sobhe-no.ir
824
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
5
گزارش

تیراندازی‌های زنجیره‌ای در شهرهای مختلف ایالات متحده جان ارزان در آمریکا

با انصراف محمد الصفدی از پذیرش نخست‌وزیری لبنان، بحران در این کشور افزایش یافت

کشتی در حال غرق

لبنان از هفدهم ماه اکتبر، شاهد آغاز تظاهرات در چندین شهر خود بود؛ تظاهراتی که تاکنون ادامه یافته است. این تظاهرات در اعتراض به وضعیت سخت اقتصادی مثل افزایش مالیات، افزایش بیکاری و فساد سیاسی برگزار شده است. اکنون لبنان دومین ماه تظاهرات را آغاز کرده و یکی از خواسته‌های معترضان، تشکیل دولتی ضدفساد است.

صبح نو

با انصراف محمد الصفدی از پذیرش نخست‌وزیری لبنان، بحران در این کشور افزایش یافت

کشتی در حال غرق

لبنان از هفدهم ماه اکتبر، شاهد آغاز تظاهرات در چندین شهر خود بود؛ تظاهراتی که تاکنون ادامه یافته است. این تظاهرات در اعتراض به وضعیت سخت اقتصادی مثل افزایش مالیات، افزایش بیکاری و فساد سیاسی برگزار شده است. اکنون لبنان دومین ماه تظاهرات را آغاز کرده و یکی از خواسته‌های معترضان، تشکیل دولتی ضدفساد است.


با تمام شدن ماه نخست در اعتراضاتی که خواسته معترضان آن کناره‌گیری مسوولان سیاسی بود، هنوز در افق سیاسی لبنان، نشانه‌ای از حل سریع (بحران) دیده نمی‌شود. همچنانکه روز گذشته لبنان مجدداً شاهد صحنه آشوب و درگیری بود و معترضان به خیابان‌ها آمدند.
سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان، دو هفته پس از آغاز اعتراض‌ها و دقیقاً در سیزدهمین روز تظاهرات (۲۹‌اکتبر)، اعلام کرد که به «بن‌بست» رسیده و استعفا می‌کند.
در روزهای گذشته نام «محمد الصفدی» وزیر سابق لبنانی (وزیر دارایی) برای ریاست دولت جدید بر سر زبان‌ها افتاد اما بعد از آنکه سعد الحریری بیانیه‌ای صادر کرد، الصفدی اعلام کرد که آنچه در بیانیه آمده خلاف آن چیزی است که سعد الحریری با او طرح کرده و به همین دلیل از پذیرش مسوولیت تشکیل کابینه جدید انصراف می‌دهد. 
سعد الحریری روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای حزب «التیار الوطنی الحر» که میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان عضو این حزب است،‌ به کارشکنی متهم کرد اما التیار الوطنی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «بیانیه (سعد الحریری) حاوی افتراء و مغالطه و تحریف 
حقایق است.»
حال بحران سیاسی با انصراف محمد الصفدی از پذیرش مسوولیت تشکیل دولت جدید پیچیده‌تر شده است. او بر ضرورت اینکه دولت باید متشکل از وزرای تخصصی باشد و خواست معترضان برآورده شود، تأکید کرده و خواستار مأمور شدن دوباره سعد الحریری شد.
نبیه بری، رییس پارلمان لبنان هم از تشکیل دولت جدید لبنان به ریاست سعد الحریری که دو هفته پس از اعتراضات این کشور استعفا داد، حمایت کرد. 
نبیه بری دیروز به اطرافیان و دیدارکنندگانش گفته است که وضعیت کنونی دولت، جمود کامل است که نیازمند تحولی تازه است اما تا الان امور [دولتی] در حال 
در جا زدن است.
بری توضیح داد، موضع او هنوز این است که «سعد الحریری بازگردد و ریاست دولت جدید را بر عهده بگیرد و دولت را که منسجم با وضعیت فعلی باشد، تشکیل بدهد.
رییس پارلمان لبنان همچنین وضعیت کشورش را «بسیار بسیار خطرناک» توصیف کرده که نیازمند تدبیر فوری است و تأکید کرده که «کشور مثل کشتی‌ای است که کم‌کم در حال غرق شدن است و اگر اقدامات لازم اتخاذ نشود، به‌زودی غرق می‌شود.» 
به نقل از شبکه خبری الجزیره همزمان که احزاب سیاسی در حال تبادل اتهام در خصوص ممانعت در تشکیل دولت جدید هستند، روز یکشنبه هزاران لبنانی در بیروت، طرابلس، المنیه (شمال)،‌ صیدا، نبطیه (جنوب) و شرق تعلبایا تحت عنوان «یکشنبه شهداء» به خیابان‌ها آمدند.
روزنامه النهار هم صبح روز دوشنبه در وبسایت خود نوشت: معترضان بزرگراه المنیه-العبده را در تقاطع البیادر و المحمره مسدود کرده‌اند.
روزنامه المستقبل لبنان هم اعتراضات در لبنان را این‌گونه روایت کرد که معترضان مسیر بندری طرابلس-بندر را بسته‌اند و شماری از معترضان مقابل ساختمان الریجی (اداره مختص توتون و تنباکو) در منطقه القبه در طرابلس تجمع کرده‌اند. در بندر طرابلس همچنین ورودی شرکت برق قادیشا نیز توسط معترضان مسدود شده است. 
الجزیره گزارش کرد که تحلیلگران می‌گویند، سیاستمداران لبنانی در رسیدن به نامزدی توافقی برای ریاست دولت جدید که منافع آنان را در نظر بگیرد، کار سختی پیش‌رو دارند. 
خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز با اشاره به ورود لبنان به دومین ماه تظاهرات نوشت: اعتراضات سبب شد که الحریری در ۲۹‌اکتبر استعفا کند و دولت او تبدیل به دولت پیشبرد امور شود. در کنار استعفای دولت، معترضان خواستار کناره‌گیری سایر سیاسیون حاکم یا متهم به فساد و ناکارآمدی و همچنین برگزاری انتخابات زودهنگام، بازگشت اموال تاراج شده و بازخواست مسوولان فاسد هستند. 
دو هفته پس از آغاز تظاهرات در لبنان، سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان استعفا کرد و دولت فعلی، به دولت پیشبرد امور تبدیل شد.
در همین ارتباط، در روزهای گذشته نام محمد الصفدی، وزیر سابق لبنانی (وزیر دارایی) برای ریاست دولت جدید بر سر زبان‌ها افتاد اما بعد از آنکه 
سعد الحریری بیانیه‌ای صادر کرد، الصفدی اعلام کرد که آنچه در بیانیه آمده خلاف آن چیزی است که 
سعد الحریری با او طرح کرده و به همین دلیل از پذیرش مسوولیت تشکیل کابینه جدید انصراف می‌دهد. 
با ادامه تظاهرات لبنانی‌ها علیه دولت خود برخی رسانه‌ها از دست‌های پنهان و آشکار و افشای واقعیت‌های پشت پرده سخن گفتند و از دخالت و تلاش برخی کشورهای عربی منطقه برای تقابل مردم با رییس‌جمهوری و دولت لبنان نوشتند.
پایگاه خبری العهد لبنان در گزارشی از واژگانی چون فتنه‌انگیزی، کودتا ، دخالت و سرمایه‌گذاری سفارتخانه برخی کشورها در بیروت استفاده کرد و نوشت : برخی گروه‌ها به رهبری «سمیر جعجع» در این فتنه مردم را تحریک می‌کنند و از سوی دولت‌های منطقه تأمین مالی می‌شوند.   
این رسانه افزود: فتنه‌انگیزی که «نیروهای لبنانی» به رهبری «سمیر جعجع» به‌صورت نوعی «کودتا» علیه رییس‌جمهوری و دولت در لبنان راه انداختند، از سوی منابع مختلف تأمین مالی می‌شود که مهم‌ترین آن سفارت عربستان و امارات متحده عربی در بیروت هستند.
اطلاعات ویژه‌ای که العهد در این خصوص به‌دست آورده ، حاکی از این است که نماینده ویژه سفارت امارت در بیروت در اتاق فرماندهی «حرکت» کودتایی که حزب «نیروهای لبنانی » به راه انداخته‌اند حضور دارد و در واقع هماهنگ‌کننده عملیات در بیروت است و علاوه بر این دو نماینده دیگر با عناصر دیگری که در خیابان‌ها و در بین تظاهرکنندگان مستقرند، هماهنگی به‌عمل می‌آورند.
در گزارش این رسانه آمده است: در خصوص هزینه‌های لجستیکی و رسانه‌ای نیز سفارت امارات تمام هزینه‌ها شامل حمل‌و‌نقل، رسانه‌ها و برپایی چادرها و توزیع آب‌و‌غذا را به عهده دارد و برای هر نفر که هر روز در خیابان‌ها و مسدود کردن راه‌ها مشارکت داشته باشد، صد دلار پرداخت می‌کند و به هر دختر  یا پسر جوانی که شب را در راه‌ها و چاردها  یا بیرون از آن به صبح برساند، ۱۵۰‌دلار می‌پردازد. اقداماتی نظیر توزیع غذای گرم در ساعت‌های مشخص و در بسته‌بندی منظم که روی آن شعارهای مشخصی نوشته شده است یا مسدود کردن راه‌های ارتباطی و جلوگیری از خدمات‌رسانی و نیازهای ضروری به مردم از جمله نیازهای پزشکی و دارویی و سوخت‌رسانی، موجب شک و تردید برخی تظاهرکنندگان و در نتیجه خروج آنان از تظاهرات شد.

captcha
شماره‌های پیشین