sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
5
با اینکه کمتر از یک ماه تا موعد آغاز اقدام جدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی باقی مانده، گمانه‌زنی‌ها درباره محتوای آن ادامه دارد

سرنخ‌هایی از گام چهارم ایران

کمتر از یک ماه تا آغاز دور چهارم روند کاهش تعهدات برجامی کشورمان باقی مانده است. با‌این‌حال، هنوز معلوم نیست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله‌به‌مثل با خلف‌وعده یک سال و چند ماهه اروپایی‌ها، قصد دارد چه اقداماتی در پیش بگیرد. این در حالی است که می‌توان از اظهارات جسته‌و‌گریخته مقام‌ها به سرنخ‌هایی رسید.

خبر

نیویورک‌تایمز: متحدان آمریکا از احتمال خروج سریع واشنگتن از خاورمیانه هراسان هستند

صبح نو

خبر

نیویورک‌تایمز: متحدان آمریکا از احتمال خروج سریع واشنگتن از خاورمیانه هراسان هستند


یک روزنامه آمریکایی در یک تحلیل خبری نوشته متحدان آمریکا در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا)، در پرتو تصمیم‌گیری‌های شتابزده و غیرقابل پیش‌بینی «دونالد ترامپ» نگران آن هستند که واشنگتن به سرعت و بدون اطلاع قبلی، تصمیم به خروج از این منطقه بگیرد. 
روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته موافقت حیرت‌‌آور ترامپ با هجوم ترکیه به شمال سوریه باعث شوکه شدن متحدان آمریکا شده و این حیرت فقط از خیانت آمریکا به یک شریک وفادار نشأت نمی‌گیرد: «آنچه باعث هشدار در میان آنها شده، پیش‌بینی‌ناپذیری محض او [دونالد ترامپ] است.»
به نوشته این روزنامه، موضع‌گیری‌های متناقض و متلون دونالد ترامپ در منطقه غرب آسیا باعث تزریق هرج و مرج جدید به این منطقه ناپایدار شده و متحدان آمریکا را به حدس و گمانه‌زنی برای پیش‌بینی رفتار 
ایالات متحده واداشته است. 
«موافق الرباعی»، مشاور امنیت ملی اسبق عراق می‌گوید تصمیم‌گیران سیاسی آمریکا سابقاً مقاصد روشنی داشتند اما «این آدم، کاملاً هیجانی و غیرقابل‌پیش‌بینی است.»
طبق تحلیل روزنامه‌ آمریکایی‌، ابهام در مواضع ترامپ به «نگرانی‌های در حال غلیان» درباره مدت زمانی متعهد ماندن آمریکا به خاورمیانه دامن می‌زند. روسای‌جمهور آمریکا نزدیک 15 سال است که وعده کاستن از حضور در خاورمیانه را می‌دهند و این مساله مورد گلایه متحدانی مانند اسرائیل و شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج‌فارس است که برای تأمین امنیت به آمریکا متکی هستند؛ اما تا به حال، شمار معدودی از روسای‌جمهور آمریکا مانند ترامپ تصمیم‌های فی‌البداهه و سریعی در این‌باره اتخاذ کرده‌اند.
در ادامه این تحلیل آمده است: «تحلیلگران می‌گویند بسیاری از متحدان آمریکا دیگر فقط نگران خروج این کشور نیستند بلکه الان دغدغه این را دارند که این فرمانده پیش‌بینی‌ناپذیر بدون هشدار قبلی این کار را انجام دهد.»
تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از مسیر هجوم ترکیه به شمال سوریه ظاهراً در یک آن و حین مکالمه تلفنی با «رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور ترکیه صورت گرفته و حیرت بسیاری از مشاوران او را به همراه داشته است.
«مایکل استفانس»، پژوهشگر اندیشکده «خدمات متحده سلطنتی» در لندن می‌گوید: «هرج و مرج! منطقه درگیر هرج و مرج شده چون قدرت هژمون ظاهراً نمی‌داند می‌خواهد چه کار کند و هیچ‌کس دیگر هم نمی‌داند.»
استفانس تصریح کرده حتی در بریتانیا که به رسم سنت سیاست‌هایش در خاورمیانه را با آمریکا تنظیم می‌کند «هیچ‌کس نمی‌داند که باید چه‌کار کند چون معلوم نیست قرار است چه اتفاقی بیفتد. دونالد ترامپ دارد روی آتش بنزین می‌ریزد و بسیاری از ما را گیج کرده است.»

استقرار ۱۰هزار نیرو در مرز عراق با سوریه
به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، یک منبع امنیتی عراقی امروز گفت: حدود 10 هزار سرباز و نیروهای امنیتی و نیروی حشد الشعبی در منطقه مرزی در امتداد ناحیه ربیعه در غرب موصل تا ابتدای مثلث فیش‌خابور عراق و سوریه مستقر هستند. این منطقه مرزی عراق همجوار منطقه مرزی العربیه تا شهرک المالکیه سوریه است.
منبع امنیتی عراقی افزود: شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای سوریه دموکراتیک» در منطقه یادشده (منطقه مرزی العربیه تا شهرک المالکیه سوریه) همچنان مستقر هستند.
وی تصریح کرد: نیروها در طول مرز شمال‌غربی عراق با سوریه به‌منظور جلوگیری از نفوذ (تروریست‌ها) مستقر هستند و هم‌اکنون بحث فقط درباره آن دسته از آوارگان اردوگاه الهول است که تابعیت عراقی دارند.
این منبع درباره آوارگانی که از طریق منطقه کردستان عراق وارد خاک این کشور می‌شوند، گفت: تصمیم بر این است که آوارگان غیرنظامی فراری از نبردها در منطقه کردستان عراق پذیرش شوند.
وی در عین حال افزود: نگرانی کنونی عراق از نفوذ تروریست‌هاست که از عملیات نظامی در آنجا (شمال و شمال‌شرق سوریه) و هرج‌و‌مرج ناشی از آن بهره‌برداری کنند.
ارتش ترکیه از چهارشنبه‌شب تجاوز نظامی خود به شمال و شمال‌شرق سوریه را آغاز کرد و درگیری‌ها بین نیروهای ترکیه و گروهک‌های مسلح مورد حمایت آنکارا از جمله «ارتش آزاد» از یک‌سو و شبه‌نظامیان قسد از سوی دیگر در جریان است. این امر باعث جان باختن و زخمی شدن شماری از غیرنظامیان و آوارگی ده‌ها هزار نفر شده است.
خبر دیگر از عراق حاکی است که سرتیپ سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق دیروز در بیانیه‌ای از دستگیری یک سرکرده گروه تروریستی داعش در بخش چپ شهر موصل در شمال این کشور خبر داد.
در همین حال، یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در مسیر گشتی ارتش عراق منطقه الضعبات در بخش الرطبه در غرب استان الانبار، یک افسر و دو سرباز کشته
 شدند.

captcha
شماره‌های پیشین