sobhe-no.ir
824
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
7
گزارش

امکان جدید آموزش‌و‌پرورش برای مردم شما هم می‌توانید «دیپلم مجدد» بگیرید

«صبح‌نو» میزان ساعات واقعی آموزش را در ساختار آموزش‌وپرورش بررسی می‌کند

دقایقی که در مدارس هدر می‌شوند

مهدیه‌سادات شاهمرادی / کارشناسان می‌گویند ساعات آموزشی در مدارس ایران به‌مراتب کمتر از ساعات آموزشی در مدارس جهان است. برخی از آنها بر این باورند که باید ساعات درسی در روز بیشتر شده و از تعطیلات سه‌ماهه تابستانی هم کاسته شود اما آیا به‌صرف افزایش ساعات درسی، بازدهی علمی و مهارتی افزوده خواهد شد و آیا در مدارس سایر کشورها همانند ایران، بیشتر ساعت‌هایی که دانش‌آموزان در مدرسه ‌هستند به خواندن و نوشتن می‌گذرد یا بخش قابل‌توجهی از این ساعات به مهارت‌آموزی، بازی و ورزش اختصاص دارد؟

صبح نو

گزارش

امکان جدید آموزش‌و‌پرورش برای مردم شما هم می‌توانید «دیپلم مجدد» بگیرید

اگر خودتان رشته تحصیلی‌تان را انتخاب نکرده‌اید یا از انتخاب زمان جوانی‌تان پشیمان هستید اکنون فرصتی فراهم شده تا بتوانید دوباره در رشته مورد علاقه‌ خود تحصیل کرده و دیپلم جدید بگیرید و با همان دیپلم جدید در کنکور نظام جدید شرکت کنید. آن‌طور که مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده از این پس دانش‌آموزان دارای گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه در صورت تمایل می‌توانند دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر با دیپلم قبلی خود در نظام جدید آموزشی دریافت کنند.
آقای عباس سلطانیان، مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با ایسنا، توضیحاتی پیرامون بخشنامه جدید دیپلم مجدد ارائه و اظهار کرد: بر این اساس متقاضیان می‌توانند با مراجعه به ادارات آموزش‌وپرورش شهرستان، مناطق و نواحی محل اخذ دیپلم خود، پس از تطبیق دروس مشترک با نظام جدید آموزشی، در آزمون باقی‌مانده دروس دیپلم غیرمتناظر رشته جدید در مدارس بزرگسالان دولتی به‌صورت داوطلب آزاد شرکت و درصورت قبولی، دیپلم در رشته جدید دریافت کنند. وی افزود: بر اساس این بخشنامه، فارغ‌التحصیلان نظام‌های قدیم شش‌ساله، چهارساله، ترمی-واحدی و سالی-واحدی، درصورت درخواست برای دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر نظام جدید آموزشی، باید در آزمون تمامی دروس پایه دوازدهم شرکت کنند.
به گفته مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش با توجه به تمدید نظام آموزشی (۱+۳) در سال تحصیلی جاری (۹۹-۱۳۹۸) دانش‌آموزان مذکور در صورت تمایل می‌توانند دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر در نظام سالی واحدی نیز دریافت کنند.
سلطانیان با بیان اینکه درگذشته نیز امکان دریافت دیپلم دوم فراهم بوده است اما ازآنجاکه سال گذشته نخستین سال استقرار پایه دوازدهم بود، دستورالعمل دریافت دیپلم مجدد تغییر کرده است، در پاسخ به اینکه آیا شرایط شرکت در کنکور سراسری برای دانش‌آموزی که 2دیپلم دریافت کرده متفاوت است و امکان انتخاب وجود دارد، گفت: دانش‌آموزانی که قصد دارند در سال‌۹۹ کنکور بدهند، می‌دانند که دو شیوه سنجش برای نظام جدید و نظام قدیم وجود دارد و حتی دانش‌آموزی که در نظام قدیم درس خوانده باشد می‌تواند پایه دوازدهم را بگذراند و کنکور نظام جدید بدهد. وی ادامه داد: بر اساس آیین‌نامه مدارس بزرگسالان، دیپلمه‌های نظام قدیم یا آن‌ها که درخواست دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر دارند می‌توانند با مراجعه به مدارس بزرگسالان در امتحانات پایه دوازدهم رشته مربوطه شرکت کنند، البته اگر دروس مشترکی وجود داشته باشد طبق بخشنامه اعلامی، امکان تطبیق آن‌ها وجود دارد.
در متن بخشنامه ارسالی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، ضمن ارسال کارنامه‌های تطبیق متقاضیان اخذ دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر نظام جدید آموزشی(۳-۳-۳-۳) آماده است که «کارنامه قبولی پایه دوازدهم متقاضیان اخذ دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظرشاخه کارودانش، معادل دروس عمومی، انتخابی، اختیاری، شایستگی پایه و کارورزی از آنان پذیرفته می‌شود و این افراد باید نسبت به ارائه گواهینامه دروس مهارتی (شایستگی‌های فنی) و گذراندن دروس شایستگی‌های غیرفنی رشته موردنظر و نیز دروس تعلیمات دینی ۳ (دینی،اخلاق و قرآن ۳) و (عربی، زبان، قرآن۳) در یکی از رشته‌های مهارتی شاخه کاردانش، اقدام کرده و در صورت کسب نصاب قبولی، «دیپلم با معدل در رشته‌های مهارتی» دریافت کنند.
در ضمن فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی (ساختار ۳-۳-۳-۳)، چنانچه متقاضی اخذ دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر با دیپلم قبلی خود باشند،‌ الزامی به انتخاب مجدد درس یا دروسی که قبلاً نمره قبولی در آن کسب کرده‌اند، ندارند و در صورت تمایل، نمرات این دروس از آنان پذیرفته‌شده و کارنامه تحصیلی جدید آن‌ها ثبت خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین