sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
4
تجمع

راهپیمایی تهرانی‌ها؛ دوشنبه میدان انقلاب، ساعت ۱۴:۳۰

پرویز سروری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» جزئیات سازوکار انتخاباتی نیروهای انقلابی را تشریح کرد

شورای ائتلافی، پایانی بر لیست سهمیه‌ای

انتخابات مجلس در پیش است و نیروهای سیاسی مختلف، تدریجا خود را آماده این هماورد سیاسی می‌کنند. نیروهای انقلابی نیز مدتی است در قالب «شورای ائتلاف» به تنظیم و تمشیت امور انتخاباتی خود مشغول هستند. برای اطلاع از جزئیات این شورا، گفت‌وگویی با پرویز سروری داشته‌ایم. پیش از آن، اظهارات روز گذشته رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی درباره روند و فرایند این شورا را از نظر خواهیم گذراند.

صبح نو

پرویز سروری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» جزئیات سازوکار انتخاباتی نیروهای انقلابی را تشریح کرد

شورای ائتلافی، پایانی بر لیست سهمیه‌ای

انتخابات مجلس در پیش است و نیروهای سیاسی مختلف، تدریجا خود را آماده این هماورد سیاسی می‌کنند. نیروهای انقلابی نیز مدتی است در قالب «شورای ائتلاف» به تنظیم و تمشیت امور انتخاباتی خود مشغول هستند. برای اطلاع از جزئیات این شورا، گفت‌وگویی با پرویز سروری داشته‌ایم. پیش از آن، اظهارات روز گذشته رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی درباره روند و فرایند این شورا را از نظر خواهیم گذراند.

پیش به سوی وحدت فراگیر
غلامعلی حدادعادل، رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی روز گذشته(شنبه) در همایش اساتید دانشگاه و مراکز آموزش عالی این شورا درباره سازوکارهای انتخاباتی این مجموعه توضیحاتی را ارائه کرد. وی درباره بهانه و موتور محرکه نیروهای انقلابی برای تشکیل شورای ائتلاف گفت: پس از انتخابات 96 همه بر مدیریت ظرفیت مردمی تاکید داشتند و بر همین مبنا، از دو سال قبل، سلسله‌جلساتی با حضور نامزدهای انتخابات ریاست‌‌جمهوری و برخی فعالان سیاسی انقلابی آغاز شد که در این نشست‌ها مسائل روز مطرح و بحث و بررسی می‌شد. وی در این‌باره افزود: در بهمن سال گذشته قرار شد از ظرفیت این شورا برای انتخابات آینده بهره‌گیری شود و همه پذیرفتند و از این رو آیین‌نامه‌ و اصول فعالیت شورا مدون شد. حدادعادل «وحدت فراگیر» میان نیروهای انقلابی را به‌عنوان اولین راهبرد و اصل برای ایجاد شورای ائتلافی عنوان کرد. برای آگاهی از جزئیات سازوکارهای شورای ائتلافی، به سراغ پرویز سروری، عضو این شورا رفتیم. او با بیان اینکه ما تلاش کرده ایم تا فراگیری گسترده‌ای در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ایجاد شود، تصریح کرد: «حدود 12 تشکل و حزب موثر انقلابی در شورای مرکزی شورای ائتلاف بانوان و شورای ائتلاف استان‌ها، نماینده مستقیم دارد».

به عنوان سوال نخست، وضعیت کلی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چگونه است؟
تلاش کرده‌ایم تا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در بیانات گام دوم انقلاب، تطبیق و سازماندهی کنیم. به همین دلیل بیش‌از50‌درصد مجموعه شورای مرکزی و شورای استان‌های شورای ائتلاف و نیز مجامع شهرستان‌ها و حوزه‌های انتخابیه، شامل جوانان تاثیرگذار هستند. همچنین تلاش شده تا اقدامی اساسی در رابطه با افزایش سهم تاثیر بانوان در شکل‌گیری شورای ائتلاف و نهایتا پیشبرد اهداف انقلاب در خدمت‌رسانی به مردم صورت بگیرد. در همین راستا 6 نفر از بانوان فرهیخته در جمع اعضای شورای مرکزی شورای ائتلاف قرار دارند. همچنین یک شورای ائتلاف بانوان، متشکل از حدود 40 نفر از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایجاد شده است؛ این شورا قرار است در استان‌ها هم تکرار شود. هم‌اکنون در شورای ائتلاف استان‌ها هم بانوان موثر حضور دارند.

