sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
7
گزارش

18 محور برای برکناری وزیر کشاورزی استیضاح «حجتی» سرانجام کلید می‌خورد

«صبح‌نو» از قانونی که 14 سال در پیچ و خم اجرایی‌شدن مانده است، گزارش می‌دهد

تسهیل ازدواج فقط روی کاغذ

گزارش عارف چراغی / در شرایط نامناسب اقتصادی کشور و در روزهایی که بسیاری از مردم با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند، ازدواج جمعیت زیادی از جوانان کشور به تاخیر افتاده است؛ این موضوع در دهه اخیر آنقدر شدت یافته که حتی ازدواج در سن طبیعی خود برای بسیاری از مردم عجیب به نظر می‎رسد. بالا رفتن سن ازدواج سبب شده کمتر دختر جوانی در سنین زیر 27 سال به ازدواج فکر کند و سن ازدواج پسران هم سال‌هاست از 32 سال گذشته است. همه این آسیب‌ها در حالی به وقوع پیوسته که 14سال پیش قانون تسهیل ازدواج تصویب شد ولی همچنان در پیچ‌وخم اجرایی‌شدن مانده است.

صبح نو

گزارش

18 محور برای برکناری وزیر کشاورزی استیضاح «حجتی» سرانجام کلید می‌خورد

روز گذشته یک عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایسنا خبر داد که جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی سه‌شنبه برگزار می‌شود. آقای علی‌اصغر یوسف‌نژاد در این خصوص اظهار کرد: استیضاح آقای حجتی روز سه‌شنبه در مجلس برگزار می‌شود و وزیر جهاد کشاورزی قرار است با حضور در مجلس به ۱۸ محور استیضاح پاسخ دهد.
یوسف‌نژاد در حالی از استیضاح حجتی در 18 محور خبر داده که پیش از این دلایل استیضاح وزیر کشاورزی 20 مورد عنوان شده بود. با این وجود مهم‌ترین محورهای استیضاح حجتی، ممنوعیت صادرات محصولات مازاد کشاورزی و عدم‌حمایت صادرکنندگان، عدم‌اجرای قوانین برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بودجه سنواتی و قوانین دیگر از جمله قانون بهره‌وری کشاورزی، عدم‌اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی از جمله خرید تضمینی گندم، عدم‌برخورد با مدیران متخلف که در مجموعه آنها تخلفات عمده مالی صورت گرفته است ولی در پست‌ها و مسوولیت‌های مهم‌تری به کار گرفته شده‌اند، عنوان شده است. همچنین تخلفات گسترده در واردات محصولات کشاورزی و تنظیم بازار و ضایع‌شدن و حیف و میل بیت‌المال و پاسخگو نبودن در قبال قانون انتزاع، عدم‌توانایی در تامین مایحتاج و کالاهای اساسی از جمله گوشت، شکر، تخم مرغ و... و ناتوانی در مهار قیمت کالاهای اساسی، انحصار شدید در واردات و صادرات محصولات کشاورزی، عدم‌حمایت از تولیدکنندگان، مرغداران و باغداران و زنجیره‌های تولید، عدم‌رعایت مفاد اقتصاد مقاومتی و رها‌کردن تولید داخل و رشد روز‌افزون قاچاق محصولات کشاورزی و دامی از کشور از دیگر محورهای عنوان‌شده است.
پیش از این آقای احمد علی‌کیخا، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفته بود: استیضاح‌کنندگان حجتی از جریان‌های مختلف سیاسی هستند، لذا نمی‌توان گفت که جریان خاصی آن را دنبال می‌کند. وی افزود: در طول مدتی که رییس کمیسیون کشاورزی شده‌ام از حدود ۱۵ استان کشور بازدید داشته‌ام؛ دلایل، شواهد و قرائن همه نشان می‌دهد که مدیریت علمی و درستی در بخش کشاورزی وجود ندارد که نمونه بارز آن را می‌توان در تعیین نرخ تضمینی گندم دید؛ اما این تمام ماجرا نیست. علاوه بر این، در ماه‌های اخیر، مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی یکی پس از دیگری به‌دلیل تخلفات گوناگون مالی و اداری بازداشت شده‌اند و حالا نوبت به معاون دیگر این وزارتخانه رسیده است، به طوری که آقای خلیل آقایی، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز به‌دلیل ارتشا بازداشت شد و در پی آن، خبر استعفای وزیر جهاد کشاورزی در فضای مجازی منتشر شد؛ هرچند خبر استعفای وزیر تکذیب شد اما مجموعه‌ این وزیر پس از وزارت بهداشت، درمان ‌و ‌آموزش پزشکی زیر ذره‌بین قوه ‌قضاییه قرار گرفته و تخلفاتش آرام‌آرام دیده می‌شود. این تخلفات پیکره نحیف محیط‌زیست و زراعت را بیش از گذشته زخمی کرده است.
همچنین ماجرای دستورهای عجیب در وزارت جهاد کشاورزی برای وارد‌کردن دام و گوشت بدون حضور دامپزشک ناظر در مبادی ذبح در یک ماه گذشته برای افکار عمومی محل سوال شد. در دستورهای دیگری که از سوی سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است، می‌توان بندهایی را دید که در نهایت منجر به کاهش کیفیت گوشت تحویلی به مصرف‌کننده شده است؛ اگرچه مسوولان ذی‌ربط اصرار داشتند که عنوان کنند این مساله بر کاهش کیفیت گوشت تاثیری ندارد اما شایان ذکر است که سال گذشته به‌دلیل عوامل متعددی مانند رانت‌خواری و انحصارطلبی در واردات، سوءمدیریت و افزایش قاچاق، محصولاتی وارد کشور شدند که از کیفیت لازم برخوردار نبودند. واردات کالاهای بی‌کیفیت نه‌تنها در مورد کالاهای مصرفی جانبی و قاچاق اتفاق افتاده بلکه در مورد کالاهای غذایی ضروری مانند گوشت و از مبادی رسمی و دولتی صورت گرفته است. همه این اتفاقات در 6 ماه گذشته سبب شده استیضاح حجتی، وزیر کشاورزی با جدیت بیشتری دنبال و پیگیری شود.

captcha
شماره‌های پیشین