sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
5
با اینکه کمتر از یک ماه تا موعد آغاز اقدام جدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی باقی مانده، گمانه‌زنی‌ها درباره محتوای آن ادامه دارد

سرنخ‌هایی از گام چهارم ایران

کمتر از یک ماه تا آغاز دور چهارم روند کاهش تعهدات برجامی کشورمان باقی مانده است. با‌این‌حال، هنوز معلوم نیست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله‌به‌مثل با خلف‌وعده یک سال و چند ماهه اروپایی‌ها، قصد دارد چه اقداماتی در پیش بگیرد. این در حالی است که می‌توان از اظهارات جسته‌و‌گریخته مقام‌ها به سرنخ‌هایی رسید.

خبر

نیویورک‌تایمز: متحدان آمریکا از احتمال خروج سریع واشنگتن از خاورمیانه هراسان هستند

صبح نو

با اینکه کمتر از یک ماه تا موعد آغاز اقدام جدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی باقی مانده، گمانه‌زنی‌ها درباره محتوای آن ادامه دارد

سرنخ‌هایی از گام چهارم ایران

کمتر از یک ماه تا آغاز دور چهارم روند کاهش تعهدات برجامی کشورمان باقی مانده است. با‌این‌حال، هنوز معلوم نیست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله‌به‌مثل با خلف‌وعده یک سال و چند ماهه اروپایی‌ها، قصد دارد چه اقداماتی در پیش بگیرد. این در حالی است که می‌توان از اظهارات جسته‌و‌گریخته مقام‌ها به سرنخ‌هایی رسید.

رهبر انقلاب: کاهش تعهدات با جدیت ادامه یابد  
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۱۰مهر در جمع فرماندهان سپاه درباره روند کاهش تعهدات برجامی ایران که از 18اردیبهشت امسال و در واکنش به بدعهدی طرف اروپایی آغاز شده، فرمودند: «کاهش تعهدات هسته‌ای که مسوولیت آن برعهده سازمان انرژی اتمی است، باید همان‌گونه که دولت اعلام کرده، با جدیت کامل و به‌صورت دقیق و جامع ادامه یابد تا به نتیجه مطلوب برسد و قطعا هم به نتیجه خواهد رسید». همان روز، سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره این فرمایش‌ها در بیانیه‌ای تأکید کرد: «این سازمان ضمن ادامه کاهش تعهدات هسته‌ای کشور در برجام، با تمام توان علمی و تخصصی، امکانات و تجهیزات خود و هماهنگی کامل مدیریتی با رییس‌جمهوری محترم و رییس شورای عالی امنیت ملی، به فعالیت‌های گسترده علمی و راهبردی و دستیابی به توانمندی‌های جدید در حوزه‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در چارچوب قوانین ملی و تعهدات پادمانی تا نیل به نتیجه مطلوب ادامه می‌دهد».

تجدیدنظر در همکاری با آژانس
«گام چهارم در حال طراحی است. هنوز اتفاق ویژه‌ای در اجرای تعهدات اروپا نیفتاده و اگر اروپایی‌ها در رفتار خود بازنگری نکنند، گام چهارم هم اجرا می‌شود». این صحبتی بود که آقای سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان، 25شهریور امسال، یعنی 10 روز پس از آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، عنوان کرد. همان زمان، گمانه‌زنی‌هایی درباره محتوای گام چهارم ایران مطرح ‌شد. برخی همچون آقای ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «تجدیدنظر در همکاری با آژانس» و «افزایش درصد غنی‌سازی» را ازجمله مواردی برشمرد که ایران می‌تواند در گام چهارم روی آن‌ها به‌عنوان کاهش تعهدات حساب بازکند. اخیرا آقای حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، صحبت ذوالنوری را به‌شکل دیگری نیز مطرح کرده است. وی با اشاره به گزارش کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره گام سوم ایران تأکید کرد: «در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، احتمالا روی حوزه نظارت محدودیت‌هایی ایجاد خواهیم کرد؛ به این معنا که نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد».
بحث خروج از پروتکل الحاقی موضوعی بود که آقای بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در نشست خبری خود در 16شهریور برای اعلام رسمی گام سوم از کاهش تعهدات برجامی به آن پرداخت. کمالوندی در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه «تا چه زمانی گام‌های کاهش تعهدی ایران ادامه خواهند یافت و آیا در گام چهارم برنامه‌ای برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و غنی‌سازی 20درصدی وجود خواهد داشت؟»، تصریح کرد: «فهرستی از گام‌های مختلف به شورای عالی امنیت ملی و ریاست‌جمهوری ارائه شده و خیلی گزینه‌ها در فهرست اول دیده شده بود؛ حتی خروج از NPT را دیده بودیم که بعد خودمان تجدیدنظر کردیم. بحث‌های فنی دارد به انتها می‌رسد، فردو و نظارت‌ها باقی مانده که نگاه سازمان این نیست که در حوزه نظارت‌ها وارد شود؛ به‌ویژه در حوزه پادمان و مسائلی مثل پروتکل الحاقی. تا وقتی کار خلافی انجام نمی‌دهیم، دلیلی ندارد شفافیت نداشته باشیم و بهانه به دشمن بدهیم». وی همچنین با بیان اینکه «داریم به پایان اجرای تعهدات کشور در حوزه فنی وارد می‌شویم»، گفت: «گام‌های بعدی، گام‌هایی است که شاید کمتر از جنس فنی باشد. فعال‌کردن فردو 
باقی مانده است که می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد و البته در حوزه‌های دیگری که عمدتا نمی‌تواند فنی باشد».

تصمیم‌گیری زود است
آقای علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، اخیرا در گفت‌وگویی درباره محتوای گام چهارم از کاهش تعهدات برجامی اظهار کرد: «تصمیم‌گیری برای گام چهارم زودهنگام است؛ البته سازمان انرژی اتمی در‌این‌باره اختیاری ندارد. وزارت امورخارجه و هیأت‌نظارت بر برجام جلساتی برگزار و مسائل را رصد می‌کنند و در زمان مقتضی تصمیم مناسب را می‌گیرند. در‌هر‌حال، سازمان انرژی اتمی برای اجرای هر تصمیمی آماده است».

سه خبر از پیشرفت‌های فنی ایران 
در حوزه هسته‌ای
پیش‌از‌این، صالحی با اعلام خبر رونمایی زنجیره 30تایی سانتریفیوژ IR6، راه‌اندازی قسمت ثانویه رآکتور اراک و نصب ماشین (روبات) جابه‌جایی سوخت رآکتور اراک گفته بود: «تولید انبوه  IR6حدود ۱۰ سال زمان لازم دارد. طبق پیش‌بینی در برجام به‌توافق رسیدیم تا وقتی این سانتریفیوژها را به مرحله تولید صنعتی برسانیم، زنجیره‌های میانی مانند زنجیره 10تایی و 20تایی را در فاصله زمانی مشخص رونمایی کنیم. زنجیره 10تایی در گذشته و زنجیره 20تایی را 20فروردین سال جاری رونمایی کردیم. براساس توافق، قرار بود زنجیره 30تایی را چهار‌ونیم سال دیگر پیاده‌سازی کنیم؛ زیرا باید نتایج زنجیره 20تایی را دریافت کنیم؛ اما چون اروپایی‌ها خلف‌وعده کردند، در چالشی سیاسی توانمندی‌هایمان را به رخ طرف مقابل کشیدیم و ثابت کردیم می‌توانیم قدم‌ها را بلندتر برداریم». 
وی همچنین تأکید کرد: «در دو، سه هفته آینده، زنجیره 30تایی IR6 را رونمایی خواهیم کرد. این حرف برای ماشین‌های پیشرفته دیگر نیز صادق، اما تعدادشان متفاوت است؛ بنابراین، تحقیق و توسعه ماهیتا سر جای خود است؛ اما روی اعداد و تعداد ماشین‌های سانتریفیوژی که به‌کار می‌گیریم، تفاهم کردیم که از منظر ما سازگار با زمانی است که آن‌ها برای برجام در نظر گرفته‌اند». صالحی با بیان اینکه «ایران قبل از توافق برجام حدود دوهزار و 300 کیلو غنی‌سازی اورانیوم داشت و اکنون به هزار و 700 تا 800 کیلو در سال رسیده است؛ بنابراین، ازنظر ظرفیت غنی‌سازی به قبل برجام بازگشتیم»، تأکید کرد: در شرایط فعلی، تمام ماشین‌ها، ماشین‌های نسل جدید هستند؛ بنابراین، تحقیقات ما کُند یا متوقف نشده است. ما تا دو، سه هفته آینده با ماشین‌های نسل جدید به دوهزار و 500 کیلو غنی‌سازی دست پیدا خواهیم کرد؛ ازاین‌رو، آمادگی کامل داریم و پیش‌بینی لازم اندیشیده شده که اگر برگشت‌پذیری مدنظر بود، بتوانیم در اسرع وقت برگشت‌پذیری را نجام دهیم.

captcha
شماره‌های پیشین