sobhe-no.ir
824
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
12
نشست شورای پاسداشت زبان فارسی وزارت ارشاد برگزار شد

صالحی: آشفتگی زبانی از جمله مخاطرات فضای مجازی است

اغتشاشات روزهای گذشته باعث شده بسیاری از برنامه‌های فرهنگی لغو و خسارات زیادی به مراکز فرهنگی وارد شود

فتیله فرهنگ پایین

این هفته هفته خوبی برای حوزه فرهنگ نبود. حوادث روزهای گذشته و اتفاقات آن تاثیر مستقیمی روی این حوزه داشته است. دیروز در صفحه 11 اشاره‌ای کوتاه داشتیم که فرهنگ هم به صورت مستقیم از این اوضاع متضرر خواهد شد. گزارش امروز را که بخوانید، خواهید دید که این مساله چقدر به ضرر اهالی فرهنگ شده است.

صبح نو

نشست شورای پاسداشت زبان فارسی وزارت ارشاد برگزار شد

صالحی: آشفتگی زبانی از جمله مخاطرات فضای مجازی است


سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد در نشست شورای پاسداشت زبان فارسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه آشفتگی زبانی از جمله مخاطرات فضای مجازی است، گفت: وحدت ارضی و ساختار جغرافیایی کشور با زبان و ادبیات فارسی پیوند دارد و نباید از این امر غافل بود. زبان و ادبیات فارسی از جوانب مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرفی کانون حفظ هویت ماست و از طرفی دیگر بخش قابل‌توجهی از میراث بشری به این زبان متصل است. همچنین بخشی از میراث انسانی از جمله میراث علمی، فلسفی، ادبی و... به این زبان متصل است و بخش قابل توجهی از میراث اسلامی ما نیز پا به پای این زبان در جریان بوده است؛ بنابراین زبان فارسی از منظر میراث‌بانی فرهنگی، ادبی، علمی، انسانی و اسلامی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. زبان و ادبیات فارسی در حلقه اتصال با جامعه آشنا با این زبان در خارج از کشور هم نقش بسزایی ایفا می‌کند و با توجه به جایگاه رفیع و پراهمیت خود، بخش بسیاری از جغرافیای بشری را در خارج از کشور به خود اختصاص می‌دهد.
رییس شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: از طرفی دیگر نسل جدید با توجه به تحولات دنیا با میراث فارسی انقطاع یافته و این واقعیت یک مخاطره برای زبان فارسی محسوب می‌شود. نسل امروز کمتر سعدی و حافظ را می‌شناسد و با پرچمداران هویت ایرانی اسلامی‌مان در حد یک اسم آشنا هستند. فضای مجازی نیز با همه فرصت‌هایی که دارد مانند هر پدیده فناوری جدید مخاطراتی هم دارد و آشفتگی زبانی از جمله این مخاطرات است و آشفتگی زبانی در مظاهر اجتماعی نیز از دیگر مخاطرات به شمار می‌آید. در کنار نقش مثبت و تاریخی اقوام در پاسداشت زبان فارسی، افراطی‌گرایی اقوام هم می‌تواند برای زبان و ادبیات فارسی مخاطره‌آمیز باشد. باید موضوع زبان و ادبیات فارسی را بیش از پیش جدی بگیریم و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توجه به اعتلای این زبان، جایگاه قابل توجهی در سیاست‌گذاری‌های خود برای آن در نظر بگیریم.
وی با اشاره به قوانین موجود در زمینه پاسداشت و اعتلای زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط در این زمینه باید وظایف ذاتی خود را دنبال کنند. هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر نیز در این زمینه اهمیت دارد و قانون پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و اصلاحیه آن با این نگاه بوده است. در این حوزه باید وضعیت موجود خود را بدانیم و به رفع موانع در این زمینه بپردازیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با راه‌اندازی دبیرخانه این شورا در حوزه وزارتی با هدف اهتمام در اعتلای زبان فارسی فعالیت خود را دنبال می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به وظایف دبیرخانه شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: این دبیرخانه باید بحث‌های راهبردی در این زمینه را دنبال کند و اقداماتی از جمله نشست‌های تخصصی و گزارش‌های پژوهشی داشته باشد. همچنین توجه به فرهنگسازی و اقدامات اقناعی از دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه این دبیرخانه باشد. جمع‌آوری گزارش‌های دستگاه‌های مختلف در حوزه پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و در اختیار اعضای شورا گذاشتن، ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی برنامه‌های پاسداشت زبان فارسی و... نیز باید مورد توجه این دبیرخانه باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: پیگیری مصوبات جلسه قبل و به نتیجه رساندن آن‌ها، تعیین نام شرکت‌ها و مراکز تجاری در مبدأ درخواست مجوزها و راه‌اندازی کمیسیونی برای این شورا با هدف سرعت در فعالیت‌ها به‌عنوان مصوبات جلسه است.
 

captcha
شماره‌های پیشین