sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
5
یادداشت

اعدام سیاسی نتانیاهو

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رأی‌الیوم

یادداشت

حق اعتراض

دکتر علی دارابی

گزارش «صبح‌نو» از موضع‌گیری خصمانه ریاض و ابوظبی علیه ایران در منامه

مثلث شرارت در خلیج‌فارس

گزارش روح‌الله فرقانی / عربستان‌سعودی، امارات و بحرین در حالی در نشست به‌‌اصطلاح امنیتی منامه که زیر پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال برگزاری است به سخنان واهی علیه کشورمان ادامه می‌دهند که برای حمله پنج‌ساله به یمن و محاصره قطر و دیگر آشوب‌ها در منطقه مثلث شرارت را تشکیل داده‌اند و همچنان بر طبل ناامنی و تنش در منطقه می‌کوبند؛ تلاشی که نتایج منفی و آتش حاصل از چنین شعله‌هایی به دامن خودشان بازمی‌گردد.

صبح نو

یادداشت

اعدام سیاسی نتانیاهو

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رأی‌الیوم

متهم شدن نتانیاهو از سوی دادستان کل رژیم صهیونیستی را می‌توان به منزله صدور حکم اعدام سیاسی او دانست واحتمال دارد وی برای فرار از این وضعیت، رژیم صهیونیستی را وارد جنگ کند. دادستان کل رژیم اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه رسماً بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل را به کلاهبرداری ورشوه و خیانت در امانت متهم کرد که موجب می‌شود «حیات سیاسی» او پشت میله‌های زندان به پایان برسد. این رویداد مرا به یاد سخنان مرحوم یاسرعرفات انداخت که هنگام قدم زدن در خارج از دفترش در تونس به من گفت: به خدا در زندگی‌ام مردمی فاسدتر و رشوه خوارتر از اسرائیلی‌ها یا اکثر آن‌ها ندیده‌ام. من با پرداخت پول توانسته‌ام از ژنرال‌های رژیم اسرائیلی، سلاح بخرم،سیاستمداران را به خدمت بگیرم و انسان 
قاچاق کنم». من در درست بودن این توصیفات تا حدی تردید داشتم، ولی بعد از این که «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر سابق که جنگ سال‌2006 علیه لبنان را به راه انداخت، به اتهام فساد و رشوه‌خواری حدود هفت سال را پشت میله‌های زندان گذراند واکنون هم نتانیاهوی قلدر که «پادشاه اسرائیل» توصیف می‌شود در حال مبتلا شدن به همان سرنوشت است؛ تردیدهایم از بین رفت و مطمئن شدم آنچه عرفات گفته بود درست بود.
پلیس رژیم اسرائیل بعد از بازجویی‌های فشرده از نتانیاهو و اطرافیانش از جمله همسرش، به «آویخای مندلبلیت» دادستان کل رژیم اسرائیل توصیه کرد علیه نتانیاهو اتهاماتی مطرح کند، ولی مندلبلیت که از سوی نتانیاهو منصوب شده بود به بهانه‌های مختلف متهم کردن نتانیاهو را به تعویق انداخت. اکنون پس از آن که نتانیاهو و رقیبش ژنرال «بنی‌گانتس» رییس حزب سفید-‌آبی نتوانستند پس از دو بار برگزاری انتخابات پارلمانی، تشکیل کابینه دهند و احتمال دارد سومین انتخابات ظرف کمتر از یک سال در اسرائیل برگزار شود و رویکردی در داخل حزب حاکم لیکود برای کنار گذاشتن نتانیاهو از ریاست این حزب وجود داشته باشد؛ دادستان رژیم اسرائیل هیچ بهانه‌ای برای به تعویق انداختن بیشتر صدور حکم اعدام سیاسی نتانیاهو نداشت. تصمیم دادستان رژیم اسرائیل ضربه‌ای محکم و توهین‌آمیز نه فقط به نتانیاهو بلکه به متحدان عرب و آمریکایی او محسوب می‌شود که برای طولانی‌تر کردن دوره زمامداری نتانیاهو و نرفتن او به زندان دست به هر کاری زدند. اینگونه رشوه‌گیری‌ها تنها به نتانیاهو ختم نمی‌شود و حتی می‌توان میان هم‌پیمانان عربی او و آمریکایی‌ها هم دید، آن‌هایی که با هدایای سیاسی او مسموم شدند همانند دونالد ترامپ که بیشترین موضع‌گیری‌های او را درباره حمایت از شهرک‌سازی‌ها صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی دیدیم. نتانیاهو برای نجات خودش از این مهلکه اقدام به برخی تصمیماتی کرد که از نظر اخلاقی و انسانی پسندیده نبود، او حتی جنگ‌هایی را در سوریه و غزه به راه انداخت تا افکار عمومی را نسبت به پرونده‌های فسادش دور کند، اما موفق نشد و در خندق شامات گرفتارتر شد.
حکومت اشغالگر اسرائیل به سرعت به سمت هرج‌و‌مرج سیاسی پیش می‌رود که قابل گسترش است. با توجه به بن‌بست بی‌سابقه در تشکیل دولت، هنوز معلوم نیست رژیم اسرائیل چگونه می‌خواهد از این وضع خارج شود و یکی از پرسش‌های مطرح این است که چه کسی بعد از پایان فضاحت‌بار حیات سیاسی نتانیاهو جانشین وی خواهد شد؟
نتانیاهو برای نجات خود؛ اگر اصولاً راه نجاتی وجود داشته باشد،گزینه‌های بسیار محدودی در اختیار دارد و صلاحیت اخلاقی و مردمی او برای اتخاذ تصمیم‌های سرنوشت‌ساز به نام رژیم اسرائیل به منظور فرار از تنگنا از بین رفته است. از جمله این تصمیم‌ها می‌توان به احتمال آغاز جنگ علیه ایران یا سوریه یا اشغال نوار غزه اشاره کرد. زمانی که رژیم اسرائیل پنجاهمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گرفت، «جان سیمپسون» روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی گزارشی مستند در سه بخش تهیه کرد که در بخش پایانی آن آمده بود: آیا اسرائیل که بیماری‌های متعددی در کالبدش رخنه کرده است، خواهد توانست جشن صدسالگی تأسیس خود را جشن بگیرد؟ سیمپسون به این پرسش پاسخ نداد، ولی نحوه مطرح کردن این سوال، معانی بسیاری با خود داشت. من فکر نمی‌کنم سی سال دیگر که رژیم اسرائیل صد ساله می‌شود زنده باشم تا ببینم پیشگویی سیمپسون تحقق پیدا می‌کند یا خیر، ولی می‌دانم عمر رژیم‌های نژادپرست، کوتاه است و آن‌ها پایان مشخصی دارند و رژیم اسرائیل نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین