sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
5
یادداشت

اعدام سیاسی نتانیاهو

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رأی‌الیوم

یادداشت

حق اعتراض

دکتر علی دارابی

گزارش «صبح‌نو» از موضع‌گیری خصمانه ریاض و ابوظبی علیه ایران در منامه

مثلث شرارت در خلیج‌فارس

گزارش روح‌الله فرقانی / عربستان‌سعودی، امارات و بحرین در حالی در نشست به‌‌اصطلاح امنیتی منامه که زیر پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال برگزاری است به سخنان واهی علیه کشورمان ادامه می‌دهند که برای حمله پنج‌ساله به یمن و محاصره قطر و دیگر آشوب‌ها در منطقه مثلث شرارت را تشکیل داده‌اند و همچنان بر طبل ناامنی و تنش در منطقه می‌کوبند؛ تلاشی که نتایج منفی و آتش حاصل از چنین شعله‌هایی به دامن خودشان بازمی‌گردد.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از موضع‌گیری خصمانه ریاض و ابوظبی علیه ایران در منامه

مثلث شرارت در خلیج‌فارس

گزارش روح‌الله فرقانی / عربستان‌سعودی، امارات و بحرین در حالی در نشست به‌‌اصطلاح امنیتی منامه که زیر پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال برگزاری است به سخنان واهی علیه کشورمان ادامه می‌دهند که برای حمله پنج‌ساله به یمن و محاصره قطر و دیگر آشوب‌ها در منطقه مثلث شرارت را تشکیل داده‌اند و همچنان بر طبل ناامنی و تنش در منطقه می‌کوبند؛ تلاشی که نتایج منفی و آتش حاصل از چنین شعله‌هایی به دامن خودشان بازمی‌گردد.

پانزدهمین کنفرانس «گفت‌وگوی منامه» در حالی با حضور نمایندگان برخی کشورهای عربی مرتجع در بحرین در حال برگزاری است که با «پروپاگاندایی بی‌ارزش» سخنان واهی گذشته خودشان علیه کشورمان را همچنان تکرار می‌کنند. سخنانی که بدون سند یا گزارش مستدل از سوی مقامات ریاض و ابوظبی علیه تهران عنوان شد و ثابت کرد که این نشست بیشتر به ایجاد شرارت و ناامنی در منطقه می‌اندیشد تا برقراری ثبات و امنیت؛ چرا که «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه دولت سعودی با متهم‌کردن دوباره ایران به حمله به تأسیسات آرامکو از سازمان ملل خواست تا کارشناسان خود را برای بررسی حادثه به عربستان اعزام کند.

نشست مغرضانه منامه
«عادل الجبیر» که دیروز در نشست «گفت‌و‌گوی منامه» در بحرین سخنرانی کرد، با ادعای اینکه ایران عامل حمله به تأسیسات آرامکو در ۲۳ شهریور بوده است، گفت که برای اطمینان از چند و چون این حادثه نیاز به زمان داریم و از سازمان ملل می‌خواهیم تا کارشناسان خود را برای بررسی این حمله به عربستان اعزام کند.
سخنان واهی وزیر مشاور در امور خارجه عربستان درحالی عنوان می‌شود که بارها نیروهای مقاومت یمنی مسوولیت حمله به آرامکو را پذیرفته‌اند و ایران اسلامی به صورت رسمی و حتی سازمان‌های بین‌المللی نقش ایران در حادثه آرامکو را نپذیرفتند و این اتهامات را 
رد کردند.
او سپس به حضور نیروهای آمریکایی در کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس اشاره و تأکید کرد که حضور «آمریکایی‌های تروریست» در خلیج‌فارس نه‌تنها کاهش نخواهد یافت، بلکه افزایش می‌یابد.
نشست مغرضانه منامه فقط به سخنان واهی مقامات ریاض بسنده نکرد و دیگر شریک اقتصادی و نظامی او یعنی ابوظبی هم انگشت اتهاماتش را به سوی ایران دراز کرد.
«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات به موضع‌گیری خصمانه علیه ایران پرداخت و مدعی شد: بحران موشک‌های بالستیک ایران باید با تلاش‌های دیپلماتیک منطقه‌ای مشترک حل‌و‌فصل شود.
ابوظبی که نزدیک به پنج سال است ائتلاف سعودی را در جنگ یمن همراهی می‌کند و موجب کشته و زخمی‌شدن ده‌ها هزار نفر در این کشور فقیر و مظلوم شده است، در «نشست منامه» مدعی شد: دیپلماسی حکیمانه عربستان به شکل گسترده‌ای در حل بحران یمن موفق عمل کرد! این بحران بزرگترین آزمون برای همه است. البته نشست منامه فقط به سخنان واهی مقامات 
آل سعود و اماراتی بسنده نکرد و حتی «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین هم به اظهارات خصمانه خود علیه کشورمان ادامه داد و مدعی شد که ایران در امور داخلی کشورهای منطقه از جمله لبنان و یمن دخالت می‌کند. وی که کشورش در بسیاری از مناقشات منطقه از جمله جنگ سوریه و تنش با قطر نقشی پررنگ دارد، مدعی شد: ما نیازمند یک برنامه جامع برای توقف دخالت‌های ایران در منطقه هستیم، ما 40 سال است که از دخالت‌های ایران رنج می‌بریم اما خواهان تغییر نظام ایران نبوده و نیستیم.

اقدامات دیپلماسی ایران
سخنان واهی الجبیر، قرقاش و آل‌خلیفه در حالی دیروز علیه کشورمان در بحرین تکرار شد که «حسن روحانی» رییس‌جمهوری کشورمان هم علاوه بر مطرح‌کردن ابتکار «صلح هرمز» در سازمان ملل اخیراً پیامی مبنی بر برقراری روابط بر اساس صلح و امنیت از طریق کویت به عربستان و بحرین فرستاده است. البته پیش ازاین «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به خبر تشکیل ائتلاف آمریکایی در خلیج‌فارس واکنش نشان داد و تاکید کرد که چنین اقدامی باعث ناامنی و بی‌ثباتی بیشتر می‌شود.

مثلث شرارت در خلیج‌فارس
عربستان، امارات و بحرین که تاکنون اقدامات بی‌ثبات‌کننده و تفرقه‌برانگیز متعددی مانند محاصره قطر، جنگ علیه یمن، استقبال از طرح موسوم به معامله قرن و... را انجام داده‎اند، تنش‌های روزافزون آمریکا و ایران را راه‌حلی کم‌هزینه و آسان برای حل مشکلات متعدد داخلی و خارجی خود می‌بینند و با برگزاری نشست‌های متعدد اقتصادی، سیاسی یا امنیتی دریایی در تلاشند تا آتش فتنه و تنش همچنان در منطقه برقرار باشد و شرکای غربی و عبری آنها به اهداف و توطئه‌هایی که در منطقه دنبال می‌کنند، دست یابند، اما هر بار که دست به چنین توطئه‌هایی می‌زنند، اقدامات آنها خنثی می‌شود و حتی از سوی مقاومت (انصارالله یمن) ضربات سنگین موشکی و پهپادی را متحمل می‌شوند. این کنفرانس امنیتی در حالی در منامه در حال برگزاری است که ریاض و ابوظبی خواستار استقرار نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس هستند و واشنگتن اخیرا ۱۰۰۰ سرباز خود را در عربستان مستقر کرده و گزارش‌های غربی و عربی نیز از رویکرد عربستان برای تقویت و توسعه دفاع نظامی خود خبر داده‌اند.
کشور‌های عربستان، امارات و بحرین در میانه تنش‌های روزافزون در منطقه، فرصت‌طلبانه تلاش می‌کنند از طریق تیز‌کردن نوک پیکان سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران به زعم خود تغییراتی در چشم‌انداز ژئوپلیتیک منطقه رقم بزنند؛ تلاش‌هایی که پیامد‌های منفی ناشی از آن متوجه خودشان می‌شود.
آنگونه که تحلیلگران برجسته عربی معتقدند، حکومت‌های وابسته غربی این کشورها به سوی اضمحلال پیش می‌رود. تمامی اقدامات این مثلث عربی تاکنون منجر به نتیجه مطلوب آنان نشده، بلکه تبعات ناخوشایندی نیز داشته‎اند. تداوم و تشدید بی‌ثباتی‌ها در منطقه، بی‌ثباتی در بازار نفت، سقوط بازارهای سهام عربی، تشدید حضور نیرو‌های نظامی خارجی و... از جمله این پیامد‌ها هستند که آنها را متحمل هزینه‌های مادی زیادی کرده است، تا آنجا که اعتراضات داخلی نسبت به این‌گونه رویکردها در این کشورها دیده شده است.