شورای ائتلاف در چند استان کشور فعال شده است؟
شورای ائتلاف تقریبا در همه استان‌ها ایجاد شده است. در بقیه جاها که حداکثر دو تا سه مورد می‌شود هم در حال تطبیق مدل شورا با ظرفیت‌هایی هستیم که از قبل در استان‌ها وجود داشته است.

ایده و گفتمان اصلی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در انتخابات آینده چه خواهد بود؟
ما فکر می‌کنیم شرایط امروز جامعه بسیار حساس است و باید با یک برنامه مدون و مشخص برای برون‌رفت از مشکلاتی که مردم با آن مواجهند، حضور پیدا کنیم. باید ظرفیت شخصیت‌های بابرنامه برای برون‌رفت از وضعیت کنونی را سازماندهی کنیم و این سازماندهی در حل مشکلات موجود تاثیرگذار باشد. باید نامزدهایی در انتخابات حضور یابند که بتوانند متناسب با اولویت‌ها و مشکلات مردم، به کسوت نمایندگی دربیایند.

چند درصد نیروهای انقلابی، ذیل چتر شورای ائتلافی تعریف خواهند شد؟
ما تلاش کردیم تا همه ظرفیت‌های انقلابی را حول شورای ائتلافی جمع کنیم. حدود 12 تشکل و حزب موثر انقلابی، در شورای مرکزی شورای ائتلاف بانوان و شورای ائتلاف استان‌ها، نماینده مستقیم دارد. همچنین ما یک کمیته احزاب شکل دادیم که بقیه ظرفیت احزاب و تشکل‌های انقلابی را دربرمی‌گیرد. تلاش شده است تا ظرفیت‌هایی از همه اقشار و اقوام و اصناف، در شورای ائتلاف حضور داشته باشند. همچنین درباره ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و سازمان‌هایی از این دست، برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا بتوانیم به‌طور حداکثری از ظرفیت این مجموعه‌ها استفاده کنیم. در بیانی کلی باید بگویم که تلاش کرده‌ایم تا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را چندوجهی و چندبعدی پیش ببریم.  

سازوکار بستن لیست جریان انقلابی برای انتخابات مجلس چه خواهد بود؟ آیا بستن لیست به صورت سهمیه‌ای خواهد بود؟
ما تلاش کرده‌ایم تا اساسا مساله سهمیه‌بندی و سهمیه‌بگیری را با مدلی که طراحی می‌کنیم، از بین ببریم چون معتقدیم نظام سهمیه‌بندی مخالف شایسته‌سالاری است. در شورای ائتلاف تصمیم گرفته شده تا مجامعی از نیروهای تاثیرگذار از جمله جوانان و بانوان تحت عنوان پارلمان سایه شکل گرفته و بتوانند ظرفیتی از نمایندگان نیروهای انقلاب را احصا و چند برابر ظرفیت نامزد آن شهرستان را آماده کنند و در اختیار نهاد نظرسنجی مثلا دانشگاه تهران قرار دهند؛ در نهایت هم مُهر نماینده منتخب شورای ائتلافی را مردم همان حوزه‌های انتخابیه خواهند زد. البته سازوکار تهیه لیست در حوزه تهران، هنوز قطعی نشده و به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم.

آیا نماینده جبهه پایداری هم در شورای ائتلافی نیروهای انقلاب حضور پیدا می‌کند؟
ما تلاش کرده‌ایم تا فراگیری گسترده‌ای در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ایجاد شود و هیچ‌کسی نباشد که مدل کار شورای ائتلاف را از خود نداند؛ بنابراین ما با احزاب و شخصیت‌های مختلف برای تحقق این فراگیری به گفت‌وگو و رایزنی نشسته‌ایم؛ با دوستان جبهه پایداری هم در ارتباط هستیم اما هنوز حضور این دوستان در شورای ائتلاف به قطعیت نرسیده اما باور دارم با توجه به اینکه مدل و فرایند انتخاب فرد منتخب و اصلح، با گذشته متفاوت و در عین حال بسیار منضبط است، نه‌تنها جبهه پایداری بلکه همه گروه‌هایی که دلسوز حال مردم و انقلاب هستند، برای رسیدن به یک لیست موثر که بتواند وضعیت موجود را اصلاح کند، در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب حضور پیدا خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین