معروفش که به H1N1 و H3N2 معروفند تا روز گذشته 15 قربانی در کشور داشته‌اند.

در مراسم افتتاح فاز سوم گلخانه هیدروپونیک زرندیه اعلام شد

توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در دستور کار ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

شماره‌های پیشین