sobhe-no.ir
824
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
14
اولین دوره کتاب مدافعان حرم،جایزه سردار شهید حسین همدانی برگزیدگان خود را معرفی کرد

سوریه؛ تولد یک ادبیات جدید

شب گذشته حوزه هنری میزبان مدافعان حرم بود؛ شهدایی که طی چند سال گذشته فضایی جدید در ایران تولید کردند و اینک نام مدافع حرم چون مدال پرافتخاری مطرح است. مدافعان حرم این بار با کتاب‌هایی که برایشان نوشته شده بود خود را جلوی چشم ما آوردند. این جایزه که به دبیری حمید حسام آغاز شد، نویدبخش آینده‌ای پرامید برای نویسندگان این عرصه است. در این گزارش شمه‌ای از آنچه در مراسم گذشت را خواهید خواند.

برگزیدگان نخستین دوره جایزه کتاب مدافعان حرم، جایزه سردار شهید حسین همدانی

صبح نو

اولین دوره کتاب مدافعان حرم،جایزه سردار شهید حسین همدانی برگزیدگان خود را معرفی کرد

سوریه؛ تولد یک ادبیات جدید

شب گذشته حوزه هنری میزبان مدافعان حرم بود؛ شهدایی که طی چند سال گذشته فضایی جدید در ایران تولید کردند و اینک نام مدافع حرم چون مدال پرافتخاری مطرح است. مدافعان حرم این بار با کتاب‌هایی که برایشان نوشته شده بود خود را جلوی چشم ما آوردند. این جایزه که به دبیری حمید حسام آغاز شد، نویدبخش آینده‌ای پرامید برای نویسندگان این عرصه است. در این گزارش شمه‌ای از آنچه در مراسم گذشت را خواهید خواند.

سرهنگی: با ورود به موضوع سوریه و مدافعان حرم 
ما صاحب یک ادبیات جدید شدیم
مرتضی سرهنگی، پیشکسوت خاطره‌نگاری جنگ و دفاع مقدس در این مراسم با اشاره به خاطرات یکی از همسران شهدای مدافع حرم گفت: خاطرات همسر یکی از مدافعین حرم اربعین را می‌خواندم، این خانم همسر شهید هاشم دهقانی‌نیا اولین شهید مدافع حرم اردبیل است. او پس از شهادت همسرش روایت می‌کند که گاهی در خانه را باز می‌کنم به کوچه‌ای که برای آخرین بار هاشم ایستاد و برایم دستی تکان داد و خداحافظی کرد، می‌نگرم و اگر در کوچه نباشد حتی با همان لباس خانه می‌دوم و همان جای پای هاشم را می‌بوسم و باز به خانه برمی‌گردم. در یکی از کتاب‌ها شعارهای داعش که روی دیوارهای دور حرم حضرت زینب؟س؟ نوشته شده بود را می‌خواندم؛ آنها نوشته بودند تو هم ماندنی نیستی و خواهی رفت. این ادبیات الان داستان را برای ما که هزاران کیلومتر از آن اتفاق دور هستیم و موفق به دیدنش نبودیم با کتاب‌هایی که نوشته شده به دست ما می‌رساند، ما صاحب یک ادبیات جدید شدیم اما این ادبیات به ادبیات جنگ ما گره خورده است چرا که فرماندهان ما آنجا بودند و به جنگ ما گره خورده و ادبیاتش نیز به جنگ ما گره دارد و قدر و قیمتش بالاست.
سرهنگی تصریح کرد: شعارهای روی دیوار حرم حضرت زینب؟س؟ این بود که «ایرانیان که بروند تو خواهی رفت»؛ اما عشق‌هایی مثل عشق خانم سلطانی که جای پای همسرش همان شهید مدافع حرم را می‌بوسد، هزینه می‌شود و چه زندگی‌هایی تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد که این حرم ماندگار می‌ماند. پیکر پاک هاشم پس از سه ماه به خانه‌اش برمی‌گردد و ماجرا ادامه دارد. امیدوارم این کار ادامه‌دار باشد، استقرار و استمرار یابد چرا که می‌تواند راهی باشد تا ما را به آنچه می‌خواهیم برساند.

