sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
6
نکته

تجربه چند روز زندگی با کیفیت

عارف چراغی خبرنگار گروه زندگی

گزارش «صبح‌نو» از تخریب بانک‌ها و جایگاه‌های سوخت و مشکلات به‌وجود آمده را بخوانید

اختلال آشوب‌گرانه در زندگی مردم

اعتراضات مردم نسب به گرانی بنزین و مشکلات اقتصادی که از سوی برخی افراد مساله‌دار به اغتشاش و آشوب کشیده شد موجب وارد آمدن خسارت‌های بسیاری به اموال عمومی از جمله بانک‌ها، جایگاه‌های سوخت، آمبولانس‌ها، خودروهای آتش‌نشانی و غیره شد. اگرچه رقم دقیق و تجمیعی از میزان خسارت‌های وارد شده اعلام نشده است اما به وضوح می‌توان رقم چند هزار میلیارد تومانی را در نظر گرفت؛ این رقم باید از جیب مردم پرداخت شود.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از تخریب بانک‌ها و جایگاه‌های سوخت و مشکلات به‌وجود آمده را بخوانید

اختلال آشوب‌گرانه در زندگی مردم

اعتراضات مردم نسب به گرانی بنزین و مشکلات اقتصادی که از سوی برخی افراد مساله‌دار به اغتشاش و آشوب کشیده شد موجب وارد آمدن خسارت‌های بسیاری به اموال عمومی از جمله بانک‌ها، جایگاه‌های سوخت، آمبولانس‌ها، خودروهای آتش‌نشانی و غیره شد. اگرچه رقم دقیق و تجمیعی از میزان خسارت‌های وارد شده اعلام نشده است اما به وضوح می‌توان رقم چند هزار میلیارد تومانی را در نظر گرفت؛ این رقم باید از جیب مردم پرداخت شود.

در هفته گذشته شهرهای مختلفی در کشور دستخوش اقدامات تخریبی اغتشاش‌گران بود. این افراد با برنامه‌ریزی قبلی و به صورت هدایت‌شده بانک‌ها و جایگاه‌های سوخت را مورد هدف قرار دادند که به‌طور مستقیم مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند. این اقدام با هدف ایجاد نارضایتی بیشتر بین مردم انجام شد تا در روزهای بعد از فروکش کردن آشوب‌ها، مردم برای دریافت خدمات مورد نیازشان با مشکل مواجه شوند. همانطور که در حال حاضر هم جایگاه‌های سوخت با صف‌های طولانی برای زدن بنزین روبه‌رو هستند. بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز هم که به آتش کشیده شده‌اند از چرخه خدمات مالی به مردم به کنار افتاده‌اند که همین مسأله موجب بروز دردسر برای مردم شده است. یکی از مخاطبان روزنامه صبح‌نو در تماس با ما اظهار داشت: من چکی با رقم بالا از یکی از مشتریان دریافت کرده و در شعبه بانکی خودم برای وصول سپرده بودم. حالا خبر رسیده که در آتش‌سوزی بانک توسط آشوب‌گران بخشی از اسناد مالی شامل چک‌های ما هم سوخته است. حالا نمی‌دانم طلبم را چطور باید وصول کنم. وی در ادامه افزود: چک یک برگه مالی و معتبر است و حالا فرد صاحب چک به درستی می‌تواند ادعا کند که پولم را در قبال ارائه کردن چکی که داده خواهد پرداخت، الان هم که چک سوخته است.
همچنین کارمند یکی از بانک‌های خسارت دیده در شمال غرب تهران نیز در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» گفت: بانک دچار خسارت زیادی شده است. این در حالی است که در این چند روز بسیاری از مشتریان ما برای انجام امور بانکی خود به مشکل خورده‌اند. دستگاه خودپرداز هم کاملاً سوخته است. وی که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت: آشوب‌گران با این کار دردسر زیادی درست کرده‌اند. بسیاری از بازنشستگان بوده‌اند که برای دریافت حقوق خود به شعبه ما می‌آمدند اما الان نمی‌توانیم به درستی خدمات‌رسانی کنیم.
مشاهدات خبرنگار «صبح‌نو» نیز از آن حکایت دارد که برخی بانک‌ها برای آغاز به‌کار اقدامات مرمتی را شروع کرده‌اند. این در حالی است که بانک مرکزی نیز دیروز با صدور اطلاعیه‌ای از تمام بانک‌ها خواست تا برای انجام خدمات بانکی و انجام امور مالی مشتریان هرچه سریع‌تر نسبت به راه‌اندازی شعب و دستگاه‌های‌ATM اقدام کنند.

امان از این صف‌های طولانی
در یک هفته گذشته صف جایگاه‌های سوخت هم شلوغ‌تر از همیشه بوده است. برای این موضوع مسائل مختلفی مطرح می‌شود. خانم شیری که در خودروی خود منتظر نشسته تا بتواند در جایگاه بهارستان بنزین بزند، می‌گوید: جایگاه سوخت میدان شهدا در چند روز گذشته تعطیل شده بود. چند پمپ بنزین دیگر هم در شرق تهران توسط آشوب‌گران خسارت دیدند و کار نمی‌کنند. برای همین به میدان بهارستان آمده‌ام تا بنزین بزنم. یکی دیگر از خودروهایی که در صف ایستاده و راننده جوان آن کلافه شده در پاسخ به خبرنگار «صبح‌نو» درباره چرایی شلوغی جایگاه‌ها می‌گوید: با این کاری که دولت کرد تا کمی باک ماشین خالی می‌شود بنزین می‌زنم تا خدای نکرده باز هم قیمت بالا نرود یا اینکه سهمیه نسوزد.
جایگاه‌های سوخت در شمال تهران هم مانند دیگر جایگاه‌ها شلوغ هستند. آقای هوشیاری هم که روز جمعه برای سوختگیری در جایگاه خیابان میرداماد در صف خودروهایی ایستاده که تا خیابان پشتی دور زده‌اند، می‌گوید: صبح و عصر پنج‌شنبه برای زدن بنزین به جایگاه آمدم اما خیلی شلوغ بود. گفتم آخر هفته است و برای همین شلوغ است. امروز هم که آمدم این وضعیت است. دیگر منتظر ایستادم تا بنزین بزنم. او درباره مدت زمان تقریبی هم می‌گوید: فکر کنم 20‌دقیقه تا نیم ساعت زمان ببرد. آقای هوشیاری درباره چرایی شلوغی جایگاه‌ها هم می‌گوید: مردم نگران هستند و نسبت به تصمیمات دولت بی‌اعتماد شده‌اند. برای همین به پمپ‌ها هجوم می‌آورند. فکر می‌کنم چند روز دیگر که قیمت سه هزار تومانی برای مردم عادی شود کم‌کم جایگاه‌ها هم خلوت شوند.
مسعود هم که کارگر یکی از جایگاه‌های سوخت است می‌گوید: مشکلی در مدت زمان زدن سوخت نداریم. مشکل از آنجاست که برخی مردم در استفاده از کارت سوخت و زدن رمز و بردن کارت بعد از سوخت‌گیری تأخیر دارند. ضمن اینکه خارج شدن برخی جایگاه‌ها از مدار خدمت‌رسانی باعث شلوغی جایگاه‌های دیگر شهر شده است.

دولت اعتبار دهد
آمار ارائه شده نشان می‌دهد که تنها در استان تهران حدود 25‌جایگاه دچار خسارت شده‌اند که البته بیشتر این جایگاه‌ها هم در حومه تهران قرار دارند. آقای محمد عطاپور، مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی به ایسنا گفته است: انتظار این حجم از تخریب را در جایگاه‌های بنزین نداشتیم و همه باید بدانند که این جایگاه‌ها با هدف خدمت‌رسانی به مردم و برای مردم به‌وجود آمده است.  وی با تاکید بر این‌که مردم باید در حفظ اموالی که رفاه آن‌ها را به‌دنبال دارد، کوشا باشند، درباره زمان لازم برای احیای یک جایگاه سوخت اظهار داشت: این مسأله بستگی به میزان حمایت دولت دارد؛ چراکه اگر اعتبار لازم تأمین شود باتوجه به این‌که زیرساخت‌ها آماده است، هر جایگاه برای احیا به یک ماه زمان نیاز دارد. وی با تاکید بر اینکه همه جایگاه‌ها بیمه اجباری هستند، اظهار کرد: رقمی که از سوی بیمه به جایگاه‌های آسیب‌دیده داده می‌شود، تنها بخشی از هزینه‌های بازسازی و مرمت و راه‌اندازی جایگاه‌های سوخت را تأمین می‌کند، بنابراین به حمایت و پشتیبانی وزارت نفت و شرکت ملی پخش نیاز است.

captcha
شماره‌های پیشین