sobhe-no.ir
827
یکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸
12
یادداشت

شگردهای رسانه‌ای دشمنان نظام اسلامی در فتنه آبان 98

سیدجواد میرخلیلیفعال رسانه‌ای

درنگی کوتاه بر کتابِ صدای بهترِ زخم

آشنایی‌زدایی از آشناها

یادداشت‌ سیدعلی اصغرزاده سراینده، نویسنده و منتقد ادبی /کتاب صدای بهترِ زخم، سروده‌های علیرضا سمیعی است که نشر شهرستانِ ادب به تازگی آن را چاپ و پخش کرده است. نام کتاب، صدایی چکیده از پیام‌های عارفانه، عاشقانه، منتظرانه، معترضانه و... است.

صبح نو

یادداشت

شگردهای رسانه‌ای دشمنان نظام اسلامی در فتنه آبان 98

سیدجواد میرخلیلیفعال رسانه‌ای

 

به دنبال افزایش قیمت بنزین و همزمان با اعتراضات مردمی، برخی جریان ها و افرادی که هیچ‌گونه وابستگی قلبی به ایران اسلامی و مردم عزیز آن ندارند، از این فرصت استفاده کرده و برای پیش‌بردن اهداف شوم خود، مانند این 40 سالی که از انقلاب اسلامی گذشته، دست به کار شدند و با ایجاد بلوا و آشوب، زندگی عادی مردم را مختل و خسارات سنگینی به اموال عمومی و خصوصی افراد وارد کردند. در این بین، آن‌ها که این گروه آشوبگر را کوک کرده و حامیان فکری و مالی آن‌ها محسوب می‌شوند، با به‌کارگیری امپراطوری رسانه‌ای خود، سعی کردند در این آتش فتنه بدمند و ایران را ناامن جلوه دهند. برخی تکنیک‌ها و شگردهایی که جریان رسانه‌ای بیگانه و به خصوص سعودی‌ها و آمریکایی‌ها در این چند روز به کار گرفتند، شگردهایی بود که در جنگ نرم به کار گرفته می‌شود تا دشمن را به اهداف خود نزدیک کند تا بتوانند باعث سرنگونی آن نظام شوند؛ غافل از اینکه نه این نظام، نظامی است که با مردم بیگانه باشد و نه مردم آن، مردمی هستند که باوجود تمامی مشکلات خود و به خصوص مشکلات اقتصادی که بخشی از آن ناشی از تروریسم وحشیانه اقتصادی آمریکا و هم‌پیمانان‌شان است، دست از یاری نظام و رهبر خود بردارند. از میان برخی شگردهایی که دشمنان نظام اسلامی با بهره‌گیری از رسانه‌های خود از آن استفاده کردند، می‌توان به تکنیک اخبار کنترل‌شده اشاره کرد. در این نوع از شگرد جنگ نرم، شكل خفيفى از سانسور و اخبار كنترل‌شده وجود دارد. در این نوع از اخبار كنترل‌شده، دشمنان این مرز و بوم، توزيع اطلاعات را از طریق رسانه‌های خود به طريقى انجام می‌دادند که حافظ حداكثر منافع توزيع‌كننده یعنی خودشان و اهداف‌شان باشد.
از دیگر شگردهایی که رسانه‌های دشمن در این چند‌روزه انجام دادند، برجسته‌سازی بود؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت تفاوت نگاه رسانه‌ای این‌ها در این حوادث اخیر با حوادث و فتنه‌های سال‌های گذشته این بود که با پررنگ‌کردن جمعیت و افراد کوچک، سعی داشتند مبالغه کنند چرا که برجسته‌سازى زمانى اتفاق مى‏افتد كه شما بتوانيد با تسطيح عناصر حاشيه‏اى خبر را حذف و با مبالغه‏اى كه در خبر انجام مى‏دهيد، آن را درحد معقول بزرگ جلوه دهيد که دشمنان ایران اسلامی در چند روز گذشته، این حربه و شگرد جنگ نرم را به کار گرفتند.
پاره‌حقیقت‌گویی از دیگر شگردهای دشمنان در حوادث اخیر بود. در تعریف این نوع شگرد گفته شده است گاهى حادثه، خبر يا سخنى مطرح مى‏شود كه از نظر منبع، محتواى پيام، مجموعه‏اى به هم پيوسته و مرتب است كه اگر بخشى از آن نقل شده و بخشى نقل نشود، جهت و نتيجه پيام، منحرف خواهد شد. اين از رويه‏هاى رايج رسانه‌هاست كه معمولًا متناسب با جايگاه و تفکر سیاسی‌ای كه به آن متمايل هستند، بخشى از خبر را نقل و بخشى را نقل نمى‏كنند. به‌طور كلى از ديد روزنامه‏نگاران يك خبر هنگامى كامل‏ است كه عناصر خبرى در آن به شكل كلى مطرح شوند؛ اما اگر يكى از عناصر خبرى مثل چگونه؟ كجا؟ كى؟ چه كسى؟ چه چيزى؟ چرا؟ در خبر بيان نشود، آن خبر ناقص است كه در اين تاكتيك، حذف يكى از اين عناصر به عمد صورت مى‏گيرد. در اخباری که این چندروزه در رسانه‌های دنیا و به خصوص رسانه‌های استکباری و وهابی از حوادث ایران پخش می‌شد، براى جلب نمودن نظر مخاطبان خود، از اين تاكتيك استفاده می‌کردند تا بتوانند جنگ نرم خود علیه ایران را پیش ببرند؛ غافل از اینکه به فرموده مقام معظم رهبری در دیدار روز گذشته‌شان با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی: «ما در عرصه‌ جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم».

captcha
شماره‌های پیشین