مومنی: نگران بودیم مدافعان حرم فراموش شوند
محسن مؤمنی‌شریف، رییس حوزه هنری در این مراسم ضمن اشاره به استارت اولیه برگزاری این جایزه به پیشنهاد حمید حسام گفت: پیشنهاد برگزاری این جایزه از سوی آقای حمید حسام و گلعلی بابایی و دیگرانی که در کنار شهید همدانی از تحولات سوریه مطلع بودند، ارائه شد. حق هم داشتند. اتفاقاتی در تاریخ معاصر ما افتاد، چون ادبا به آن نپرداختند، فراموش شد و فقط در روزشمارها نام آنها مطرح می‌شود. دوستان نیز نگران بودند حق افرادی که بر گردن تاریخ معاصر ما حق دارند ادا نشود و این نگرانی بجا بود. از سوی دیگر تصمیم ایران در ورود به فتنه شام و خنثی‌کردن توطئه افرادی که فتنه‌ای را طراحی کرده بودند، بزرگترین راهبرد نظام و تصمیم و اقدامی هوشمندانه بود که نشانه ذکاوت رهبر انقلاب شمرده می‌شود. ایشان تشخیص دادند که اگر امروز در شام و سوریه در برابر آمریکا ایستادگی نکنیم، فردا روز باید در اصفهان و یزد و دیگر شهرها با آنها به نبرد بپردازیم. در روزگاری که برخی گمان می‌کردند سوریه سقوط خواهد کرد، رهبر انقلاب بشارت دادند که شما پیروز هستید اما تبیین این راهبرد برعهده چه کسانی است؟ حتماً در این امر متفکران نقش اساسی دارند؛ همچنین هنرمندان و اهالی رسانه.
 اما به هر دلیل این اتفاق در زمان خود با کمی تعویق صورت گرفت. هنرمندان در این واقعه نقش داشتند و کم نبودند هنرمندانی که به نبرد رفته و حتی شهید شدند؛ به ویژه دو شهید از حوزه هنری با نام‌های شهید باغبانی و روح‌الله قربانی یا حتی دوستان جانباز مستندسازی که به دل داعش و معارضان زدند تا کارهایی ساخته شود.
وی گفت: درست است که گردوخاک فتنه نشسته است اما به نظر می‌رسد دشمنان به اهداف نرسیدند ولی هنوز جنگ ادامه دارد و دشمنان روایت خود را از این ماجرا بیان می‌کنند در حالی که روایت آنها غلط است. ما اگر در بحث نبرد، تقابل و بیان آنها کوتاهی کنیم، ممکن است تاریخ را تحریف کنند. امروز می‌بینیم در مطبوعات عربی نقش روسیه را در این ماجرا پررنگ می‌کنند و این نشان می‌دهد باید از حق مردانی که بهنگام تصمیم گرفته و بهنگام اعزام شده‌اند و در غربت نبرد به شهادت رسیدند، دفاع کنیم و از آنها بگوییم. این جایزه می‌تواند هنرمندان را نسبت به این واقعه تاریخی آگاه کند. خوشبختانه نخستین جایزه شهید همدانی امروز برگزار می‌شود و امیدوارم به شماره‌های آتی و دوره‌های دیگر و بیشتر نیز برسد؛ جایزه مستقلی که باید کمک کنیم این بار به مقصد برسد.

حسام: نقطه قوت نخستین دوره بخش «پژوهش» بود
حمید حسام، دبیر علمی جایزه کتاب مدافعان حرم در این مراسم اظهار کرد: شاید این احساس پیش از هر چیز درباره انتخاب کتاب مدافعان حرم موضوع ارادت را مطرح کند؛ اگرچه نمی‌توان از این ارادت غافل شد و آن را کتمان کرد اما زمان‌شناسی و نگاه به یک‌بار بر زمین مانده ما را بیشتر از ارادت ترغیب کرد که آستین‌ها را بالا زنیم و از خون این شهید بزرگ کمک بگیریم و بخواهیم نشان دهیم که بخش درخشانی از جبهه مقاومت و جهان اسلام در دهه ۹۰ چگونه سپری شد. این کار با نگاه به آثاری که از سال ۱۳۹۰ یعنی در طلیعه شروع جریاناتی در سوریه شروع شده بود، آغاز و تا سال ۹۷ ارزیابی شد. هفت سال در چهار قلمرو ایران، عراق، سوریه و لبنان انباشت انرژی‌بخش و خواندنی را برای ما ایجاد کرده بود که دسته‌بندی و به داوری گذاشتیم. در شاخه مستندنگاری، پژوهش‌نگاری، زندگینامه داستانی، رمان، شعر و ترجمه کار خود را با انتخاب سرداوران که از جنس مدافعان حرم بودند، آغاز کردیم. 365 اثر شناسایی شد؛ صرف‌نظر از کمیت، کیفیت آثار به ویژه در حوزه مستندنگاری و پژوهش بارز بود. در تجربه دفاع مقدس‌نویسی و در آثار نویسندگان و شاعران و حتی مورخان و محققان ما به‌شدت این گنج غنی پیداست. دفاع مقدس اینجا نیز به مدد نویسندگان، شاعران، محققان آمد و الگویی برای چگونه سرودن و چگونه نوشتن شد؛ در حوزه ترجمه اگرچه به لحاظ کمیت، تعداد پایین بود اما موارد نشان می‌دهد اهتمامی به خصوص در چند سال اخیر به وجود آمده و این اهتمام مبنای ارتباطات بیشتری در حوزه سرزمینی فارسی و عربی خواهد بود. پس از سه ماه داوری به 15 اثر برگزیده و تقدیری رسیدیم. دبیر علمی این جایزه در پایان گفت: جایزه کتاب مدافعان حرم (سردار شهید حسین همدانی) از این پس به صورت دوسالانه برگزار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین