sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
8
خبر

گزارش «صبح‌نو» درباره رشد حاشیه‌نشینی و بی‌توجهی‌های دولت به این مناطق را بخوانید

حاشیه‌های مهم‌تر از متن

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /حاشیه‌نشینان شهرهای بزرگی همچون تهران، هم از لحاظ فیزیکی و جغرافیایی در حاشیه‌اند و هم از منظر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به حاشیه رانده شده‌اند. بیشتر این افراد کسانی هستند که به‌دنبال شغل و زندگی بهتر، از شهرها و روستاهای کم برخوردار مهاجرت کرده و در حاشیه شهرهای بزرگ و با امکانات بیشتر ساکن شده‌اند؛ غافل از آنکه بسیاری از امکانات شهری و فرصت‌های شغلی به حاشیه‌ها نمی‌رسد و همین امر باعث ایجاد بحران‌های فردی برای حاشیه‌نشینان و بحران‌های اجتماعی و امنیتی برای شهرها می‌شود.

صبح نو

خبر

فعالیت ۵۰۰‌تیم نظارتی برای عدم افزایش قیمت کالا در کشور
وزیر دادگستری از فعالیت ۵۰۰‌تیم نظارتی با هدف عدم افزایش قیمت کالا در کشور خبر داد. آقای سید علیرضا آوائی با بیان اینکه باید از گرانی کالا ناشی از افزایش قیمت بنزین جلوگیری شود، اظهار کرد: بعد از افزایش قیمت بنزین جلسات متعددی با ستاد تنظیم بازار برگزارشده تا با انجام برنامه‌های مختلف از افزایش قیمت کالا جلوگیری 
شود.
وی با اشاره به نقش تیم‌های نظارتی در عدم افزایش قیمت کالا در کشور گفت: تعداد تیم‌های نظارتی در کل کشور حضوری فعال داشته و به 
بیش از ۵۰۰‌تیم رسیده‌اند و تعزیرات نقش پررنگ و حضور مستمری در بازار دارد تا از افزایش قیمت کالا جلوگیری کنند. 
وزیر دادگستری با تأکید بر تلاش برای کاهش زیان به مردم بعد از افزایش قیمت بنزین بیان کرد: باید کاری کنیم فواید این طرح به مردم رسیده و از زیان رسیدن به مردم که ممکن است از طریق عدم حضور و برنامه‌ریزی مسوولان شکل گیرد، جلوگیری شود.

۱۸۰‌هزار پزشک بسیجی فعال در کشور
با آغاز هفته بسیج، رییس بسیج جامعه پزشکی کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰‌هزار پزشک بسیجی فعال در کشور داریم، گفت: ماهانه ۷۰۰‌تیم پزشکی بسیجی برای خدمت‌رسانی رایگان به مردم در مناطق محروم حضور می‌یابند. 
دکتر ابراهیم متولیان با بیان اینکه تمرکز بسیج جامعه پزشکی عمدتاً بر بعد معنوی جامعه پزشکان و پیراپزشکان است، گفت: در همین راستا با همکاری فرهنگستان علوم پزشکی کشور، دانشگاه‌ها و حوزه علمیه، با تشکیل کمیته‌هایی، محصولات فرهنگی در زمینه سلامت معنوی تهیه و تولید می‌شوند. 
وی با اشاره به بخشی از خدمات پزشکان بسیجی، اظهار کرد: طی یکسال گذشته ۶۰۰۰‌نیرو جذب بسیج جامعه پزشکی شده‌اند و در حال حاضر حدود ۱۸۰‌هزار نفر عضو فعال در این سازمان حضور دارند که حدود ۱۰۰‌هزار نفرشان را مردان و ۸۰‌هزار نفر آن‌ها را زنان جامعه پزشکی و پیراپزشکی کشور تشکیل می‌دهند. متولیان با بیان اینکه ۷۰۰‌تیم پزشکی در کل کشور حاضرند و هر ماه برای خدمت‌رسانی در مناطق محروم حضور می‌یابند، گفت: تیم‌های چندصد نفره پزشکی یک‌بار در ماه در مناطق کم‌برخوردار حضور می‌یابند و ضمن ویزیت رایگان، خدمات پیشگیرانه و درمانی نیز ارائه می‌دهند.

حمله به ۴۰‌پایگاه و ۱۵۰‌دستگاه آمبولانس
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت شایعاتی مبنی بر استفاده از آمبولانس‌ها در دستگیری و انتقال برخی اغتشاش‌گران در ناآرامی‌های اخیر را تکذیب کرد.
 دکتر کیانوش جهانپور در ادامه تاکید کرد: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و قویاً تکذیب می‌شود. بی‌تردید این شایعات نیز خطی تبلیغاتی است که افراد خاص برای لاپوشانی رفتارهای زشت، ناجوانمردانه و غیرانسانی حمله به آمبولانس‌ها و مراکز فوریت‌های پزشکی بافته‌اند تا بلکه این رفتار غیرقابل توجیه عده‌ای معدود افراد اخلال‌گر و اشرار را در برخی شهرها توجیه کنند. رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: با وجود هجمه‌های غیرانسانی ورفتار زشتی که برخی افراد و اشرار مرتکب شده‌اند و به بهانه‌های واهی بیش از ۱۵۰‌دستگاه آمبولانس و خودروی امدادی و پشتیبانی و بیش از ۴۰‌پایگاه فوریت‌های پزشکی و افزون بر ۱۵‌نفر از پرسنل خدوم و زحمتکش اورژانس‌۱۱۵ را مورد حمله و هجمه قرار دادند، اما همکاران ما در سراسر کشور چه در مراکز فوریت‌های پزشکی و اورژانس پیش بیمارستانی و چه در بیمارستان‌ها، کماکان با استفاده از تمامی توان و ظرفیت‌های موجود سعی در رسیدگی به بیماران، مصدومان و امدادخواهان در هر نقطه‌ای از کشور داشتند و دارند.

ممنوعیت فعالیت‌های بدنی در فضای باز 
مدارس تهران تا 6‌آذر
سخنگوی آموزش‌و‌پرورش شهر تهران گفت: با توجه به افزایش آلاینده‌های جوی و روند آلودگی هوا در شهر تهران، فعالیت‌های بدنی در فضای باز مدارس تا روز چهارشنبه 6‌آذر امسال ممنوع است. 
آقای مسعود ثقفی در ادامه افزود: مدیران مدارس مناطق نوزده‌گانه شهر تهران موظف هستند از فعالیت بدنی در محیط باز مدرسه تا روز تعیین شده جلوگیری به عمل آورند. محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران نیز گفت: با توجه به اطلاعات دریافت‌شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، شاخص کیفیت هوای شهر تهران در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس 
است.

captcha
شماره‌های پیشین