sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
2
نکته

طنز روزگار

دولت و حامیانش با نگاه به انتخابات پیش رو به‌دنبال فرار از مسوولیت و انداختن تقصیرها به گردن دیگران هستند

دولت فرّار مثل بنزین

بعد از چند روز اغتشاش و ناآرامی در برخی از شهرها، حالا روی آرامش به کشور بازگشته و اینترنت شهروندان نیز به نوبت در حال وصل‌شدن است. حال با فاصله گرفتن از روزهای پرالتهاب فرصتی است تا رفتار دولت و آنچه موجب خشم مردم شده است را بررسی کنیم.

صبح نو

دولت و حامیانش با نگاه به انتخابات پیش رو به‌دنبال فرار از مسوولیت و انداختن تقصیرها به گردن دیگران هستند

دولت فرّار مثل بنزین

بعد از چند روز اغتشاش و ناآرامی در برخی از شهرها، حالا روی آرامش به کشور بازگشته و اینترنت شهروندان نیز به نوبت در حال وصل‌شدن است. حال با فاصله گرفتن از روزهای پرالتهاب فرصتی است تا رفتار دولت و آنچه موجب خشم مردم شده است را بررسی کنیم.

رییس‌جمهوری 19 و 20 آبان یعنی فقط چند روز قبل از اجرای طرح اصلاح مصرف سوخت در سفری استانی به استان یزد و کرمان رفت. او هرچند در جمع مردم کرمان از طرح بسته معیشتی دولت به اقشار کم‌درآمد جامعه سخن گفت اما از دیگر اقدام دولت که عامل اصلی این کمک معیشتی است، یعنی افزایش نرخ بنزین سخنی به میان نیاورد.
درحالی‌که رییس‌جمهوری می‌توانست از فرصت این سفر استانی برای اقناع افکار عمومی استفاده کرده و زمینه را برای اجرای طرح مدنظر خود آماده کند اما ترجیح داد با حمله به اقدامات قوه‌قضاییه بر طبل دوقطبی‌سازی جامعه بکوبد و با این رفتار خود فضای سیاسی کشور را قبل از اجرای طرح اصلاح سوخت متشنج کند.
زمانی‌که رییس‌جمهور از طرح معیشتی صحبت می‌کند، روشن است که گرانی بنزین طرحی برنامه‌ریزی‌شده در دولت بود که تمام جوانب امر آن نیز سنجیده شده بود؛ بنابراین روحانی می‌توانست در این سفر و در جمع مردم از فواید طرح جدید بگوید و آثار آن را بر کشور برای مردم توضیح دهد.
سه‌شنبه، 21 آبان سفر استانی رییس‌جمهور به کرمان بدون هیچ ‌اشاره‌ای به طرح اصلاح مصرف سوخت به پایان رسید تا اینکه بامداد جمعه، 24 آبان این طرح توسط دولت اجرا شد.
حال آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری در گفت‌وگو با ایرنا مسوول اقناع افکار عمومی را صداوسیما معرفی کرده و می‌گوید این سازمان باید نسبت به عملکرد خود در این زمینه توضیح دهد!
او در این زمینه گفت: «در ستادی که به این منظور به ریاست وزیر کشور تشکیل شد، مسوولیت مطلق و کامل اطلاع‌رسانی و اقناع عمومی در خصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت برعهده صداوسیمای جمهوری اسلامی قرار گرفت و امیدواریم که این سازمان محترم توضیحات کافی در خصوص شیوه اقناع ارائه دهد.»
اما آقای آشنا به این موضوع اشاره نکردند که وقتی دولت شبانه طرح اصلاح مصرف سوخت را اجرا می‌کند، صداوسیما چه زمانی باید افکار عمومی را اقناع کند؛ آیا اقناع‌سازی بعد از اجرای طرح موثر است؟

کوتاهی صدا و سیما!
همچنین خبرگزاری دولت در گزارشی با تبرئه دولت و انداختن تقصیرها به گردن صداوسیما در اقناع‌سازی افکار عمومی، به سخنان رییس دفتر رییس‌جمهوری قبل از اجرای این طرح اشاره می‌کند و می‌نویسد که واعظی در مصاحبه‌ای تاکید کرده بود «متأسفانه مصرف سوخت در کشور بسیار بالاست و به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسیده که این رقم در روزهای آخر هفته بالای ۱۰۰ میلیون لیتر است و باید برای مدیریت این مصرف بالا کاری بکنیم» اما این رسانه به تکذیبیه 
وزیر نفت کابینه آقای روحانی اشاره نکرده که فقط یکی دو روز قبل از اجرای طرح، افزایش نرخ بنزین را 
تکذیب کرده بود.
محمد مهاجری، مدیر مسوول خبرآنلاین و از حامیان دولت نیز با تکرار همین ادعاهای آقای آشنا با انتقاد از عملکرد صداوسیما گفته است: شورای امنیت کشور مسوولیت اقناع افکارعمومی و اطلاع‌رسانی را به صداوسیما واگذار کرده است، اگرچه از نظر من کار درستی هم انجام نداده، اما بالاخره مسوولیت کار با صداوسیما بوده است.
 مهاجری با انتقاد از عملکرد صداوسیما ادامه داد: وقتی صداوسیما نه‌تنها اطلاع‌رسانی نمی‌کند، بلکه کاری هم برای اقناع‌سازی صورت نمی‌دهد و درست نقطه مقابل آن اقدام می‌‌کند، چطور می‌توان انتظار داشت که دیگران دست به اقناع و اطلاع‌رسانی بزنند؟ به نظر من در این زمینه کوتاهی‌کردن صداوسیما کاملاً محرز بوده و دلایل آن هم مشخص است!
او ابتدا با انتقاد از عملکرد صداوسیما در زمینه اقناع‌سازی افکار عمومی درحالی گرایش سیاسی خاص حاکم بر آن را دلیل این عملکرد رسانه ملی معرفی می‌کند که فقط پس از گذشت ساعاتی از اجرای طرح اصلاح مصرف سوخت، اعتراض در کشور آغاز و طبعا برنامه‌های این رسانه نیز به جهتی دیگر هدایت شد.

همه مقصرند جز دولت!
اما این تنها فرافکنی دولت و حامیانش از پذیرش مسوولیت اجرای بد طرح اصلاح مصرف سوخت نیست. پیش از این (28آبان) محمدرضاتابش، نایب‌رییس فراكسیون امید مجلس هم طی یادداشتی در روزنامه دولتی ایران، بدون اشاره به بی‌تدبیری‌های دولت در افزایش قیمت بنزین، به صورت تلویحی حكومت را زمینه‌ساز آشوب‌ها معرفی كرده و مدعی شد: «جامعه‌ای كه در حصار تریبون‌های یکطرفه‌ای چون صداوسیما و محدودیت سنگین گردش اطلاعات آزاد و رسانه‌های مستقل و از ترس برخی برخوردها همواره مجبور به فروخوردن صدای اعتراض خود شده، بهترین بستر برای كسانی است كه دنبال ایجاد آشوب و اغتشاش هستند». 
دولتمردان و حامیان آن، حال که یک هفته از اعتراض‌ها گذشته است و با توجه به در پیش‌بودن انتخابات به دنبال این استراتژی هستند که با 
شانه‌خالی‌کردن از مسوولیت اعمال خود، همه تقصیرها را گردن دیگران بیندازند؛ چنانکه معاون حقوقی رییس‌جمهوری حال که فضای کشور آرام شده و اعتراضات فروکش کرده است، می‌گوید: «همه قوای سه‌گانه باید تلاش کنند شرایط انجام اعتراض‌ها در یک چارچوب مدنی فراهم شود. مدل اعتراض مدنی را باید متخصصان علوم اجتماعی و حقوق طراحی کنند.» او در حالی سعی می‌کند قوای دیگر را شریک جرم کند که «حمید ملانوری» دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون گفته است «هیچ حزب و تشکلی درخواست راهپیمایی نداده‌ است.» جدای از این موضوع، این دولت است که باید در فراهم‌کردن زمینه اعتراضات مدنی پیش قدم شود. در ثانی اکثر اعتراضات و تجمعات در کشور ناشی از رفتارهای اشتباه دولت است که در زندگی مردم اثر مستقیم دارد.
همچنین خانم جنیدی گفته است: «وقتی وضعیت اقتصادی دچار مشکل می‌شود، دامنه‌ تبعات آن به‌هیچ‌وجه به امر اقتصادی محدود نمی‌شود و تمامی امور اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و... را به نحو گسترده تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. این‌ها نشان‌دهنده اهمیت مسائل اقتصادی و حقوق مالی و اقتصادی است.» حال او ابتدا باید این سوال را پاسخ دهد که چه کسی مقصر این شرایط اقتصادی است که موجب نارضایتی مردم شده است.

مردم غافلگیر شدند 
همچنانکه محمدرضا عارف در گفت‌وگو با جماران، درباره اعتراضات اخیر نسبت به تغییر نرخ بنزین گفته است «در مورد تصمیمی که اخیرا توسط سران سه قوه درباره تغییر نرخ بنزین صورت گرفت، آنها باید پیشتر با اطلاع‌رسانی دقیق به افکار عمومی، مردم را در جریان علت تغییر نرخ بنزین قرار می‌دادند که متاسفانه این مهم صورت نگرفت و اعلام یکباره این تصمیم مردم را تا حدودی غافلگیر کرد. وی‎ با بیان‎ اینکه‎ مردم‎ را باید محرم‎ دانست، تاکید کرد: مردم‎ بزرگوار ما در دوران‎ ‎ مختلف‎ همراهی‎ خود را با نظام‎ اسلامی‎ و مسوولان‎ و در سخت‎ ترین‎ شرایط‎ نشان‎ دادند‎ و باید‎ قدرشناس‎ این‎ مردم‎ بود.

captcha
شماره‌های پیشین