الوفاق: نشست منامه پروپاگاندای 
بی‌ارزش نظام است
جمعیت الوفاق بحرین با صدور بیانیه‌ای به کنفرانس گفت‌وگوی منامه که توسط موسسه موسوم به «صلح بین‌الملل» دربحرین در حال برگزاری است، واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است که این کنفرانس با نظارت رژیم بحرین در حقیقت نوعی «تبلیغات بی‌ارزش رسانه‌ای» است و هدف از برگزاری آن تبلیغ رژیم بحرین به‌عنوان نظامی باثبات است که به مسائلی چون گفت‌وگو و امنیت منطقه‌ای و جهانی اهمیت می‌دهد در حالی که ضرب‌المثل «کسی که چیزی ندارد، نمی‌تواند چیزی ببخشد»، مصداق دقیق رژیم بحرین است، چرا که رژیم بحرین گفت‌وگو با مردم خود را رد می‌کند و در قاموسش چیزی به‌عنوان گفت‌وگو یا رایزنی یا تفاهم وجود ندارد و فقط زبان خشم، سرکوبگری و ایجاد وحشت در بین ملت خود را می‌شناسد. نشست «گفت‌و‌گوی منامه» که با حضور ۳۵ تن از مقامات کشورهای عربی و غربی در بحرین از شامگاه جمعه آغاز شده، به موضوعاتی چون «امنیت کشتیرانی»، «درگیری‌های در جنوب غرب آسیا»، «دیپلماسی دفاعی»، «رقابت و همکاری منطقه‌ای» و «امنیت سایبری» می‌پردازد. این نشست امروز، یکشنبه پایان می‌پذیرد.

کشورهایی که در آشوب‌های ایران دخالت داشته‌اند روزگار خوش نمی‌بینند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ی در جلسه ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه آمریکایی ها پس از بازگرداندن تحریم‌ها تاکید زیادی داشتند که ایرانی ها چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را نخواهند دید اما نتوانستند به هدفشان جامه عمل بپوشانند، تصریح کرد: آنها پس از آن که نتوانستند از طریق جنگ اقتصادی اقتصاد کشور را به زانو درآورند راهکارشان را تغییر داده و تلاش کردند با دخالت‌های بیجا و با همراهی برخی کشورهای منطقه بر ایران فشار وارد کنند. وی تصریح کرد: برخی کشورهای منطقه بدانند اگر سرنخ هایی پیدا شود که آن ها دخالت هایی برای ایجاد آشوب در داخل ایران کرده اند، روزگار خوش در منطقه نخواهند دید، ایران کشوری نیست که بشود با آن چنین شوخی ها و رفتارهایی کرد. باید با ایران با نهایت ادب رفتار شود و اگر معلوم شود دیگران در مسائل داخلی ایران دخالت کرده اند که به ملت ایران ضرر و زیانی وارد شود، حتما پاسخ کوبنده ای دریافت خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین